BioTechUSA Zero Bar, Chocolate Coconut (50 g)

Protein-rich snack for on the go, with no added sugar

€ 2,47 € 2,69 -8%

(€ 49,40 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Flavour: Chocolate Coconut

In stock

Delivery by Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High protein content with 20 g per bar
  • No added sugar & no aspartame
  • Lactose-free, gluten-free & high in fibre
  • Gluten-free Gluten-free
  • Lactose-free Lactose-free

Frequently bought together with BioTechUSA 100% Pure Whey, Milk Rice (400 g)

BioTechUSA Zero Bar, Chocolate Coconut (50 g) € 2,47 (€ 49,40 / kg)
BioTechUSA 100% Pure Whey, Milk Rice (400 g) € 18,99 (€ 47,48 / kg)
Total price: € 21,46
Description

Zero Bar is a protein bar that, thanks to its complex protein content, provides a quick and convenient source of nutrients. By foregoing a traditional sugar coating, it offers a carefully balanced nutritional composition, free from unnecessary bulk. The recipe is also gluten-free and lactose-free.

This formulation combines proteins from various sources, including whey protein isolate and milk protein isolate. Proteins contribute to growth in muscle mass as well as the maintenance of muscle mass and normal bones.

Recommended use:
1 bar after a workout or at any time of day.

Item no.: BIO-20008010930
Content: 50 g
EAN: 5999076223640
Manufacturer No.: 20008010930
Manufacturer: BioTechUSA
Diets & Dietary Restrictions: Gluten-Free, Lactose-Free
Allergens: Gluten-free, Lactose-free
Categories: Bars, Food
Product Features: GMO-Free
General Information: Excess consumption may have a laxative effect
Storage Advice: Store in a cool, dry place away from light
May contain traces of: B - Crustaceans, C - Egg, F - Soya beans, G - Milk, H - Nuts, O - Sulphur oxide and sulphites
Focus area: Muscle function
Type of Protein: Whey protein
Dietary supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep away from children.
The recommended daily dosage should not be exceeded.
Ingredients

Protein mix (Whey protein isolate, Egg White Powder, Hydrolysed protein, Calcium caseinate, Soy protein isolate), Humectants (Glycerine, Maltitol), Palm oil, Fructo-oligosaccharides, Water, soy extrudates, Low-fat cocoa powder, Dried Coconut, emulsifierE (Soy lecithin), Flavours, Gelling agent (Carrageenan, Potassium chloride), Preservatives (Potassium sorbate ), Sweetener (Sucralose), DL-α-tocopheryl acetate

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1591 / 380 kJ / kcal
Fat 15 g
  from Saturated fatty acids 8,5 g
Carbohydrates 22 g
  from Sugar 1,9 g
  from Polyhydric alcohols 17 g
Fibre 12 g
Protein 40 g
Salt 0,8 g
Legal information
Responsible food business operator: BiotechUSA Kft., Huszti út 60, 1033, Budapest, Hungary, shop.biotechusa.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioTechUSA Zero Bar

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder