Alnatura Organic Brown Chickpeas, 240 g

Origin: Italy

€ 1,39

(€ 5,79 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 240 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Organic
  • Vegan
  • Precooked
  • Nutty
  • Certified organic Certified organic
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with Alnatura Organic Almond Butter, Brown, 250 g

Alnatura Organic Brown Chickpeas, 240 g € 1,39 (€ 5,79 / kg)
Alnatura Organic Almond Butter, Brown, 250 g € 6,99 (€ 27,96 / kg)
Total price: € 8,38
Description

These precooked Brown Chickpeas by Alnatura are the perfect choice when time is of the essence. Sourced from Italy, these chickpeas have a pleasant nutty flavour and are ideal in salads, dhal and curries. They are also excellent for preparing homemade hummus and falafel.

Item no.: XPI-MM-223496
Content: 240 g
EAN: 4104420228894
Manufacturer No.: 223496
Manufacturer: Alnatura
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, High in Fibre
Categories: Food
Product Features: Certified organic, Vegan, Vegetarian
Storage Advice: Consume quickly after opening
Ingredients

Chickpeas[1], Water, Sea salt

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 532 / 127 kJ / kcal
Fat 3 g
  from Saturated fatty acids 0,4 g
Carbohydrates 16 g
  from Sugar 0,5 g
Fibre 4,8 g
Protein 6,6 g
Salt 0,63 g
Legal information
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Brown Chickpeas