Products for Stress

Stress is caused by external stimuli around us - in this category you'll find products to support your body during stressful phases.

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Stress: 1 - 30 of 222 items

Pure Encapsulations B-Complex Plus

Pure Encapsulations B-​Complex Plus, 60 Capsules

  • Contains vitamin B in activated form
  • Easy dosage & intake
  • Vegan, gluten & lactose-free
€ 36,09 € 40,49 (€ 721,80 / kg)

Delivery by October 07

Pure Encapsulations B-Complex

Pure Encapsulations B-​Complex, 120 capsules

  • Ideal for long-term use
  • With all 8 B vitamins
  • Perfect for everyday life
€ 41,58 € 46,49 (€ 1.663,20 / kg)

Free delivery by October 07

Pure Encapsulations Vitamin B12 (Methylcobalamin E)

Pure Encapsulations Vitamin B12 (Methylcobalamin E), 90 capsules

  • Activated vitamin B12
  • Optimal utilization
  • Adequate supply for vegetarians
€ 27,09 € 30,49 (€ 1.593,53 / kg)

Delivery by October 07

ZeinPharma L-Theanine 250 mg

ZeinPharma L-​Theanine 250 mg, 90 capsules

  • Non-proteinogenic amino acid
  • Rich in polyphenols
  • Minimal caffeine content
€ 19,79 € 21,99 (€ 791,60 / kg)

Delivery by October 07

Pure Encapsulations Magnesium Citrate Powder

Pure Encapsulations Magnesium Citrate Powder, 107 g

  • Without additives
  • Dissolves well
  • Suitable for a vegan diet
€ 31,95 € 35,99 (€ 298,60 / kg)

Delivery by October 07

ZeinPharma L-Theanine Natural 500 mg

ZeinPharma L-​Theanine Natural 500 mg, 90 capsules

  • Natural green tea extract
  • Contains polyphenols
  • Minimal caffeine content
€ 25,73 € 28,99 (€ 494,81 / kg)

Delivery by October 07

PURE CBD 18

CBD VITAL PURE CBD 18, 60 capsules

  • 60 oil capsules
  • With hemp seed oil
  • Easy to use
€ 53,99 € 59,99 (€ 1.483,24 / kg)

Free delivery by October 07

Pure Encapsulations Anti-Stress

Pure Encapsulations Anti-​Stress, 60 Capsules

  • B vitamins & trace elements
  • Contains taurine & L-tyrosine
  • With resveratrol & taiga root
€ 34,20 € 38,49 (€ 777,27 / kg)

Delivery by October 07

ZeinPharma Magnesium Bisglycinate 375 mg

ZeinPharma Magnesium Bisglycinate 375 mg, 120 capsules

  • 100% natural
  • Completely vegan
  • Without magnesium stearate
€ 17,95 € 19,99 (€ 152,12 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Glutathione Complex Tablets

Vitaplex Glutathione Complex Tablets, 90 tablets

  • Reduced Setria® glutathione
  • With NAC & alpha-lipoic acid
  • Also contains selenium
€ 52,64 € 58,49 (€ 482,94 / kg)

Free delivery by October 07

Igennus Ashwagandha+ L-Theanine & Magnesium

Igennus Ashwagandha+ L-​Theanine & Magnesium, 60 veg. capsules

  • With zinc & B vitamins
  • L-theanine from green tea
  • Hypoallergenic formulation
€ 20,65 € 22,99 (€ 469,32 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vitamin B Komplex

Nature Love Vitamin B Komplex, 90 capsules

  • High bioavailability
  • Vegan and gluten-free
  • Package lasts for 3 months
€ 14,39 € 15,99 (€ 342,62 / kg)

Delivery by October 07

KLEAN LABS Magnesium L-Threonat Magtein®

KLEAN LABS Magnesium L-​Threonat Magtein®, 90 capsules

  • High quality
  • Vegan formulation
  • Gluten-free
€ 44,91 € 49,99 (€ 590,92 / kg)

Free delivery by October 07

Peeroton MAGNESIUM Professional

Peeroton MAGNESIUM Professional, Currant (20 sachets)

  • Use without water
  • Apply directly to the tongue
  • Magnesium with citrate complex
€ 10,40 € 13,09 (€ 104,00 / kg)

Delivery by October 07

Fleurance Nature Organic Anti-Stress Gummies

Fleurance Nature Organic Anti-​Stress Gummies, 30g Refill

  • With raspberry flavour
  • Easy to take
  • Practical packaging
€ 4,59 € 5,19 (€ 153,00 / kg)

Delivery by October 07

ZeinPharma B-Complex

ZeinPharma B-​Complex, 90 capsules

  • With all 8 B vitamins
  • A general supplement
  • Vegan & free from colourings
€ 13,45 € 14,99 (€ 768,57 / kg)

Delivery by October 07

Pure Encapsulations Liquid Vitamin B12

Pure Encapsulations Liquid Vitamin B12, 30 ml

  • With 500 mcg of methylcobalamin per 0.5 ml
  • Vegan
€ 25,92 € 28,99 (€ 864,00 / l)

Delivery by October 07

SANOPOLY Priosa®ENERGY

SANOPOLY Priosa®ENERGY, 150 capsules

  • Contains B vitamins
  • With 16 amino acids
€ 44,99 € 49,99 (€ 436,80 / kg)

Free delivery by October 07

Amaiva Maca Plus

Amaiva Maca Plus, 60 capsules

  • With Ashwagandha
  • Contains Tribulus terrestris
€ 26,91 € 29,99 (€ 784,55 / kg)

Delivery by October 07

anatis Naturprodukte Rhodiola Mix

anatis Naturprodukte Rhodiola Mix, 60 capsules

  • Combination of 3 plant extracts
  • With Rhodiola rosea & Cordyceps sinensis
  • Contains yam root extract
€ 30,51 € 33,99 (€ 1.017,00 / kg)

Delivery by October 07

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte, 90 capsules

  • Purely plant-based
  • With natural vitamins
  • Free from allergens
€ 26,99 (€ 535,52 / kg)

Delivery by October 07

ZeinPharma GABA 500 mg

ZeinPharma GABA 500 mg, 90 capsules

  • High dosage
  • 500 mg pure GABA per capsule
  • Free from unnecessary additives
€ 26,95 € 29,99 (€ 518,27 / kg)

Delivery by October 07

i like it clean Lemon Balm Extract 10:1

i like it clean Lemon Balm Extract 10:1, 100 ml

  • 100% alcohol-free
  • Valuable properties
  • Non-GMO
€ 29,25 € 32,99 (€ 292,50 / l)

Delivery by October 07

NaturesPlus® Mega B-100 mg S/R

NaturesPlus® Mega B-​100 mg S/R, 90 tablets

  • Complete B-complex
  • Vegetarian formula
  • Free from artificial colourants
€ 33,24 € 36,99 (€ 277,00 / kg)

Delivery by October 07

SOJALL Organic Royal

SOJALL Organic Royal, 240 g

  • Germinated & fermented
  • With valuable spermidine & soy proteins
  • Natural vitamin B source
€ 28,71 € 31,99 (€ 119,63 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Magnolia Extract

Allergy Research Group® Magnolia Extract, 120 veg. capsules

  • From magnolia bark
  • With 90% honokiol + magnolol
  • 120 vegetarian capsules
€ 54,82 € 60,99 (€ 843,38 / kg)

Free delivery by October 07

Burgerstein Omega 3 DHA

Burgerstein Omega 3 DHA, 60 capsules

  • 470 mg DHA per daily portion
  • 130 mg EPA per daily portion
  • With vitamin E
€ 25,92 € 28,99 (€ 360,00 / kg)

Delivery by October 07

Organic CBD Natural Extract Premium 10%

CBD VITAL Organic CBD Natural Extract Premium 10%, 30 ml

  • 0% THC
  • From organic farming
  • No synthetic ingredients
€ 134,99 € 149,99 (€ 4.499,67 / l)

Free delivery by October 07

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Vitamin B-Complex Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Vitamin B-​Complex Forte, 60 capsules

  • Made from quinoa seedlings
  • 100% natural origin
  • Gently processed by hand
€ 25,99 (€ 742,57 / kg)

Delivery by October 07

anatis Naturprodukte Vitamin B Complex

anatis Naturprodukte Vitamin B Complex, 180 capsules

  • Herbal vitamin B source
  • Provided with all 8 B-vitamins
  • Is particularly well absorbed by the body
€ 53,91 € 59,99 (€ 580,30 / kg)

Free delivery by October 07