Allergy Research Group® - Vitamin Supplements

Filter & sort

Price Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Vitamins by Allergy Research Group®: 1 - 30 of 31 items

Allergy Research Group® MVM-A

Allergy Research Group® MVM-​A , 180 veg. capsules

  • With antioxidants
  • Contains all the B vitamins
  • Hypoallergenic & gluten-free
€ 42,21 € 46,99 (€ 703,50 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Glucose Tolerance II with Glucevia™

Allergy Research Group® Glucose Tolerance II with Glucevia™, 120 Vegetarian Capsules (120 veg. capsules)

  • With extracts from the European ash tree
  • Contains berberine & milk thistle
  • Enriched with chromium & biotin
€ 94,20 € 104,99 (€ 856,36 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Pantethine

Allergy Research Group® Pantethine, 60 veg. capsules

  • Contains pharmaceutical grade Pantesin®
  • Provides active pantethine (B5 derivative)
  • Vitamin B5 contributes to mental performance
€ 46,60 € 51,99 (€ 1.553,33 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Pregnenolone 100 mg

Allergy Research Group® Pregnenolone 100 mg, 60 tablets

  • Natural hormone
  • Derived from yam
  • Vegetarian
€ 51,31 € 57,49 (€ 2.686,39 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® B12 Adenosylcobalamin

Allergy Research Group® B12 Adenosylcobalamin, 60 lozenges

  • 3,000 mcg activated B12
  • With 200 mcg of folic acid
  • 60 lozenges
€ 25,76 € 28,99 (€ 1.288,00 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® B12 Methylcobalamin

Allergy Research Group® B12 Methylcobalamin, 50 lozenges

  • With folic acid and vitamin C
  • Efficient absorption
  • Natural raspberry and cherry flavour
€ 28,50 € 31,99 (€ 1.140,00 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® TG 100

Allergy Research Group® TG 100, 100 veg. capsules

  • With freeze-dried glandular tissue
  • From free-range cows
  • Contains vitamin C (ascorbic acid)
€ 47,36 € 52,99 (€ 830,88 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Super EPA

Allergy Research Group® Super EPA, 200 Softgels

  • High-dose EPA and DHA
  • From sustainably fished anchovies
  • High purity due to molecular distillation
€ 61,05 € 67,99 (€ 1.110,00 / kg)

Free delivery by October 17

Allergy Research Group® Niacin (Vitamin B3)

Allergy Research Group® Niacin (Vitamin B3), 90 veg. capsules

  • 250 mg niacin per capsule
  • 90 veg. capsules
€ 18,85 € 20,99 (€ 538,57 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Tocomin SupraBio® Tocotrienols 200 mg

Allergy Research Group® Tocomin SupraBio® Tocotrienols 200 mg, 120 Softgels

  • Full spectrum of tocotrienols
  • 200 mg per softgel
  • Patented SupraBio® technology
€ 170,43 € 189,99 (€ 5.681,00 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Biotin 5,000

Allergy Research Group® Biotin 5,000, 60 capsules

  • Vegetarian capsules
  • High doses of biotin
  • Hypoallergenic
€ 21,70 € 24,49 (€ 571,05 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Pregnenolone 50 mg

Allergy Research Group® Pregnenolone 50 mg, 60 tablets

  • Micronised tablet form
  • 50 mg pregnenolone per dose
  • Hypoallergenic
€ 41,67 € 46,49 (€ 2.181,68 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® OcuDyne II

Allergy Research Group® OcuDyne II, 200 veg. capsules

  • With tocopherols and tocotrienols
  • With amino acids and antioxidants
  • 200 veg. capsules
€ 88,83 € 98,99 (€ 888,30 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Pantothenic acid

Allergy Research Group® Pantothenic acid, 90 veg. capsules

  • Hypoallergenic vitamin B5
  • Supplied with calcium pantothenate
  • 500 mg pantothenic acid per capsule
€ 21,60 € 24,49 (€ 360,00 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Super D3

Allergy Research Group® Super D3, 60 veg. capsules

  • 2,000 IU per vegetarian capsule
  • Made of lanolin
  • Supplemented with vitamins C and E
€ 19,72 € 21,99 (€ 1.643,33 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Pyridoxine P5P

Allergy Research Group® Pyridoxine P5P, 60 veg. capsules

  • 91% as pyridoxine hydrochloride
  • 9% as pyridoxal-5-phosphate
  • Vegetarian capsules
€ 27,29 € 30,49 (€ 974,64 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Buffered Vitamin C

Allergy Research Group® Buffered Vitamin C, 120 veg. capsules

  • Ascorbic acid
  • Calcium
  • Magnesium
€ 20,16 € 22,49 (€ 183,27 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Delta-Fraction Tocotrienols 125 mg

Allergy Research Group® Delta-​Fraction Tocotrienols 125 mg, 90 Softgels

  • 125 mg tocotrienols per softgel
  • From annatto beans
  • Free from tocopherols
€ 84,66 € 94,49 (€ 2.822,00 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Full Spectrum Vitamin K

Allergy Research Group® Full Spectrum Vitamin K, 90 Softgels

  • With vitamins K 1 & K2
  • K2 as Menaquinone 4 and 7
  • With natural vitamin A and D3
€ 69,08 € 76,99 (€ 2.302,67 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Micro Liposomal C

Allergy Research Group® Micro Liposomal C, 120 ml

  • Particularly easy to absorb
  • From the sunflower
  • Bottle of 120 ml for 24 portions of 1000 mg
€ 38,26 € 42,99 (€ 318,83 / l)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Kidney Beef Natural Glandular

Allergy Research Group® Kidney Beef Natural Glandular, 100 veg. capsules

  • Bovine glandular tissue
  • 500 mg of lyophilised kidney tissue
  • In capsule form
€ 29,82 € 33,49 (€ 331,33 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Phosphatidyl Choline

Allergy Research Group® Phosphatidyl Choline, 100 Softgels

  • Membrane module
  • From soy
€ 27,95 € 31,49 (€ 798,57 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Multi-Vi-min® Without Copper and Iron

Allergy Research Group® Multi-​Vi-​min® Without Copper and Iron, 150 veg. capsules

  • For adults
  • With Vitamin C
  • With Vanadium & PABA
€ 35,09 € 38,99 (€ 292,42 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Buffered Vitamin C Powder

Allergy Research Group® Buffered Vitamin C Powder, 240 g

  • Vitamin C as ascorbic acid
  • With calcium, magnesium & potassium
  • Free from common allergens
€ 32,56 € 36,49 (€ 135,67 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Vitamin E Succinate

Allergy Research Group® Vitamin E Succinate, 100 veg. capsules

  • Dry powder in plant-based hard capsules
  • Vitamin E & succinate
  • 400 IU vitamin E per capsule
€ 54,38 € 60,49 (€ 1.359,50 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Wholly Immune

Allergy Research Group® Wholly Immune, 300 g

  • Vitamin and mineral mixture
  • Proprietary mix
  • In a practical powder form
€ 159,57 € 177,99 (€ 531,90 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Delta-Fraction Tocotrienols 50 mg

Allergy Research Group® Delta-​Fraction Tocotrienols 50 mg, 75 Softgels

  • 50 mg tocotrienols per capsule
  • Soy-free and free from tocopherols
  • Highly concentrated DeltaGOLD formula
€ 45,61 € 50,99 (€ 2.280,50 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Pure Vitamin C

Allergy Research Group® Pure Vitamin C, 100 veg. capsules

  • Ascorbic acid in unbuffered form
  • Vegetarian formulation
  • Only 1 capsule daily
€ 28,17 € 31,49 (€ 563,40 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® Lutein 20mg

Allergy Research Group® Lutein 20mg, 60 Softgels

  • With zeaxanthin & vitamin E
  • Very good bioavailability
  • 60 softgels
€ 37,45 € 41,99 (€ 1.702,27 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® HiBiotin™

Allergy Research Group® HiBiotin™, 90 veg. capsules

  • High-dose biotin
  • An important co-enzyme
€ 64,91 € 72,49 (€ 1.545,48 / kg)

Not available at the moment