A Variety of Kräutermax Teas

Strength from Nature

  • Teas provide gentle yet effective support using the healing powers of nature. Kräutermax's large selection of teas are characterized by their high quality. Choose from lime blossoms, green tea, chamomile, red bush, elderberry blossoms, nettle leaves, black tea, fruit tea and many more types of teas.

Filter & sort

Price Tea Product Features
Filter

Teas: 10 items

Kräuter Max Herbal Tea - Sage

Kräuter Max Herbal Tea -​ Sage, 100 g

  • In a resealable bag
  • No added flavourings
  • Spicy flavour
€ 5,94 € 9,99 (€ 59,40 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Milk Thistle Herbal Tea

Kräuter Max Milk Thistle Herbal Tea, 100 g

  • In a reclosable bag
  • No flavour enhancers
  • No flavour additives
€ 12,99 (€ 129,90 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Hawthorn Leaves & Flowers

Kräuter Max Herbal Tea -​ Hawthorn Leaves & Flowers, 100 g

  • In a reclosable bag
  • No flavour additives
  • No flavour enhancers
€ 11,99 (€ 119,90 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Lady's Mantle

Kräuter Max Herbal Tea -​ Lady's Mantle, 100 g

  • In a resealable bag
  • No flavour enhancers
  • No artificial flavourings
€ 7,74 € 12,99 (€ 77,40 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Green Oat Herb

Kräuter Max Herbal Tea -​ Green Oat Herb, 100 g

  • In a reclosable bag
  • No flavour enhancers
  • No additives
€ 9,99 (€ 99,90 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Mistletoe

Kräuter Max Herbal Tea -​ Mistletoe, 250 g

  • In a resealable bag
  • No flavour enhancers
  • No artificial flavourings
€ 14,99 (€ 59,96 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Mallow Leaves

Kräuter Max Herbal Tea -​ Mallow Leaves, 100 g

  • In a resealable bag
  • No flavour enhancers
  • No additives
€ 9,99 (€ 99,90 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Horsetail

Kräuter Max Herbal Tea -​ Horsetail, 100 g

  • In a resealable bag
  • No flavour enhancers
  • No additives
€ 16,99 (€ 169,90 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Herbal Tea - Chamomile

Kräuter Max Herbal Tea -​ Chamomile, 100 g

  • In a resealable bag
  • No flavour enhancers
  • No additives
€ 8,94 € 14,99 (€ 89,40 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Alkaline Herbal Tea Blend

Kräuter Max Alkaline Herbal Tea Blend, 100 g

  • No artificial flavourings
  • No flavour enhancers
  • In a resealable bag
€ 13,99 (€ 139,90 / kg)

Delivery by October 06