Amaiva

Shop by category

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Product Features
Filter

Amaiva: 1 - 30 of 32 items

Amaiva Organic Aloe Vera Juice

Amaiva Organic Aloe Vera Juice, 1 l

  • 100% juice
  • With 1200 mg Aloverose
  • No dyes or preservatives
€ 25,99 (€ 25,99 / l)

Delivery by October 06

Amaiva Quick Basic Base Powder

Amaiva Quick Basic Base Powder, 90 g

  • 100% herbal ingredients
  • Free from milk sugar (lactose)
  • Very high bioavailability
€ 18,99 (€ 211,00 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Maca Plus

Amaiva Maca Plus, 60 capsules

  • With Ashwagandha
  • Contains Tribulus terrestris
€ 29,99 (€ 874,34 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Good Night Organic Ayurvedic Tea

Amaiva Good Night Organic Ayurvedic Tea, 190 g

  • As part of your evening routine
  • Long-lasting aroma
  • Unadulterated taste
€ 16,39 (€ 86,26 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Stevia Loose Sweetener

Amaiva Stevia Loose Sweetener, 290 g

  • No artificial flavours & additives
  • No bitter taste
  • Pleasant sweetness
€ 8,99 (€ 31,00 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Coenzyme Q10

Amaiva Coenzyme Q10, 60 capsules

  • Natural coenzyme Q10
  • Vegan and 100% vegetable
€ 29,99 (€ 925,62 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Vata - Ayurvedic Organic Tea

Amaiva Vata -​ Ayurvedic Organic Tea, 160 g

  • Original Ayurvedic recipe
  • Corresponds to the Dosha "Vata"
  • Lovingly mixed by hand
€ 17,69 (€ 110,56 / kg)

Delivery by October 06

Darjeeling First Flush - Organic Green Tea

Amaiva Darjeeling First Flush -​ Organic Green Tea, 200 g

  • Highest quality
  • From the first harvest of the year
  • From the foothills of the Himalayas
€ 19,99 (€ 99,95 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Sencha Special Organic Green Tea

Amaiva Sencha Special Organic Green Tea, 180 g

  • Organic Sencha from controlled cultivation
  • Filled by hand in Munich
  • Aroma-sealed in a pressure-sealed bag
€ 15,59 (€ 86,61 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Cardio Tea

Amaiva Organic Cardio Tea, 150 g

  • Organic herbal tea blend
  • With mistletoe, passion flower & hawthorn
  • Long-lasting aroma
€ 16,99 (€ 113,27 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Herbal Caps

Amaiva Herbal Caps, 60 capsules

  • 100% herbal bitters
  • With dandelions, artichokes, and wild garlic
  • High bioavailability
€ 23,49 (€ 671,14 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Base Bath Primordial Ocean

Amaiva Base Bath Primordial Ocean, 1.000 g

  • Ensures high-base water
  • For a 7.5+ pH
  • No chemical additives
€ 17,99 (€ 17,99 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Ayurvedic Organic Slim Tea

Amaiva Ayurvedic Organic Slim Tea, 140 g

  • According to Original Ayurveda recipes
  • All ingredients from certifed organic cultivation
€ 14,59 (€ 104,21 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Woman Vital - Ayurvedic Organic Tea

Amaiva Woman Vital -​ Ayurvedic Organic Tea, 190 g

  • Original Ayurvedic recipe
  • All ingredients are from organic farming
  • For women
€ 16,39 (€ 86,26 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Jasmine green tea

Amaiva Jasmine green tea, 165 g

  • Rich in flavor and natural flavour
  • Very mild with real jasmine flowers
  • From controlled organic farming
€ 15,79 (€ 95,70 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Earl Grey Organic Green Tea

Amaiva Earl Grey Organic Green Tea, 190 g

  • Lemony, fruity taste
  • Aroma of the genuine bergamot fruit
  • From controlled biological cultivation
€ 16,29 (€ 85,74 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Alkaline Muesli

Amaiva Organic Alkaline Muesli, 1.000 g

  • Natural organic ingredients
  • High-fibre mixture
  • Quick preparation
€ 14,59 (€ 14,59 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Moringa Powder

Amaiva Organic Moringa Powder, 320 g

  • Pure Moringa leaf powder
  • Gently shade-dried
  • From organic cultivation in India
€ 19,59 (€ 61,22 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Noni Juice

Amaiva Noni Juice, 1.000 ml

  • 100% noni juice
  • Traditional fermentation
  • Characteristic fruity flavour
€ 25,99 (€ 25,99 / l)

Delivery by October 06

Amaiva Turmeric Juice

Amaiva Turmeric Juice, 500 ml

  • Authentic turmeric root taste
  • Versatile in use
  • No artificial additives
€ 28,99 (€ 57,98 / l)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Ashwagandha Powder

Amaiva Organic Ashwagandha Powder, 250 g

  • Root powder from India
  • Finely ground
  • Gently processed, no additives
€ 10,59 (€ 42,36 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Quick Basic Base Tea

Amaiva Quick Basic Base Tea, 165 g

  • With top quality green tea and valuable herbs
  • From controlled organic cultivation
  • For the excretion of acid
€ 16,79 (€ 101,76 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Rose Facial Mask

Amaiva Organic Rose Facial Mask, 50 ml

  • Only natural, raw materials with high compatibility
  • No animal testing
€ 19,69 (€ 393,80 / l)

Delivery by October 06

Amaiva Alkaline Bath Salt - Rose

Amaiva Alkaline Bath Salt -​ Rose, 1.000 g

  • Crystal salt from Pakistan
  • Relaxing aroma
  • Leaves your skin feeling super soft
€ 17,99 (€ 17,99 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Alkaline Bath Salt - Lavender

Amaiva Alkaline Bath Salt -​ Lavender, 600 g

  • Crystal salt from Pakistan
  • Relaxing scent
  • Leaves your skin silky smooth
€ 14,59 (€ 24,32 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Pitta - Organic Ayurvedic Tea

Amaiva Pitta -​ Organic Ayurvedic Tea, 100 g

  • Corresponds to the Dosha "Pitta"
  • Original Ayurvedic recipe
  • Lovingly mixed by hand
€ 16,99 (€ 169,90 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Moringa Tee "Mint"

Amaiva Organic Moringa Tee "Mint", 100 g

  • With mint, ginger & lemongrass
  • From controlled organic cultivation
  • Without artificial flavours
€ 13,99 (€ 139,90 / kg)

Delivery by October 06

Amaiva Organic Greek Mountain Tea

Amaiva Organic Greek Mountain Tea, 20 g

  • Whole flowers
  • No genetic engineering, pesticides or herbicides
  • Handmade
€ 9,99 (€ 499,50 / kg)

Delivery by October 17

Amaiva Organic Green Tea- Temple of Heaven

Amaiva Organic Green Tea-​ Temple of Heaven, 230 g

  • Milder green tea
  • Fine herbal flavor
  • From controlled organic cultivation
€ 17,49 (€ 76,04 / kg)

Delivery by October 17

Amaiva Organic Ginger Lemon Green Tea

Amaiva Organic Ginger Lemon Green Tea, 140 g

  • Natural flavours
  • Mild taste
  • From controlled cultivation
€ 13,29 (€ 94,93 / kg)

Delivery by October 17

Amaiva takes your health very seriously. Therefore, they offer dietary supplements developed with well-known healing knowledge from Ayurveda, which is based on herbalism and modern scientific findings as well as 100% natural ingredients.

The products are regularly checked by a German independent laboratory to ensure their safety. They are not only effective, but also environmentally and socially sustainable.

About Amaiva

We love to be "green"!

As a small family business, a sustainable and environmentally conscious attitude has always been very important to us. Sustainability is an issue that we constantly pursue with passion. Our corporate responsibility is reflected in all of our decisions.

The Green Dot

We pay close attention to resource-saving and environmentally friendly materials in our packaging. When it comes to our organic tea, we want you to be able to enjoy the fresh quality even a month or two after buying. Our largely seamless and environmentally sound packages are made of recycled material. When it comes to packaging, we are constantly looking for even better solutions.

Our organic certification

Many pay attention to an organic seal because it promises a certain level of quality and health. What few people know is that the organic label has a major impact on agriculture and on our environment. Only through clear labeling of organic products, can the demand for certified organic foods continue to grow. Those who buy products with the organic seal join a growing group of consumers who favor natural and pesticide and herbicide-free cultivation. In addition to the health aspects of our products, a great deal of our herbs and ingredients also come from organic farming.

Our quality promise:

  • 100% natural ingredients
  • Ecological & socially sustainable production
  • Very high bioavailability