Food Supplements by Life Light

Vitamins, minerals, enzymes, fatty acids & more

Food supplements are products that can provide the body with the nutrients it needs. These include vitamins, minerals, proteins, fats and amino acids.

Shop by category

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features For Whom Focus area
Filter

Food Supplements: 1 - 30 of 179 items

Life Light Omega 3-6-9

Life Light Omega 3-​6-​9, 120 capsules

  • Very good bioavailability
  • High quality
  • Optimal dosage
€ 51,99 (€ 293,73 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light OSTEOpro Active

Life Light OSTEOpro Active, 90 capsules

  • Contains antioxidants
  • Contains important vitamins
  • Contains minerals
€ 31,99 (€ 376,35 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Omega 3 Plus

Life Light Omega 3 Plus, 120 capsules

  • 1000 mg fish oil per daily dose
  • EPA & DHA
  • With vitamin E
€ 35,99 (€ 438,90 / kg)

Delivery by October 06

Life Light MultiAll

Life Light MultiAll, 180 capsules

  • Comprehensive micronutrient complex
  • With vitamins, minerals & botanical extracts
  • No artificial colours or preservatives
€ 69,99 (€ 437,44 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Bromelain

Life Light Bromelain, 60 capsules

  • Valuable bromelain
  • Vegan & gluten-free
  • Free from artificial additives
€ 24,99 (€ 657,63 / kg)

Delivery by October 06

Life Light QUINOMIT® Q10 Fluid

Life Light QUINOMIT® Q10 Fluid, 30 ml

  • Contains Q10 as ubiquinol
  • Easy to take
  • With niacin
€ 89,99 (€ 2.999,67 / l)

Free delivery by October 06

Life Light Spirulina

Life Light Spirulina, 500 tablets

  • 100% spirulina (Spirulina platensis)
  • With natural chlorophyll
  • Suitable for vegetarians & vegans
€ 46,99 (€ 234,95 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Darm Vital

Life Light Darm Vital, 120 capsules

  • 4 amino acids
  • With zinc, vitamin C, B6 & folic acid
€ 44,99 (€ 562,38 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Arthro Direct

Life Light Arthro Direct, 60 capsules

  • With manganese
  • Contains willow bark & frankincense
  • Natural plant substances
€ 38,99 (€ 249,94 / kg)

Delivery by October 06

Life Light ENADA Coenzym 1 - N.A.D.H. 7.5 mg

Life Light ENADA Coenzym 1 -​ N.A.D.H. 7.5 mg, 80 tablets

  • Vegan formula
  • Enriched with vitamin B3
  • Enteric-coated formulation
€ 93,99 (€ 14.919,05 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light DENTOMIT® Q10 Tooth Gel

Life Light DENTOMIT® Q10 Tooth Gel, 2 x 5 ml (10 ml)

  • Periodontal oral care gel with coenzyme Q10
  • Developed and tested by the MITO'MED Division
  • With mint oil
€ 16,89 (€ 1.689,00 / l)

Delivery by October 06

Life Light Prosta Effect

Life Light Prosta Effect, 60 capsules

  • With zinc, selenium & vitamin E
  • Contains pumpkin & sabal palm extracts
  • Specially developed for men
€ 26,99 (€ 817,88 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Hormone Balance

Life Light Hormone Balance, 120 capsules

  • With yam root & lady's mantle
  • Contains L-tryptophan
  • Specially developed for women
€ 31,99 (€ 444,31 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Najara® Protein Drink Power

Life Light Najara® Protein Drink Power, 500 g

  • Vegetable protein
  • With coenzyme Q10
  • Vitamins, minerals & trace elements
€ 26,99 (€ 53,98 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Quercetin Capsules

Life Light Quercetin Capsules, 120 capsules

  • Concentrated flavonoid quercetin
  • Suitable for vegans
  • 250 mg quercetin per capsule
€ 28,99 (€ 362,38 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Omega-3 Fatty Acids, Vegan

Life Light Omega-​3 Fatty Acids, Vegan, 60 capsules

  • Vegan
  • Obtained from microalgae
  • Suitable for all ages
€ 26,99 (€ 382,84 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Meno Basis Evening

Life Light Meno Basis Evening, 60 capsules

  • Purely herbal active substances
  • With magnesium
€ 25,99 (€ 730,06 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Coenzyme Q10 LiCaps

Life Light Coenzyme Q10 LiCaps, 90 capsules

  • With ubiquinone (Q10)
  • Liquid formulation in LiCaps®
  • Free from artificial additives
€ 36,99 (€ 685,00 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Vis Vitalis

Life Light Vis Vitalis, 100 ml

  • From fossils and semi-fossil plant sediments
  • With organically bound minerals in colloidal form
  • 100 ml extract in liquid form
€ 23,99 (€ 239,90 / l)

Delivery by October 06

Life Light Chlorophyll

Life Light Chlorophyll, 60 capsules

  • Chlorophyll from alfalfa
  • With magnesium chlorophyllin
  • Vegan & free from artificial additives
€ 20,99 (€ 499,76 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Cor-Activit

Life Light Cor-​Activit, 60 capsules

  • With plant extracts & coenzyme Q10
  • Contains omega-3 fatty acids & B vitamins
  • In convenient capsule form
€ 31,99 (€ 581,64 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Calcium + Magnesium

Life Light Calcium + Magnesium, 60 capsules

  • High-quality pure substances
  • 200 mg calcium carbonate
  • 100 mg magnesium citrate
€ 21,99 (€ 366,50 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Frankincense Plus

Life Light Frankincense Plus, 60 capsules

  • With boswellia serrata & myrrh
  • 65% boswellic acids in the frankincense extract
  • Free from artificial additives
€ 20,99 (€ 632,23 / kg)

Delivery by October 06

Life Light DENTOMIT® Q10 Parodontal Spray

Life Light DENTOMIT® Q10 Parodontal Spray, 30 ml

  • Patented Ubiquinone!
  • More than 100 trillion Q10 particles per spray!
  • With mint oil
€ 57,99 (€ 1.933,00 / l)

Free delivery by October 06

Life Light Biotin

Life Light Biotin, 60 capsules

  • Water-soluble vitamin B
  • 150 mcg biotin per capsule
€ 26,99 (€ 1.285,24 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Selenomethionine 100 mcg

Life Light Selenomethionine 100 mcg, 120 capsules

  • 100 µg selenium per capsule
  • High-quality organic compound
  • Vegan
€ 36,99 (€ 880,71 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Black Cumin Plus

Life Light Black Cumin Plus, 90 capsules

  • Virgin black cumin oil, cold-pressed
  • Free from solvents & additives
  • 100% plant-based & vegan
€ 15,59 (€ 251,45 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Allergo Effekt

Life Light Allergo Effekt, 90 capsules

  • Selected plant extracts
  • Vitamins C, E, B12 & B6
  • Optimised with zinc & amino acids
€ 29,99 (€ 476,03 / kg)

Delivery by October 06

Life Light L-Glutamin Plus

Life Light L-​Glutamin Plus, 300 g

  • Proteinogenic amino acid L-glutamine
  • In combination with vitamin D
  • Easy to take - stir into water and drink
€ 38,99 (€ 129,97 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Manganese 7mg

Life Light Manganese 7mg, 60 capsules

  • Vegetarian capsule shell
  • Contributes to maintaining normal bones
  • Contributes to normal energy metabolism
€ 24,99 (€ 624,75 / kg)

Delivery by October 06