HOYER Organic Manuka Honey, MGO 400+ (250 g)

A very special type of honey

€ 40,49 € 44,99 -10%

(€ 161,96 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Variant: MGO 400+

In stock from October 28

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Free delivery by Thursday, 29 October

Austria: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From New Zealand
  • Bold taste
  • Can be used for external use
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with HOYER Organic Manuka Honey + Propolis Spray, 20 ml

HOYER Organic Manuka Honey, MGO 400+ (250 g) € 40,49 (€ 161,96 / kg)
HOYER Organic Manuka Honey + Propolis Spray, 20 ml € 8,99 (€ 449,50 / l)
Total price: € 49,48
Description

German packaging: Bio Manukahonig

Manuka honey is characterised by its very special, bold flavour. It is traditionally used to sweeten dishes as well as for external use in skincare products. The valuable nectar of the Manuka bush blossoms (Leptospermum scoparium) has a particularly high methylglyoxal (MGO for short) content. The MGO specification indicates how many milligrams of MGO are contained in one kilo of honey.

Hoyer sources this organic Manuka honey from its partner apiary, TranzAlpineHoney NZ Ltd. in New Zealand.

Important information:

  • Not suitable for babies under 12 months old! Store in a cool and dry place.
Item no.: XPI-HOY-1620
Content: 250 g
EAN: 9421903616203
Manufacturer No.: 1620
Manufacturer: HOYER
Diets & Dietary Restrictions: Vegetarian
Categories: Food
Product Features: Vegetarian
May contain traces of: A - Gluten, H - Nuts
Ingredients

100 % Honey[1]

  1. From controlled organic production
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1348 / 322 kJ / kcal
Fat <1 g
  from Saturated fatty acids <1 g
Carbohydrates 77 g
  from Sugar 74 g
Protein 0,4 g
Salt <0,01 g
Important Information About Honey
Product videos:

About the New Zealand Apiary TranzAlpineHoney NZ Ltd.

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: HOYER GmbH, Steinbruchstraße 18, 82398, Polling, Germany, www.hoyer-honig.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for HOYER Organic Manuka Honey

2 customer reviews in all languages

4,8 out of 5 stars
5 stars
4 (80%)
4 stars
1 (20%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

5 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder