buah Red Beetroot Chips, 25 g

Vegetable crisps made from 100% red beetroot

€ 3,59 € 3,99 -10%

(€ 143,60 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 25 g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Made without fat
  • Deliciously crispy, with a long shelf life
  • No added salt
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian
  • Gluten-free Gluten-free

Frequently bought together with buah Carrot Chips, 25 g

buah Red Beetroot Chips, 25 g € 3,59 (€ 143,60 / kg)
buah Carrot Chips, 25 g € 3,59 (€ 143,60 / kg)
Total price: € 7,18
Description
Item no.: XPI-bu-1004275
Content: 25 g
EAN: 4260450410026
Manufacturer No.: 1004275
Manufacturer: buah
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free
Allergens: Gluten-free
Categories: Snacks
Product Features: Vegan, Vegetarian, FREE FROM Preservatives, NO Added Sugar, Free from flavour enhancers
Storage Advice: Store dry
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1369 / 327 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 63 g
  from Sugar[1] 53 g
Fibre 15 g
Protein 11 g
Salt 2,5 g
  1. Contains naturally occurring sugar
Ingredients

100 % Beetroot[1]

  1. vacuum-dried
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: buah GmbH, Seeholzenstrasse 2, 82166, Gräfelfing, Germany, b2b@buah.de, www.buah.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for buah Red Beetroot Chips

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder