Styx Herb Garden Shampoo with Organic Lavender, 200 ml

Ideal for damaged & permed hair

€ 14,76 € 16,49 -10%

(€ 73,80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mild care
  • Natural nourishing essences
  • Moisturising
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Sebamed Sea Salt Shower Gel , 400 ml

Styx Herb Garden Shampoo with Organic Lavender, 200 ml € 14,76 (€ 73,80 / l)
Sebamed Sea Salt Shower Gel , 400 ml € 4,45 (€ 11,13 / l)
Total price: € 19,21
Description

The intensive shampoo is perfect for damaged hair thanks to natural plant essences that moisturise and enhance suppleness for gorgeous shine.

Item no.: XEC-STX-14414
Content: 200 ml
EAN: 9004432144142
Manufacturer No.: 14414
Manufacturer: Styx
Categories: Hair care
Hair Type : Damaged Hair
Product Features: Vegan
For Whom: Especially for Women, Especially for Men
Ingredients (INCI)

Aqua, Ammoniumlaurylsulfat, Cocamidopropyl Betaine, Aloe Barbadensis Leaf Juice[2], Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Lavandula Angustifolia Oil[2], Calendula Officinalis Flower Extract[2], Hydrolyzed Vegetable Protein, Humulus Lupulus (Hops) Extract[2], Glycerin, Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citricacid, Parfum[1], Linalool, Limonene, Geraniol

  1. Natural perfume
  2. from controlled organic cultivation
Herb Garden Product Line
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: STYX Naturcosmetic GmbH, Am Kräutergarten 6, 3200, Ober-Grafendorf, Austria, office@styx.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Styx Herb Garden Shampoo with Organic Lavender

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder