Warming & Cooling Care Products

A great selection of products to warm or cool your skin

Filter & sort

Price Manufacturer Product Features
Filter

Warming & Cooling Treatments: 1 - 30 of 54 items

DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar

DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar, 125 ml

  • Nourishing properties
  • Cooling effect
  • Quickly absorbed
€ 4,49 € 4,99 (€ 35,92 / l)

Delivery by October 07

DIANA mit Menthol Rubbing Alcohol, Glass Bottle

DIANA mit Menthol Rubbing Alcohol, Glass Bottle, 250 ml

  • For rubbing & massaging
  • Original recipe
  • With natural ingredients
€ 6,11 € 6,79 (€ 24,44 / l)

Delivery by October 07

DIANA mit Menthol Sports Balm, Tube

DIANA mit Menthol Sports Balm, Tube, 75 ml

  • Creamy texture
  • Nourishing properties
  • Keep in your gym bag or backpack
€ 2,87 € 3,19 (€ 38,27 / l)

Delivery by October 07

ENZBORN Hot Devil's Salve

ENZBORN Hot Devil's Salve, 200 ml

  • Self-heating
  • Gel consistency
  • Absorbs quickly
€ 8,05 € 8,99 (€ 40,25 / l)

Delivery by October 07

Ice Fit Sports Shower Gel

Sport LAVIT Ice Fit Sports Shower Gel, 250 ml

  • Menthol-caffeine complex
  • Caring & cooling
  • PH-level neutral
€ 8,05 € 8,99 (€ 32,20 / l)

Delivery by October 07

Kneipp Muscle Relaxation Bath Gel

Kneipp Muscle Relaxation Bath Gel, 100 ml

  • Suitable for all skin types
  • Warming arnica extract
  • Selected essential oils
€ 4,00 € 4,49 (€ 40,00 / l)

Delivery by October 07

Kneipp Wellbeing for the Back Bath Gel

Kneipp Wellbeing for the Back Bath Gel, 100 ml

  • Suitable for all skin types
  • Pleasant warmth
  • For back, neck & shoulders
€ 4,00 € 4,49 (€ 40,00 / l)

Delivery by October 07

Ice Sport Tonic

Sport LAVIT Ice Sport Tonic, 250 ml

  • With an intense cold effect
  • During & after exercise
  • Fast & easy application
€ 10,75 € 11,99 (€ 43,00 / l)

Delivery by October 07

Sport LAVIT Cooling Body Lotion

Sport LAVIT Cooling Body Lotion, 250 ml

  • Long-lasting cooling effect
  • pH skin neutral
  • Moisturises
€ 8,95 € 9,99 (€ 35,80 / l)

Delivery by October 07

ENZBORN Icy Devil's Salve

ENZBORN Icy Devil's Salve, 200 ml

  • Moisturizes
  • Cooling & refreshing
  • Can be used with insect bites
€ 8,05 € 8,99 (€ 40,25 / l)

Delivery by October 07

Ice Cooling Sport Tonic

Sport LAVIT Ice Cooling Sport Tonic, 250 ml

  • Before, during or after exercise
  • Easy & quick to use
  • Cooling effect
€ 8,95 € 9,99 (€ 35,80 / l)

Delivery by October 07

Sport LAVIT Hot Gel

Sport LAVIT Hot Gel, 75 ml

  • Very warming
  • Relax after a hard workout
€ 8,05 € 8,99 (€ 107,33 / l)

Delivery by October 07

DIANA mit Menthol Shower Foam

DIANA mit Menthol Shower Foam, 125 ml

  • Perfect for a refreshing shower
  • Ideal after sports
  • Nourishing formula
€ 4,76 € 5,29 (€ 38,08 / l)

Delivery by October 07

Mountaindrop Bodyshape Revival

Mountaindrop Bodyshape Revival, 250 ml

  • For all skin types
  • Mild nourishing formula
  • Refreshing
€ 35,95 € 39,99 (€ 143,80 / l)

Delivery by October 07

Sport LAVIT Warm Up Body Oil

Sport LAVIT Warm Up Body Oil, 1.000 ml

  • Warming body oil
  • Before the sport
  • Dermatest® - Very Good
€ 30,55 € 33,99 (€ 30,55 / l)

Delivery by October 07

Zechsal Pure Magnesium MCM Gel

Zechsal Pure Magnesium MCM Gel, 30 ml

  • 15 % magnesium chloride
  • Fresh menthol flavour
  • Easy to apply
€ 5,35 € 5,99 (€ 178,33 / l)

Delivery by October 07

Sport Gel Ice

Sport LAVIT Sport Gel Ice, 75 ml

  • Long-lasting cold
  • Handysize for on the go use
  • Absorbs quickly
€ 8,05 € 8,99 (€ 107,33 / l)

Delivery by October 07

Amaiva Base Bath Primordial Ocean

Amaiva Base Bath Primordial Ocean, 1.000 g

  • Ensures high-base water
  • For a 7.5+ pH
  • No chemical additives
€ 16,11 € 17,99 (€ 16,11 / kg)

Delivery by October 07

Kneipp Back & Neck Balm

Kneipp Back & Neck Balm, 100 ml

  • Suitable for all skin types
  • With devil's claw
  • Pleasant warm feeling
€ 6,29 € 6,99 (€ 62,90 / l)

Delivery by October 07

Le Erbe di Janas Kessa Peeling Glove

Le Erbe di Janas Kessa Peeling Glove, Purple

  • Removes dead skin cells
  • Promotes circulation
  • For softer skin
€ 6,21 € 6,99

Delivery by October 07

Arthrobene Blue Joint Gel

Arthrobene Blue Joint Gel, 60 ml

  • With devil's claw & lemon oil
  • Without preservatives
  • Contains Camphor & Menthol
€ 11,24 € 12,49 (€ 187,33 / l)

Delivery by October 07

doc nature's Devil’s Claw INTENS Gel

doc nature's Devil’s Claw INTENS Gel, 100 ml

  • With devil's claw & essential oils
  • Characteristic cooling and warming effect
  • Absorbs quickly & free from mineral oils
€ 19,99 (€ 199,90 / l)

Delivery by October 07

Sport Gel Hot Roll-On

Sport LAVIT Sport Gel Hot Roll-​On, 50 ml

  • With devil's claw
  • Quickly absorbed
  • Leave no residues
€ 8,95 € 9,99 (€ 179,00 / l)

Delivery by October 07

3 Chênes Laboratoires My Care Spray Massage Chaleur durable

3 Chênes Laboratoires My Care Spray Massage Chaleur durable, 100 ml

  • Warming effect thanks to camphor & menthol
  • With plant & essential oils
  • Spray ensures targeted application
€ 9,58 € 10,69 (€ 95,80 / l)

Delivery by October 07

Arthrobene Red Muscle Ointment

Arthrobene Red Muscle Ointment, 60 ml

  • Contains camphor & devil's claw
  • With rosemary oil
  • Without preservatives
€ 8,99 € 9,99 (€ 149,83 / l)

Delivery by October 07

Sport LAVIT Horse Ointment

Sport LAVIT Horse Ointment, 150 ml

  • Dermatest® - Very Good
  • Strongly cooling & then warming
  • Ideal after physical exertion
€ 5,35 € 5,99 (€ 35,67 / l)

Delivery by October 07

ENZBORN Devil's Balm Ice Roll-On

ENZBORN Devil's Balm Ice Roll-​On, 50 ml

  • Easy to use
  • Cools quickly & intensively
  • Colourless & quickly absorbed
€ 8,05 € 8,99 (€ 161,00 / l)

Delivery by October 07

Weleda Calendula Massage Oil

Weleda Calendula Massage Oil, 100 ml

  • A gentle and rich massage oil
  • Supports the skin's natural protection
  • With a refreshing fragrance
€ 13,53 € 15,09 (€ 135,30 / l)

Delivery by October 07

ENZBORN Warm Feet Cream

ENZBORN Warm Feet Cream, 75 ml

  • Warms up by itself
  • Special heat complex
  • Cares for the feet
€ 5,58 € 6,29 (€ 74,40 / l)

Delivery by October 07

Classic Ayurveda Aloe Rose Gel, COSMOS ORGANIC

Classic Ayurveda Aloe Rose Gel, COSMOS ORGANIC, 200 ml

  • Aloe vera juice & rose water
  • COSMOS ORGANIC certified
  • Suitable for sensitive Pitta skin
€ 12,78 € 14,29 (€ 63,90 / l)

Delivery by October 07