Gluten-Free Snacks & Sweets

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features Products Made According to Ayurveda
Filter

Gluten-Free: 1 - 30 of 140 items

Alnatura Organic Lentil Cakes

Alnatura Organic Lentil Cakes, 100 g

  • Rich in protein
  • Free from gluten
  • Great as a snack
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 06

ShareOriginal® Plums

Share ShareOriginal® Plums, 500 g

  • Fermented green plums
  • Whole fruit - with stone
  • Sweet and sour flavour
€ 89,49 (€ 178,98 / kg)

Free delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes

BIO PRIMO Organic Lentil Cakes, 90 g

  • Crunchy source of protein
  • 100% organic lentils from Turkey
  • Vegan & gluten-free
€ 1,39 (€ 15,44 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Chickpea Cakes

Alnatura Organic Chickpea Cakes, 100 g

  • Nutty & crispy
  • A source of plant-based protein
  • Vegan & gluten-free
€ 1,89 (€ 18,90 / kg)

Delivery by October 06

Vilgain Organic Nut Butter Cups

Vilgain Organic Nut Butter Cups, Coconut (39 g)

  • Over 30% creamy nut filling
  • Vegan chocolate with 52% cocoa
  • Organic ingredients
€ 1,99 (€ 51,03 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Corn Amaranth Cakes

Alnatura Organic Corn Amaranth Cakes, 115 g

  • With puffed grains
  • Seasoned with sea salt
  • Gluten-free
€ 1,09 (€ 9,48 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Salted Corn Cakes

Alnatura Organic Salted Corn Cakes, 110 g

  • Puffy, light and airy
  • Seasoned with sea salt
  • Gluten-free
€ 0,99 (€ 9,00 / kg)

Delivery by October 06

Alnavit Organic Buckwheat Crispbread

Alnavit Organic Buckwheat Crispbread, 150 g

  • Gluten-free
  • No added sugar
  • Crunchy & high in fibre
€ 2,99 (€ 19,93 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Snack Balls Chocolate Cherry, Organic

Govinda Snack Balls Chocolate Cherry, Organic, 100 g

  • Fruity and chocolatey taste
  • Perfect for snacking
  • Purely vegetable
€ 2,99 (€ 29,90 / kg)

Delivery by October 06

nu3 Vegan Protein 3K Bar

nu3 Vegan Protein 3K Bar, 65 g

  • High-quality protein
  • Intensely chocolaty taste
  • No added sugar or sucralose
€ 1,75 € 2,19 (€ 26,92 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Corn Minis - Sour Cream & Onion

Alnatura Organic Corn Minis -​ Sour Cream & Onion, 50 g

  • Savoury, crisp and airy
  • Puffed corn with sour cream and onion flavour
  • Gluten-free
€ 1,39 (€ 27,80 / kg)

Delivery by October 06

Alnavit Organic Cocoa Hemp Cookies

Alnavit Organic Cocoa Hemp Cookies, 125 g

  • With hemp & maca
  • Sweetened with coconut blossom sugar
  • Gluten-free
€ 3,59 (€ 28,72 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Sesame Laddu

Govinda Organic Sesame Laddu, 120g

  • Ayurvedic chickpea sweet
  • More than just enjoyment
€ 4,79 (€ 39,92 / kg)

Delivery by October 06

beauty bites 'White-Coconut-Almond-Creme'

Moments by biogena beauty bites 'White-​Coconut-​Almond-​Creme', 300 g

  • Creamy coconut-almond cream
  • With micronutrients
  • Hyaluronic acid, vitamins & zinc
€ 24,99 (€ 83,30 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Honey Rice Cakes

Alnatura Organic Honey Rice Cakes, 96 g

  • A sweet snack
  • Only 2 ingredients
  • Gluten-free
€ 2,29 (€ 23,85 / kg)

Delivery by October 06

OPI FRUTTA Fragola "come fresca"

OPI FRUTTA Fragola "come fresca", 21 g

  • Freeze-dried & crispy
  • Natural vitamin C content
  • Deliciously fruity & versatile
€ 2,39 (€ 113,81 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Snack balls Tiger Nut, Organic

Govinda Snack balls Tiger Nut, Organic, 100 g

  • Fine, nutty taste
  • For snacking in between meals
  • Made from only 3 ingredients
€ 2,99 (€ 29,90 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Whole Grain Rice Cakes with Salt

Alnatura Organic Whole Grain Rice Cakes with Salt, 100 g

  • Puffed brown rice & sea salt
  • Crispy & tasty
  • Suitable for a snack or at breakfast
€ 1,29 (€ 12,90 / kg)

Delivery by October 06

Raab Vitalfood Organic Goji Berries

Raab Vitalfood Organic Goji Berries, 250 g

  • Tart and sweet flavour
  • For a variety of recipes
  • Also ideal on their own as a snack
€ 12,34 € 12,99 (€ 49,36 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Vegan Pralines

Govinda Organic Vegan Pralines, Mocha Nougat (70 g)

  • Dark chocolate
  • Fruity fillings
  • Gluten-free
€ 4,29 (€ 61,29 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Snack Balls Pure Chocolate, Organic

Govinda Snack Balls Pure Chocolate, Organic, 100 g

  • Delicious chocolate taste
  • Perfect for in-between meals
  • Sustainably produced
€ 2,99 (€ 29,90 / kg)

Delivery by October 06

nu3 Fit Vegan Protein Bar

nu3 Fit Vegan Protein Bar, Cinnamon Choc Crisp (50 g)

  • Protein from peas, sunflower & rice
  • Contains less than 2 g sugar
  • A delicious snack
€ 2,15 € 2,69 (€ 43,00 / kg)

Delivery by October 06

Organic Tiger Nuts, Finely Ground (Not Raw Food)

Govinda Organic Tiger Nuts, Finely Ground (Not Raw Food), 180 g

  • Unroasted
  • Naturally sweet & delicate nutty taste
  • Gluten-free & high in fibre
€ 5,79 (€ 32,17 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Peanut Flips

Alnatura Organic Peanut Flips, 75 g

  • Made with lentils & chickpeas
  • Aromatic seasoning
  • Free from additives
€ 1,69 (€ 22,53 / kg)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Rice Cakes with Dark Chocolate

Alnatura Organic Rice Cakes with Dark Chocolate, 100 g

  • Vegan
  • Gluten-free
  • Puffed Whole Grain Rice
€ 2,59 (€ 25,90 / kg)

Delivery by October 06

OPI FRUTTA Pesca "come fresca"

OPI FRUTTA Pesca "come fresca", 18 g

  • Crunchy thanks to freeze-drying
  • Reduced calories
  • Ideal for conscious nutrition
€ 2,39 (€ 132,78 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Coconut Laddu

Govinda Organic Coconut Laddu, 120 g

  • Vegan
  • Pitta-balancing
  • Sweet taste
€ 4,79 (€ 39,92 / kg)

Delivery by October 06

Alnavit Organic Parmesan Crackers

Alnavit Organic Parmesan Crackers, 75 g

  • With real Parmigiano Reggiano cheese
  • A protein source with chia and flaxseed
  • Free from gluten and lactose
€ 3,49 (€ 46,53 / kg)

Delivery by October 06

Vilgain Protein Cookie

Vilgain Protein Cookie, Peanut Butter & Chocolate Chip (80 g)

  • Approx. 20g milk protein
  • Gluten-free thanks to plant-based fibres
  • Particularly soft & moist texture
€ 2,79 (€ 34,88 / kg)

Delivery by October 06

Alnavit Organic Oat Cookies

Alnavit Organic Oat Cookies, 125 g

  • Over 50% whole grain oats
  • Only five natural ingredients
  • Crunchy, vegan & gluten-free
€ 2,69 (€ 21,52 / kg)

Delivery by October 06