Sports Nutrition Bars - Energy Bars, Low-Carb Bars & Protein Bars

From energy bars to low-carb and protein options, these bars provide convenient nutrition before, during or after exercise.

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Fitness Goals Allergens Product Features
Filter

Sports Nutrition Bars: 1 - 30 of 207 items

Alnatura Organic Maple and Date Muesli Bars

Alnatura Organic Maple and Date Muesli Bars, 150 g

  • Oat flakes as a base
  • Organic quality
  • Vegan
€ 1,99 (€ 13,27 / kg)

Delivery by October 06

ironMaxx Vegan 30 Bars

ironMaxx Vegan 30 Bars, Chocolate (35 g)

  • 26% protein per bar
  • Palm oil-free
  • Purely vegetable
€ 0,99 (€ 28,29 / kg)

Delivery by October 06

Powerbar 30% Protein Plus Bar

Powerbar 30% Protein Plus Bar, Caramel Vanilla Crisp (55 g)

  • Rich in high-quality protein
  • Great taste
  • Special bulk price for 15 bars or more (55 g each)
€ 2,36 € 2,49 (€ 42,91 / kg)

Delivery by October 06

ironMaxx Protein 30 Bars

ironMaxx Protein 30 Bars, Chocolate (35 g)

  • Different variations
  • Sensational flavours t
  • Made with 5 valuable vitamins
€ 0,99 (€ 28,29 / kg)

Delivery by October 06

All Stars Hy-Pro Bar, Banana Bread

All Stars Hy-​Pro Bar, Banana Bread, Banana Bread (100 g)

  • Only 12g sugar
  • 50% sugar reduced
  • 30g high quality protein
€ 3,49 (€ 34,90 / kg)

Delivery by October 06

Multipower Power Pack "The Real Original"

Multipower Power Pack "The Real Original", Classic Dark (1 bar)

  • New with the original recipe
  • High protein & carbohydrate content
  • Ideal as a snack after training
€ 2,19 (€ 62,57 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Oat Cereal Bar - Mango

Alnatura Organic Oat Cereal Bar -​ Mango, 60 g

  • Whole grain oats & dried mango
  • Soft with tropical fruity flavours
  • Sweetened with rice syrup
€ 1,39 (€ 23,17 / kg)

Delivery by October 06

All Stars Snack Protein Bar

All Stars Snack Protein Bar, Strawberry (35 g)

  • Crunchy chocolate coating
  • Tender high-protein filling
  • Made without aspartame
€ 1,29 (€ 36,86 / kg)

Delivery by October 06

Vetain CRISPY Vegan Protein Bars, Pack of 12

Vetain CRISPY Vegan Protein Bars, Pack of 12, Brownie (12 bars)

  • 100% plant-based ingredients
  • At least 12 g of protein per bar
  • 100% recyclable packaging
€ 32,99 (€ 49,98 / kg)

Delivery by October 06

Multipower Protein Layer Bar

Multipower Protein Layer Bar, Caramel Peanut Crunch (50 g)

  • Low calorie
  • Low sugar content
  • Made without collagen
€ 2,74 € 2,89 (€ 54,80 / kg)

Delivery by October 06

Sponser Sport Food High Energy Bar

Sponser Sport Food High Energy Bar, Berry (45 g)

  • With carbohydrates
  • Made in Switzerland
  • Enriched with additional protein
€ 2,29 (€ 50,89 / kg)

Delivery by October 06

Powerbar Protein+ Low Sugar Bar

Powerbar Protein+ Low Sugar Bar, Vanilla (35 g)

  • 30% high-quality protein
  • Only up to 1.6 g of sugar per 35 g bar
  • Perfect after exercise or during a break
€ 1,59 (€ 45,43 / kg)

Delivery by October 06

Ketofabrik  Strawberry Chocolate Bar

Ketofabrik Strawberry Chocolate Bar, 1 pc.

  • 1 g sugar per bar
  • Vegetarian
  • 3.6 g net carbohydrates per bar
€ 1,59

Delivery by October 06

Powerbar Protein Soft Core

Powerbar Protein Soft Core, White Hazelnut (48 g)

  • With crunchy pieces
  • Free from added sugar
  • Ideal snack for on the go
€ 2,29 (€ 47,71 / kg)

Delivery by October 06

Multipower 53% Protein Boost

Multipower 53% Protein Boost, Coconut (50 g)

  • Complements diets
  • Low sugar content
  • Comes in several flavours
€ 2,99 (€ 59,80 / kg)

Delivery by October 06

Multipower Vegan Layer

Multipower Vegan Layer, Peanut Butter (55 g)

  • With 3 vegetable protein sources
  • 24% protein per bar
  • Only 1% sugar
€ 2,89 (€ 52,55 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Snack Balls Chocolate Cherry, Organic

Govinda Snack Balls Chocolate Cherry, Organic, 100 g

  • Fruity and chocolatey taste
  • Perfect for snacking
  • Purely vegetable
€ 2,99 (€ 29,90 / kg)

Delivery by October 06

All Stars Oatcake Oat Bar

All Stars Oatcake Oat Bar, Müsli Yoghurt (80 g)

  • Ideal for training
  • Lovingly handmade
  • Oven baked
€ 1,99 (€ 24,88 / kg)

Delivery by October 06

Multipower Protein Delight Bars

Multipower Protein Delight Bars, Vanilla Cashew Caramel (35 g)

  • Delicious variety of flavours
  • Valuable source of protein
  • Perfect for snacking
€ 2,19 (€ 62,57 / kg)

Delivery by October 06

WEIDER 40% Protein Bar

WEIDER 40% Protein Bar, Peanut & Caramel (50 g)

  • Reduced carbs
  • Caffeine-free
  • Low sugar content
€ 1,79 (€ 35,80 / kg)

Delivery by October 06

Best Body Nutrition Protein Block

Best Body Nutrition Protein Block, Yoghurt-​Lemon (90 g)

  • 90 g
  • Protein content of up to 54%
  • Reduced carbohydrates
€ 3,79 € 3,99 (€ 42,11 / kg)

Delivery by October 06

Organic Apple Date Confection with Cinnamon

BioKing Organic Apple Date Confection with Cinnamon, 200 g

  • Coated with grated coconut
  • Completely natural
  • Handcrafted
€ 4,99 (€ 24,95 / kg)

Delivery by October 06

Schalk Mühle Organic Hemp Seed Protein Bar

Schalk Mühle Organic Hemp Seed Protein Bar, 35 g

  • With Austrian hemp protein
  • 100% organic ingredients
  • No added sugar
€ 2,99 (€ 85,43 / kg)

Delivery by October 06

nu3 Vegan Protein 3K Bar

nu3 Vegan Protein 3K Bar, 65 g

  • High-quality protein
  • Intensely chocolaty taste
  • No added sugar or sucralose
€ 1,75 € 2,19 (€ 26,92 / kg)

Delivery by October 06

WEIDER 32% Protein Bar

WEIDER 32% Protein Bar, Coconut (60 g)

  • Caffeine-free
  • Low gluten
  • 19g protein per bar
€ 1,99 (€ 33,17 / kg)

Delivery by October 06

Ketofabrik Chocolate Coconut Bar

Ketofabrik Chocolate Coconut Bar, 1 bar

  • 1g sugar per bar
  • Reduced sugar alternative
  • 3.6g net carbs per bar
€ 1,59

Delivery by October 06

Sponser Sport Food High Energy Bar, Vegan Salty Nuts

Sponser Sport Food High Energy Bar, Vegan Salty Nuts, 45g

  • 7-9% protein content
  • With MCT
  • For sport & leisure
€ 2,29 (€ 50,89 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Sesame Laddu

Govinda Organic Sesame Laddu, 120g

  • Ayurvedic chickpea sweet
  • More than just enjoyment
€ 4,79 (€ 39,92 / kg)

Delivery by October 06

Vilgain Double Trouble Protein Bar

Vilgain Double Trouble Protein Bar, Blueberry Cheesecake (55 g)

  • Two-layer with a creamy filling
  • Over 15 g of milk protein per bar
  • No artificial additives
€ 2,39 (€ 43,45 / kg)

Delivery by October 06

Powerbar Energize Original

Powerbar Energize Original, Banana Punch (55 g)

  • For intense exercise
  • Also suitable for competitions
  • With a combination of sodium and magnesium
€ 2,79 (€ 50,73 / kg)

Delivery by October 06