Cereals, Mueslis & Bowls

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Diets & Dietary Restrictions Allergens Product Features
Filter

Muesli & Cereal: 1 - 30 of 218 items

Alnatura Organic Bircher Muesli

Alnatura Organic Bircher Muesli, 500 g

  • Made from whole grains
  • Aromatic, fruity & sweet
  • With roasted almonds & hazelnuts
€ 4,29 (€ 8,58 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Ground Psyllium Seed Husks

Life Light Ground Psyllium Seed Husks, 500 g

  • Psyllium seeds
  • 80% vegetable fibre
  • Without additives
€ 16,99 (€ 33,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oat Flakes, Extra Fine

Alnatura Organic Oat Flakes, Extra Fine, 400 g

  • Mild taste & naturally sweet
  • For mueslis, baked goods & more
  • Vegan & high in fibre
€ 1,49 (€ 3,73 / kg)

Delivery by October 06

Raab Vitalfood Organic Chia Seeds

Raab Vitalfood Organic Chia Seeds, 500 g

  • Fibre & proteins
  • High quality vitamins & minerals
  • Contains the fatty acids Omega 3 & 6
€ 8,99 (€ 17,98 / kg)

Delivery by October 06

Berglöwe Delicate Organic Oatmeal

Berglöwe Delicate Organic Oatmeal, 1.000 g

  • For hot and cold dishes
  • Whole grain oats with their shells
  • Processed without soaking
€ 4,19 (€ 4,19 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oat Flakes, Fine (Bioland)

Alnatura Organic Oat Flakes, Fine (Bioland), 500 g

  • Extra-fine quality
  • For porridge, muesli, patties & more
  • Rich in nutrients & fibre
€ 1,49 (€ 2,98 / kg)

Delivery by October 06

Vetain Soy Protein Crispies (77%) with cocoa

Vetain Soy Protein Crispies (77%) with cocoa, 750 g

  • As a snack or topping
  • Crispy texture
  • Just 3 ingredients
€ 19,99 (€ 26,65 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Hulled Hemp Seeds

Alnatura Organic Hulled Hemp Seeds, 200 g

  • Fine nutty taste
  • For cereals, soups & salads
  • From organic cultivation
€ 4,29 (€ 21,45 / kg)

Delivery by October 06

Hochgenuss Oat Flakes - Thin

Hochgenuss Oat Flakes -​ Thin, 500 g

  • 100% whole grain
  • Rich in fibre
  • Mild taste
€ 0,99 (€ 1,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Flaxseed

Alnatura Organic Flaxseed, 500 g

  • Versatile in use
  • High swelling capacity
  • Aromatic nutty taste
€ 2,29 (€ 4,58 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Rice Flakes

Alnatura Organic Rice Flakes, 500 g

  • Ideal for mueslis & desserts
  • Gluten-free
  • From organic farming
€ 3,09 (€ 6,18 / kg)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Fruit Muesli

Rapunzel Organic Fruit Muesli, 750 g

  • Aromatic & sweet
  • No added sugar
  • At least 40% fruit content
€ 5,99 (€ 7,99 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oat Flakes, Fine (Demeter)

Alnatura Organic Oat Flakes, Fine (Demeter), 1 kg

  • Extra fine quality
  • For porridge, muesli, patties & more
  • Rich in nutrients & fibre
€ 2,99 (€ 2,99 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Buckwheat Flakes

Alnatura Organic Buckwheat Flakes, 350 g

  • Versatile use
  • Gluten-free & vegan
  • Aromatic nutty notes
€ 2,99 (€ 8,54 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Rolled Spelt Flakes - Thick

Alnatura Organic Rolled Spelt Flakes -​ Thick, 500 g

  • Thickly rolled flakes
  • Made from thole spelt grains
  • Demeter organic quality
€ 1,89 (€ 3,78 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Berry Muesli

Alnatura Organic Berry Muesli, 750 g

  • Whole grain oat flakes & berries
  • No added sugar & high in fibre
  • 100% organic & vegan
€ 5,89 (€ 7,85 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oats & Dark Chocolate Crunchy

Alnatura Organic Oats & Dark Chocolate Crunchy, 375 g

  • Baked crisp
  • Made from whole grain oat flakes
  • For snacking or in muesli
€ 3,99 (€ 10,64 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oats & Chocolate Crunchy

Alnatura Organic Oats & Chocolate Crunchy, 750 g

  • Baked crisp
  • Crunchy and chocolaty
  • With whole grain oat & wheat flakes
€ 4,99 (€ 6,65 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic 5 Grain Flakes

Alnatura Organic 5 Grain Flakes, 500 g

  • Large leaf flakes
  • Whole grain
  • Perfect for muesli
€ 1,99 (€ 3,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oats Crunchy

Alnatura Organic Oats Crunchy, 750 g

  • Baked crisp
  • Refined with coconut flakes
  • Tastes great on its own or with milk etc.
€ 4,99 (€ 6,65 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Quinoa Flakes

Alnatura Organic Quinoa Flakes, 250 g

  • Gently flattened grains
  • Light, nutty flavour
  • Gluten-free
€ 3,69 (€ 14,76 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Fruit Muesli

Alnatura Organic Fruit Muesli, 750 g

  • 40% fruit
  • Made with whole grain cereal flakes
  • With grapes & apricots
€ 4,99 (€ 6,65 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Golden Flaxseed

Alnatura Organic Golden Flaxseed, 500 g

  • Mild taste
  • High swelling capacity
  • Not suitable for raw consumption
€ 2,99 (€ 5,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Basic Porridge

Alnatura Organic Basic Porridge, 500 g

  • Wholemeal oat & spelt flakes
  • Tigernuts & roasted nuts
  • High in fibre & sugar-free
€ 3,59 (€ 7,18 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Puffed Spelt

Alnatura Organic Puffed Spelt, 200 g

  • Wholegrain spelt
  • Sweetened with honey
  • Serve as cereal & as a topping
€ 2,49 (€ 12,45 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Bio Crunchy Granola Classic, sugar-free

BioKing Bio Crunchy Granola Classic, sugar-​free, 375 g

  • Sweetened with erythritol
  • 100% taste
  • Carefully handmade
€ 6,99 (€ 18,64 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Crunchy Granola

BioKing Organic Crunchy Granola, 750 g

  • Baked granola
  • Sweetened with raw cane sugar
€ 6,99 (€ 9,32 / kg)

Delivery by October 06

Rapunzel Organic Sports Porridge

Rapunzel Organic Sports Porridge, 500 g

  • High-quality cereals & seeds
  • Proteins & carbs
  • Basis for every mix
€ 5,99 (€ 11,98 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Black Sesame Seeds

Govinda Organic Black Sesame Seeds, 200 g

  • Vegan
  • Nutty taste
  • Adds colour and flavour to your dishes!
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 20

Alnatura Organic Spelt Flakes

Alnatura Organic Spelt Flakes, 200 g

  • Crisp with a nutty aroma
  • Easy to digest & high in fibre
  • 100% organic
€ 2,19 (€ 10,95 / kg)

Delivery by October 06