Life Light

With years of experience and comprehensive expertise, LIFE LIGHT has been one of the most renowned providers of orthomolecular micronutrients since 1993. The Austrian company is characterized by the quality of their raw materials and unique products.

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Allergens Product Features
Filter

Life Light: 1 - 30 of 189 items

Life Light Ground Psyllium Seed Husks

Life Light Ground Psyllium Seed Husks, 500 g

  • Psyllium seeds
  • 80% vegetable fibre
  • Without additives
€ 16,99 (€ 33,98 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Omega 3-6-9

Life Light Omega 3-​6-​9, 120 capsules

  • Very good bioavailability
  • High quality
  • Optimal dosage
€ 51,99 (€ 293,73 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light OSTEOpro Active

Life Light OSTEOpro Active, 90 capsules

  • Contains antioxidants
  • Contains important vitamins
  • Contains minerals
€ 31,99 (€ 376,35 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Omega 3 Plus

Life Light Omega 3 Plus, 120 capsules

  • 1000 mg fish oil per daily dose
  • EPA & DHA
  • With vitamin E
€ 35,99 (€ 438,90 / kg)

Delivery by October 06

Life Light MultiAll

Life Light MultiAll, 180 capsules

  • Comprehensive micronutrient complex
  • With vitamins, minerals & botanical extracts
  • No artificial colours or preservatives
€ 69,99 (€ 437,44 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Bromelain

Life Light Bromelain, 60 capsules

  • Valuable bromelain
  • Vegan & gluten-free
  • Free from artificial additives
€ 24,99 (€ 657,63 / kg)

Delivery by October 06

Life Light QUINOMIT® Q10 Fluid

Life Light QUINOMIT® Q10 Fluid, 30 ml

  • Contains Q10 as ubiquinol
  • Easy to take
  • With niacin
€ 89,99 (€ 2.999,67 / l)

Free delivery by October 06

Life Light Spirulina

Life Light Spirulina, 500 tablets

  • 100% spirulina (Spirulina platensis)
  • With natural chlorophyll
  • Suitable for vegetarians & vegans
€ 46,99 (€ 234,95 / kg)

Free delivery by October 06

Psyllium seed husks for a fiber rich diet.

Life Light Psyllium seed husks for a fiber rich diet., 500 g

  • 80% fiber content
  • No additives
  • GMO-free
€ 15,89 (€ 31,78 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Darm Vital

Life Light Darm Vital, 120 capsules

  • 4 amino acids
  • With zinc, vitamin C, B6 & folic acid
€ 44,99 (€ 562,38 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Arthro Direct

Life Light Arthro Direct, 60 capsules

  • With manganese
  • Contains willow bark & frankincense
  • Natural plant substances
€ 38,99 (€ 249,94 / kg)

Delivery by October 06

Life Light ENADA Coenzym 1 - N.A.D.H. 7.5 mg

Life Light ENADA Coenzym 1 -​ N.A.D.H. 7.5 mg, 80 tablets

  • Vegan formula
  • Enriched with vitamin B3
  • Enteric-coated formulation
€ 93,99 (€ 14.919,05 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light DENTOMIT® Q10 Tooth Gel

Life Light DENTOMIT® Q10 Tooth Gel, 2 x 5 ml (10 ml)

  • Periodontal oral care gel with coenzyme Q10
  • Developed and tested by the MITO'MED Division
  • With mint oil
€ 16,89 (€ 1.689,00 / l)

Delivery by October 06

Life Light Prosta Effect

Life Light Prosta Effect, 60 capsules

  • With zinc, selenium & vitamin E
  • Contains pumpkin & sabal palm extracts
  • Specially developed for men
€ 26,99 (€ 817,88 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Hormone Balance

Life Light Hormone Balance, 120 capsules

  • With yam root & lady's mantle
  • Contains L-tryptophan
  • Specially developed for women
€ 31,99 (€ 444,31 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Najara® Protein Drink Power

Life Light Najara® Protein Drink Power, 500 g

  • Vegetable protein
  • With coenzyme Q10
  • Vitamins, minerals & trace elements
€ 26,99 (€ 53,98 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Quercetin Capsules

Life Light Quercetin Capsules, 120 capsules

  • Concentrated flavonoid quercetin
  • Suitable for vegans
  • 250 mg quercetin per capsule
€ 28,99 (€ 362,38 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Omega-3 Fatty Acids, Vegan

Life Light Omega-​3 Fatty Acids, Vegan, 60 capsules

  • Vegan
  • Obtained from microalgae
  • Suitable for all ages
€ 26,99 (€ 382,84 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Meno Basis Evening

Life Light Meno Basis Evening, 60 capsules

  • Purely herbal active substances
  • With magnesium
€ 25,99 (€ 730,06 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Coenzyme Q10 LiCaps

Life Light Coenzyme Q10 LiCaps, 90 capsules

  • With ubiquinone (Q10)
  • Liquid formulation in LiCaps®
  • Free from artificial additives
€ 36,99 (€ 685,00 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Vis Vitalis

Life Light Vis Vitalis, 100 ml

  • From fossils and semi-fossil plant sediments
  • With organically bound minerals in colloidal form
  • 100 ml extract in liquid form
€ 23,99 (€ 239,90 / l)

Delivery by October 06

Life Light Chlorophyll

Life Light Chlorophyll, 60 capsules

  • Chlorophyll from alfalfa
  • With magnesium chlorophyllin
  • Vegan & free from artificial additives
€ 20,99 (€ 499,76 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Cor-Activit

Life Light Cor-​Activit, 60 capsules

  • With plant extracts & coenzyme Q10
  • Contains omega-3 fatty acids & B vitamins
  • In convenient capsule form
€ 31,99 (€ 581,64 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Calcium + Magnesium

Life Light Calcium + Magnesium, 60 capsules

  • High-quality pure substances
  • 200 mg calcium carbonate
  • 100 mg magnesium citrate
€ 21,99 (€ 366,50 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Frankincense Plus

Life Light Frankincense Plus, 60 capsules

  • With boswellia serrata & myrrh
  • 65% boswellic acids in the frankincense extract
  • Free from artificial additives
€ 20,99 (€ 632,23 / kg)

Delivery by October 06

Life Light DENTOMIT® Q10 Parodontal Spray

Life Light DENTOMIT® Q10 Parodontal Spray, 30 ml

  • Patented Ubiquinone!
  • More than 100 trillion Q10 particles per spray!
  • With mint oil
€ 57,99 (€ 1.933,00 / l)

Free delivery by October 06

Life Light Biotin

Life Light Biotin, 60 capsules

  • Water-soluble vitamin B
  • 150 mcg biotin per capsule
€ 26,99 (€ 1.285,24 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Selenomethionine 100 mcg

Life Light Selenomethionine 100 mcg, 120 capsules

  • 100 µg selenium per capsule
  • High-quality organic compound
  • Vegan
€ 36,99 (€ 880,71 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Black Cumin Plus

Life Light Black Cumin Plus, 90 capsules

  • Virgin black cumin oil, cold-pressed
  • Free from solvents & additives
  • 100% plant-based & vegan
€ 15,59 (€ 251,45 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Allergo Effekt

Life Light Allergo Effekt, 90 capsules

  • Selected plant extracts
  • Vitamins C, E, B12 & B6
  • Optimised with zinc & amino acids
€ 29,99 (€ 476,03 / kg)

Delivery by October 06