HOYER - Strength from the Natural World

Based on decades of experience

The HOYER family company has specialised in products based on beekeeping for generations. Located in the midst of the Alpine foothills, the family's decades of experience goes into making sure that all aspects of production reflect the highest possible quality.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

HOYER: 1 - 30 of 45 items

HOYER Organic Alcohol-Free Propolis Extract

HOYER Organic Alcohol-​Free Propolis Extract, 30 ml

  • For internal and external use
  • Come in a practical bottle
  • Good solubility
€ 8,99 € 9,99 (€ 299,67 / l)

Delivery by October 07

HOYER Organic Royal Jelly in Honey

HOYER Organic Royal Jelly in Honey, 250 g

  • Flowerhoney
  • Pure and natural product
  • Important vitamins & amino acids
€ 5,39 € 5,99 (€ 21,56 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Propolis in Honey

HOYER Organic Propolis in Honey, 250 g

  • With organic blossom honey
  • Distinctive taste
€ 5,39 € 5,99 (€ 21,56 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Sweet Chestnut Honey

HOYER Organic Sweet Chestnut Honey, 500 g

  • From the mountains of Tuscany
  • Strong flavour
  • Made from nectar and honeydew
€ 9,89 € 10,99 (€ 19,78 / kg)

Delivery by October 07

Organic Echinacea + Sea Buckthorn Lozenges

HOYER Organic Echinacea + Sea Buckthorn Lozenges, 60 pieces

  • Natural formula
  • Made without dyes or flavourings
  • With vitamin C
€ 3,95 € 4,39 (€ 0,07 / pc)

Delivery by October 07

HOYER Organic Acacia Honey with Spring Blossom

HOYER Organic Acacia Honey with Spring Blossom, 1 kg

  • Lovely aroma
  • Goes well with tea
  • Remains liquid for a long time
€ 17,99 € 19,99 (€ 17,99 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Forest Honey

HOYER Organic Forest Honey, 250 g

  • Slightly tart, resinous aroma
  • From mixed forests
  • From Piedmont, Italy
€ 4,94 € 5,49 (€ 19,76 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Acerola + Wild Fruit Lozenges

HOYER Organic Acerola + Wild Fruit Lozenges, 60 pieces

  • Fruity and fresh taste
  • Can be used by children
  • Easy to use on the go
€ 4,04 € 4,49 (€ 0,07 / pc)

Delivery by October 07

HOYER Organic Fennel + Thyme Honey Syrup

HOYER Organic Fennel + Thyme Honey Syrup, 250 g

  • In a practical dispenser
  • No added sugar
  • Can be used by children aged 12 months and older
€ 4,94 € 5,49 (€ 19,76 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Highland Blossom Pollen

HOYER Organic Highland Blossom Pollen, 225 g

  • Vegetable source of protein
  • Made by European highland beekeepers
  • Nutty and sweet
€ 12,59 € 13,99 (€ 55,96 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Manuka Honey

HOYER Organic Manuka Honey, MGO 400+ (250 g)

  • From New Zealand
  • Bold taste
  • Can be used for external use
€ 40,49 € 44,99 (€ 161,96 / kg)

Free delivery by October 29

HOYER Organic Silver Fir Honey

HOYER Organic Silver Fir Honey, 250 g

  • From the Black Forest
  • Strong flavour
  • Made from honeydew drops
€ 8,99 € 9,99 (€ 35,96 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Wild Flower Honey

HOYER Organic Wild Flower Honey, 500 g

  • Fruity flavour
  • From summer blossoms
  • From Cuba and Mexico
€ 6,74 € 7,49 (€ 13,48 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Country Honey

HOYER Organic Country Honey, 1 kg

  • Creamy, delicate honey
  • From different flowers
  • Diverse flavours
€ 12,14 € 13,49 (€ 12,14 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Premium Blossom Pollen

HOYER Premium Blossom Pollen, 225 g

  • Valuable source of protein
  • Gently dried
  • Sweet taste
€ 9,89 € 10,99 (€ 43,96 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Propolis + Sage Lozenges

HOYER Organic Propolis + Sage Lozenges, 60 pieces

  • Natural formula
  • Made without dyes or flavouring
  • Easy to use
€ 4,04 € 4,49 (€ 0,07 / pc)

Delivery by October 07

Organic Guarana + Ginseng Chewable Tablets

HOYER Organic Guarana + Ginseng Chewable Tablets, 60 chewable tablets

  • Practical for on the go use
  • Ideal for work or leisure use
  • With natural caffeine
€ 4,04 € 4,49

Delivery by October 07

HOYER Organic Lavender Honey

HOYER Organic Lavender Honey, 250 g

  • Floral, fruity aroma
  • From Bulgaria and France
€ 5,39 € 5,99 (€ 21,56 / kg)

Delivery by October 29

HOYER Organic Mountain Blossom Honey

HOYER Organic Mountain Blossom Honey, 500 g

  • Harmonious flavour
  • Creamy consistency
  • From Brazil & Mexico
€ 6,74 € 7,49 (€ 13,48 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Royal Jelly + Aloe Vera Lozenges

HOYER Organic Royal Jelly + Aloe Vera Lozenges, 60 pieces

  • Natural nutrients
  • With royal jelly made by bees
  • Made without dyes or flavourings
€ 4,04 € 4,49 (€ 0,07 / pc)

Delivery by October 07

HOYER Organic Manuka Honey Lemon Balm Lozenges

HOYER Organic Manuka Honey Lemon Balm Lozenges, 30 g

  • With propolis
  • Manuka MGO 250+
  • Convenient shape
€ 2,69 € 2,99 (€ 89,67 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Manuka Honey + Propolis Spray

HOYER Organic Manuka Honey + Propolis Spray, 20 ml

  • Manuka MGO 300+
  • Without alcohol
  • As a practical spray
€ 8,99 € 9,99 (€ 449,50 / l)

Delivery by October 07

HOYER Organic Spring Blossom Honey

HOYER Organic Spring Blossom Honey, 250 g

  • Mild flavour
  • From nectar from Bavarian meadows
  • Branded EU Organic with the Naturland seal of recognition
€ 4,94 € 5,49 (€ 19,76 / kg)

Delivery by October 07

Organic Wild Sea Buckthorn Fruit in Honey

HOYER Organic Wild Sea Buckthorn Fruit in Honey, 250 g

  • Fruity and sweet
  • High vitamin C content
€ 5,39 € 5,99 (€ 21,56 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Wild Elderberries in Honey

HOYER Organic Wild Elderberries in Honey, 250 g

  • Sweet & fruity
  • Valuable ingredients
€ 5,30 € 5,89 (€ 21,20 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Orange Blossom Honey

HOYER Organic Orange Blossom Honey, 250 g

  • Lovely taste
  • Creamy texture
  • From Italy and Spain
€ 5,39 € 5,99 (€ 21,56 / kg)

Delivery by October 07

Organic Manuka Honey Throat Lozenges - Black Currant

HOYER Organic Manuka Honey Throat Lozenges -​ Black Currant, 30 g

  • Delicious black currant taste
  • Manuka MGO 250+
  • Contains propolis
€ 2,69 € 2,99 (€ 89,67 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Propolis Forte Capsules

HOYER Organic Propolis Forte Capsules, 30 pieces

  • Made from natural raw materials
  • With vitamin C
  • Easy to dose
€ 9,85 € 10,99 (€ 0,33 / pc)

Delivery by October 07

Organic Manuka Honey Liquid Sticks MGO 250+

HOYER Organic Manuka Honey Liquid Sticks MGO 250+, 12 sachets

  • Add to muesli, smoothies & more
  • Free from flavours and colours
  • Perfect when you're on the go
€ 8,99 € 9,99 (€ 93,65 / kg)

Delivery by October 07

HOYER Organic Zell-Regavit Drink Ampoule

HOYER Organic Zell-​Regavit Drink Ampoule, 200 ml

  • Ready-to-drink mixture
  • With coenzyme Q10
  • Perfect in everyday life
€ 30,60 € 34,49 (€ 153,00 / l)

Delivery by October 07