Raab Vitalfood- Organic Quality since 1989

Natural products for the whole family

Raab Vitalfood - your reliable partner for food supplements for over 25 years! To stay healthy, fit, and comfortable we should support our bodies with top-quality raw materials. To meet this need, Raab Vitalfood makes organic quality food supplements and natural foods for the whole family.

Shop by category

Filter & sort

Price
Filter

Raab Vitalfood: 1 - 30 of 118 items

Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder

Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder, 340 g

  • Important minerals
  • Organically bound form
  • Gluten & Lactose-free
€ 17,01 € 18,99 (€ 50,03 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Rose Hip Powder

Raab Vitalfood Organic Rose Hip Powder, 500 g

  • With natural vitamin C
  • Certified organic cultivation in Chile
  • High-quality AP-4® variety, sun-ripened
€ 43,11 € 47,99 (€ 86,22 / kg)

Free delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Spermidine Wheat Germ

Raab Vitalfood Organic Spermidine Wheat Germ, 100 capsules

  • Gently processed
  • Practically dosage
  • Vegan
€ 16,11 € 17,99 (€ 268,50 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Beetroot Powder

Raab Vitalfood Organic Beetroot Powder, 250 g

  • Origin: Germany
  • For adding to food & drinks
  • Also ideal for colouring food
€ 12,59 € 13,99 (€ 50,36 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Chia Seeds

Raab Vitalfood Organic Chia Seeds, 500 g

  • Fibre & proteins
  • High quality vitamins & minerals
  • Contains the fatty acids Omega 3 & 6
€ 8,09 € 8,99 (€ 16,18 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Spermidine Powder

Raab Vitalfood Organic Spermidine Powder, 200 g

  • Polyamine from wheat germ
  • Gently ground
  • Ideal for smoothies, porridge & muesli
€ 14,31 € 15,99 (€ 71,55 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Pea Protein

Raab Vitalfood Organic Pea Protein, 400 g

  • A vegan source of protein
  • With all 8 essential amino acids
  • Gluten & lactose free
€ 16,11 € 17,99 (€ 40,28 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Lupin Protein Powder

Raab Vitalfood Organic Lupin Protein Powder, 500 g

  • Without additives - 100 % pure
  • Versatile use in recipes
  • For your high-protein diet
€ 12,51 € 13,99 (€ 25,02 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Stevia Tabs

Raab Vitalfood Stevia Tabs, 300 tablets

  • 1 tab corresponds to 1 lump of sugar
  • Neutral taste
  • Easy to use
€ 4,94 € 5,49 (€ 274,44 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Grapeseed Flour

Raab Vitalfood Organic Grapeseed Flour, 300 g

  • Obtained from gentle cold pressing
  • Can be mixed with other flours
  • With recipe suggestion
€ 7,19 € 7,99 (€ 23,97 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Premium Stevia Extract

Raab Vitalfood Premium Stevia Extract, 50 g

  • Alternative sweetener
  • White crystalline extract
  • 1g corresponds to 66 sugar cubes
€ 15,21 € 16,99 (€ 304,20 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Matcha Green Tea

Raab Vitalfood Organic Matcha Green Tea, 60 capsules

  • Powdered tea leaves
  • Practical & simple
  • Fine, dry flavour
€ 14,39 € 15,99 (€ 599,58 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Aloe Vera Drink

Raab Vitalfood Organic Aloe Vera Drink, 1000 ml (1 l)

  • Unfiltered
  • Peeled by hand
  • Fresh juice
€ 18,89 € 20,99 (€ 18,89 / l)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Curcuma Tablets

Raab Vitalfood Organic Curcuma Tablets, 300 Tablets

  • Vegan
  • With piperine
  • Made in Germany
€ 15,21 € 16,99 (€ 169,00 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Pure Electrolytes

Raab Vitalfood Pure Electrolytes, 320 g

  • 5 minerals
  • No sugar or sweeteners
  • Vegan
€ 21,51 € 23,99 (€ 67,22 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Grapefruit Seed Extract

Raab Vitalfood Organic Grapefruit Seed Extract, 50 ml

  • Natural bioflavonoids
  • Concentrate intended for dilution
  • Gluten & lactose free
€ 18,44 € 20,49 (€ 368,80 / l)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Hemp Protein Powder

Raab Vitalfood Organic Hemp Protein Powder, 500 g

  • With iron and magnesium
  • With Omega 3-6-9 fatty acids
  • Nutty taste
€ 17,99 € 19,99 (€ 35,98 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Protein Shake Pur Plus

Raab Vitalfood Organic Protein Shake Pur Plus, 500 g

  • Made from pea and rice protein
  • Light flavour
  • Purely vegetable-based
€ 20,61 € 22,99 (€ 41,22 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Pumpkin Seed Protein

Raab Vitalfood Organic Pumpkin Seed Protein, 500 g

  • Delicate flavour
  • With 60% protein
  • For sweet & savoury dishes
€ 14,31 € 15,99 (€ 28,62 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Fibre Trio

Raab Vitalfood Organic Fibre Trio, 210 g

  • Made from apple fibre, linseed & oats
  • For muesli, smoothies & shakes
  • Finely ground
€ 7,11 € 7,99 (€ 33,86 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Vitamin B12 + D3

Raab Vitalfood Vitamin B12 + D3, 60 lozenges

  • With vitamin B12 (methylcobalamin)
  • With vitamin D3 (cholecalciferol)
  • Sweetened with Xylitol
€ 15,21 € 16,99 (€ 169,00 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Bergamot - Artichoke

Raab Vitalfood Bergamot -​ Artichoke, 100 capsules

  • Flavonoids from bergamot extract
  • Cynarin from artichoke extract
  • Contains choline
€ 22,49 € 24,99 (€ 523,02 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Sweet Natural Whey

Raab Vitalfood Organic Sweet Natural Whey, 450 g

  • Natural taste
  • Low-fat powder
  • Gently dried
€ 12,59 € 13,99 (€ 27,98 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Pomegranate Extract

Raab Vitalfood Organic Pomegranate Extract, 80 capsules

  • Origin of the fruit: Morocco
  • 215 mg polyphenols per daily dose
  • Vegetable capsule shell
€ 15,21 € 16,99 (€ 358,73 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Algae Oil Omega 3

Raab Vitalfood Algae Oil Omega 3, 30 capsules

  • With DHA & EPA oil
  • Plant-based alternative to fish oil
  • Only 1 capsule daily
€ 19,71 € 21,99 (€ 555,21 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Rice Protein Powder

Raab Vitalfood Organic Rice Protein Powder, 400 g

  • Vegan source of protein
  • Contains all essential amino acids
  • Neutral taste
€ 16,19 € 17,99 (€ 40,48 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Linseed Flour

Raab Vitalfood Organic Linseed Flour, 200 g

  • Slightly nutty taste
  • Rich in fibre
  • A natural egg substitute
€ 5,39 € 5,99 (€ 26,95 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Jerusalem Artichoke Powder

Raab Vitalfood Organic Jerusalem Artichoke Powder, 150 g

  • Nutty taste
  • Purely plant-based
  • With inulin
€ 8,99 € 9,99 (€ 59,93 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Golden Milk

Raab Vitalfood Organic Golden Milk, 70 g

  • With 30% organic turmeric from Madagascar
  • Finely balanced, aromatic spices
  • Can be enjoyed with milk & plant-based drinks
€ 5,39 € 5,99 (€ 77,00 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood Organic Goji Berries

Raab Vitalfood Organic Goji Berries, 500 g

  • Tart and sweet flavour
  • For a variety of recipes
  • Also ideal on their own as a snack
€ 20,69 € 22,99 (€ 41,38 / kg)

Delivery by October 07

Raab Vitalfood - The Highest Quality

Raab Vitalfood creates nutritional supplements, proteins, and superfoods of the highest organic quality. Top quality raw materials, sustainability and supporting local growers is very important to Raab Vitalfood.

An innovative spirit meets sustainability

The company was founded in 1989 by Dr Michael Raab. His goal from the start was to develop the best organic foods that contribute to our health. They created the world's first organic whey powder as their very first product, which laid the foundation for the company's success. Today's range has followed with over 100 other products. They constantly adapt their range to the needs of their customers.

Today Raab Vitalfood offers the following products:

  • Dietary supplements
  • Vegetable proteins
  • Superfood and protein blends
  • Sports nutrition
  • Berries, seeds and juices
  • Xylitol and stevia
  • Salts, spices and vegetarian delicacies

The IFS certificate and the "BIO Zertifikat" organic certificate mark the high quality of Raab's brand.