Quinoa, Bulgur etc.

Filter & sort

Price Manufacturer Allergens Product Features
Filter

Bulgur, Quinoa etc.: 1 - 30 of 79 items

BioKing Organic Whole Oats

BioKing Organic Whole Oats, 1.000 g

  • Ideal for soups
  • Origin: Austria
€ 3,49 (€ 3,49 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Quinoa

BioKing Organic Quinoa, 500 g

  • Slightly nutty taste
  • Quick & easy to prepare
  • For savoury & sweet recipes
€ 6,99 (€ 13,98 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Brown Millet Whole Grain Powder

BioKing Organic Brown Millet Whole Grain Powder, 500 g pkg.

  • Made from millet husks & seedlings
  • Five times finer than flour
  • Gentle manufacturing process
€ 4,74 € 4,99 (€ 9,48 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Rye

Alnatura Organic Rye, 1 kg

  • Whole grains
  • Demeter quality
  • Intense taste
€ 1,89 (€ 1,89 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Puffed Amaranth

Alnatura Organic Puffed Amaranth, 125 g

  • Gluten-free
  • Light and airy
  • Enjoy with muesli, milk & yoghurt
€ 1,89 (€ 15,12 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oats

Alnatura Organic Oats, 500 g

  • Mild, nutty taste
  • For cooking, baking & fresh grain muesli
  • 100% Demeter cultivation
€ 1,99 (€ 3,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpea Couscous

Alnatura Organic Chickpea Couscous, 400 g

  • Made from chickpea flour
  • Short cooking time
  • Rich in protein
€ 3,79 (€ 9,48 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Whole Buckwheat

BioKing Organic Whole Buckwheat, 500 g

  • Versatile use
  • For sweet & savoury recipes
  • Origin: Germany
€ 4,29 (€ 8,58 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Quinoa Puffs

Alnatura Organic Quinoa Puffs, 125 g

  • Unsweetened
  • Light and airy
  • Gluten-free
€ 2,99 (€ 23,92 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Wheat Bran

Alnatura Organic Wheat Bran, 250 g

  • For porridge & baked goods
  • High fibre content
  • From Austria
€ 1,19 (€ 4,76 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Quinoa

Alnatura Organic Quinoa, 500 g

  • Slightly nutty taste
  • Versatile use
  • Easy to cook
€ 4,59 (€ 9,18 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Ground Brown Millet

Govinda Organic Ground Brown Millet, 1.000 g

  • Organic & vegan
  • Raw food quality
  • Delicate nutty flavour
€ 7,99 (€ 7,99 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Semolina

Alnatura Organic Spelt Semolina, 500 g

  • Ver aromatic
  • Contains nutrient-rich outer layers
  • For cooking & baking
€ 2,69 (€ 5,38 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Polenta

Alnatura Organic Polenta, 500 g

  • 100% corn semolina from Demeter cultivation
  • Versatile in cooking & baking
  • Naturally gluten-free & vegan
€ 2,39 (€ 4,78 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Spelt Couscous

Alnatura Organic Spelt Couscous, 400 g

  • Fine nutty taste
  • Ideal for quick meals
  • Wholegrain spelt flour
€ 2,79 (€ 6,98 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic KAMUT® Pharaoh's Grains

BioKing Organic KAMUT® Pharaoh's Grains, 1.000 g

  • Strictly quality controlled
  • Guaranteed purity
  • Excellent baking properties
€ 6,49 (€ 6,49 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Wheat

Davert Organic Wheat, 1.000 g

  • Mildly aromatic whole grain flavour
  • Excellent baking & cooking properties
  • Regional Bioland quality from Germany
€ 1,99 (€ 1,99 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic 100% Germinated Brown Millet

BioKing Organic 100% Germinated Brown Millet, 1.000 g

  • Made from the husks and germ buds
  • Five times finer than flour
  • Gentle manufacturing process
€ 14,79 (€ 14,79 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Whole Spelt Grains

BioKing Organic Whole Spelt Grains, 1.000 g

  • Valuable grain
  • Nutty taste
  • Versatile use
€ 3,99 (€ 3,99 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Wheat Germ

BioKing Organic Wheat Germ, 250 g

  • 100% natural
  • High nutrient density
  • Slightly nutty & sweet
€ 5,99 (€ 23,96 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Golden Millet - Peeled

BioKing Organic Golden Millet -​ Peeled, 1.000 g

  • Suitable for sweet & savoury dishes
  • For gluten-free side dish
  • Origin: Austria
€ 5,49 (€ 5,49 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Green Spelt

Alnatura Organic Green Spelt, 500 g

  • Aromatic and spicy flavour
  • Organic quality
  • Versatile
€ 2,99 (€ 5,98 / kg)

Delivery by October 06

BioKing Organic Couscous

BioKing Organic Couscous, 500 g

  • Not pre-cooked
  • Short preparation time
  • Versatile use
€ 2,99 (€ 5,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Colourful Organic Quinoa

Alnatura Colourful Organic Quinoa, 500 g

  • Slightly nutty flavour
  • Versatile use
  • Easy to cook
€ 4,89 (€ 9,78 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Naked Oats

Davert Organic Naked Oats, 1.000 g

  • Mild, nutty flavour
  • Ideal for fresh flakes & breakfast
  • Versatile for patties & casseroles
€ 3,99 (€ 3,99 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Hulled Barley

Davert Organic Hulled Barley, 1.000 g

  • Mild, nutty aroma
  • Ideal for soups, stews & side dishes
  • Regional Bioland quality from Germany
€ 3,79 (€ 3,79 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Rice-Style Spelt

Alnatura Organic Rice-​Style Spelt, 400 g

  • Organic
  • Vegan
  • Mild, slightly nutty
€ 1,69 (€ 4,23 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Rye

Davert Organic Rye, 1.000 g

  • Strong, hearty aroma
  • Ideal for aromatic sourdough breads
  • Regional Bioland quality from Germany
€ 1,99 (€ 1,99 / kg)

Delivery by October 06

Davert Organic Pearl Barley

Davert Organic Pearl Barley, 500 g

  • Fine texture & mild, nutty flavour
  • Ideal for soups, salads & side dishes
  • Bioland quality from German cultivation
€ 2,49 (€ 4,98 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Buckwheat

Alnatura Organic Buckwheat, 500 g

  • Mild nutty taste
  • Demeter quality
  • Ideal as a side dish
€ 3,19 (€ 6,38 / kg)

Delivery by October 06