sebamed - Mild Skin Care for All Skin Types

Gently care for and cleanse your skin with sebamed! Made with mild ingredients, the products are suitable for many skin types. Some products are also ECARF quality, which indicates that they are suitable for use with most skin allergies.

Shop by category

Filter & sort

Price Product Features sebamed Product Lines
Filter

sebamed: 1 - 30 of 56 items

Sebamed Vitamin E & Panthenol Cleansing Bar

Sebamed Vitamin E & Panthenol Cleansing Bar , 150 g

  • For sensitive, problematic skin
  • Made from natural amino acids
  • Soap-free formula
€ 3,29 (€ 21,93 / kg)

Delivery by October 13

Sebamed 3 in 1 Sport Shower Gel

Sebamed 3 in 1 Sport Shower Gel, 400 ml

  • For sensitive & stressed skin
  • For body, face & hair
  • Refreshing & revitalising
€ 5,99 (€ 14,98 / l)

Delivery by October 13

Sebamed Anti-Hair Loss Shampoo

Sebamed Anti-​Hair Loss Shampoo, 200 ml

  • For hair loss
  • pH value 5.5
  • With caffeine
€ 5,19 (€ 25,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Nourishing Body Milk

Sebamed Nourishing Body Milk, 200 ml

  • For sensitive skin
  • With sweet almond oil & shea butter
  • Rich & nurturing
€ 3,99 (€ 19,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Baby & Child Lotion

Sebamed Baby & Child Lotion, 200 ml

  • For dry & irritated skin
  • With panthenol & shea butter
  • Without microplastics
€ 7,99 (€ 39,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Fresh Shower Gel

Sebamed Fresh Shower Gel, 400 ml

  • For sensitive skin
  • Mild & refreshing
  • With allantoin & lactic acid
€ 4,99 (€ 12,48 / l)

Delivery by October 13

Pentavitin® Soap-free Cleansing Emulsion Refill

Sebamed Pentavitin® Soap-​free Cleansing Emulsion Refill, 400 ml

  • For sensitive skin
  • With panthenol & glycerine
  • Gentle cleansing formula
€ 6,49 (€ 16,23 / l)

Delivery by October 06

Liquid Olive Cleansing Emulsion - Refill

Sebamed Liquid Olive Cleansing Emulsion -​ Refill , 400 ml

  • For sensitive & demanding skin
  • Particularly mild & gentle
  • pH value 5.5
€ 6,49 (€ 16,23 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Sea Salt Shower Gel

Sebamed Sea Salt Shower Gel , 400 ml

  • For dry & sensitive skin
  • Mild formula with 3 % sea salt
  • Stabilises the moisture balance
€ 4,99 (€ 12,48 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Vital Shower & Bath Gel

Sebamed Vital Shower & Bath Gel, 400 ml

  • For sensitive skin
  • With allantoin
  • Cleanses mildly
€ 4,99 (€ 12,48 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Deodorant Roll-On Balm - Perfume-free

Sebamed Deodorant Roll-​On Balm -​ Perfume-​free , 50 ml

  • For sensitive skin
  • Free from aluminium salts
  • 48-hour formula
€ 3,39 (€ 67,80 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Acute Foot Cream, 10% Urea

Sebamed Acute Foot Cream, 10% Urea, 100 ml

  • For dry & cracked feet
  • Intensive moisture
  • Relieves itching
€ 4,99 (€ 49,90 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Fresh Refreshing Deodorant Spray

Sebamed Fresh Refreshing Deodorant Spray, 150 ml

  • For very sensitive skin
  • Fast-absorbing formula
  • 24-hour protection
€ 3,69 (€ 24,60 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Deodorant Roll-On Balm - Sensitive

Sebamed Deodorant Roll-​On Balm -​ Sensitive , 50 ml

  • For sensitive skin
  • Free from aluminium salts
  • 48-hour protection
€ 3,39 (€ 67,80 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Wellness Shower Gel

Sebamed Wellness Shower Gel, 200 ml

  • For sensitive skin
  • With water lily extract
  • For daily use
€ 2,99 (€ 14,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Shower Oil

Sebamed Shower Oil , 200 ml

  • For sensitive & dry skin
  • Forms a gentle lather emulsion
  • Natural lecithin & avocado oil
€ 4,39 (€ 21,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Shower Cream

Sebamed Shower Cream, 200 ml

  • For sensitive & dry skin
  • With micellar complex
  • 5.5 pH
€ 3,99 (€ 19,95 / l)

Delivery by October 06

Urea Akut Hand Cream for Dry Skin, 5% Urea

Sebamed Urea Akut Hand Cream for Dry Skin, 5% Urea, 75 ml

  • For dry & stressed skin
  • With panthenol & allantoin
  • Free from microplastics
€ 3,99 (€ 53,20 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Anti-Ageing Restorative Cream

Sebamed Anti-​Ageing Restorative Cream , 50 ml

  • Age: 30 years+
  • With Q10 & vitamin A
  • Nourishing sweet almond oil
€ 7,99 (€ 159,80 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Soap-free Cleansing Bar with Olive

Sebamed Soap-​free Cleansing Bar with Olive , 150 g

  • For sensitive & problematic skin
  • Moisturises
  • Free from microplastics
€ 2,99 (€ 19,93 / kg)

Delivery by October 06

Sebamed Clear Face Care Gel

Sebamed Clear Face Care Gel, 50 ml

  • For blemished & oily skin
  • Enriched with aloe vera
  • Ideal as a basic care product
€ 6,49 (€ 129,80 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Urea 5% Dry Skin Hand Cream

Sebamed Urea 5% Dry Skin Hand Cream , 75 ml

  • For severely damaged skin
  • Perfume-free
  • With panthenol & chamomile
€ 4,79 (€ 63,87 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Anti-Dandruff Shampoo

Sebamed Anti-​Dandruff Shampoo, 200 ml

  • For sensitive scalps
  • Mild formula for a gentle cleanse
  • Free from soap & silicones
€ 6,99 (€ 34,95 / l)

Delivery by October 06

Soap-Free Liquid Wash Emulsion Pentavitin®

Sebamed Soap-​Free Liquid Wash Emulsion Pentavitin®, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Free from microplastics
  • With panthenol
€ 3,59 (€ 17,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Fresh Deodorant Fresh Spray

Sebamed Fresh Deodorant Fresh Spray , 75 ml

  • For normal skin types
  • Without aluminium salts
  • Long lasting feeling of freshness
€ 3,99 (€ 53,20 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Acute Shampoo Urea 5%

Sebamed Acute Shampoo Urea 5%, 200 ml

  • For dry scalp
  • Moisturising
  • Formulated with urea
€ 4,99 (€ 24,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Dry Skin Special Cream

Sebamed Dry Skin Special Cream , 50 ml

  • For particularly dry skin
  • With phytosterols obtained from rapeseed
  • Ideal as a day cream
€ 7,99 (€ 159,80 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Wellness Shower Gel

Sebamed Wellness Shower Gel, 400 ml

  • For sensitive skin
  • With water lily extract
  • For daily use
€ 4,99 (€ 12,48 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Conditioner

Sebamed Conditioner, 200 ml

  • For all hair types
  • With panthenol & argan oil
  • Silicone-free formula
€ 3,99 (€ 19,95 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Intensive Hand Cream

Sebamed Intensive Hand Cream, 75 ml

  • For dry skin
  • With panthenol & shea butter
  • Intensive moisture
€ 5,09 (€ 67,87 / l)

Delivery by October 06