Probiotic Products

What are probiotics? Probiotics are live microorganisms that can be found in out food.

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

Probiotics: 1 - 30 of 110 items

Nature Love Probiona Cultures Complex

Nature Love Probiona Cultures Complex, 120 capsules

  • With organically grown inulin
  • Released in the intestines
  • Package lasts for two months
€ 19,79 € 21,99 (€ 324,43 / kg)

Delivery by October 07

Carnium Botanicals Her Biotic

Carnium Botanicals Her Biotic, 30 capsules

  • With 6 bacterial strains
  • Including cranberry extract
  • Vegan formula
€ 26,91 € 29,99 (€ 1.650,92 / kg)

Delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® STRESS Repair

OMNi-BiOTiC® STRESS Repair, 84 g

  • 28 sachets of 3g
  • 9 specifically selected bacterial strains
  • Perfect during difficult phases
€ 40,05 € 44,99 (€ 476,79 / kg)

Free delivery by October 07

American Biologics L-Reuteri

American Biologics L-​Reuteri, 60 veg. capsules

  • Natural microorganisms
  • Combined with acacia powder
  • 5 billion colony forming units
€ 26,99 € 29,99 (€ 977,90 / kg)

Delivery by October 07

Allergy Research Group® BifidoBiotics

Allergy Research Group® BifidoBiotics, 60 veg. capsules

  • Symbiotic bifidobacteria
  • With lactobacilli
  • Lyophilised (freeze-dried)
€ 32,78 € 36,49 (€ 327,80 / kg)

Delivery by October 07

SFI HEALTH Ther-Biotic® Biospora™

SFI HEALTH Ther-​Biotic® Biospora™, 120 veg. capsules

  • Bacillus coagulans & B.subtilis species
  • With natural microorganisms
  • In vegetarian capsule shells
€ 38,69 € 42,99 (€ 1.334,14 / kg)

Delivery by October 07

SFI HEALTH Ther-Biotic® Complete

SFI HEALTH Ther-​Biotic® Complete, 60 veg. capsules

  • 12 strains of microorganisms
  • Over 25 billion CFU per capsule
  • Vegetarian & gluten-free
€ 53,99 € 59,99 (€ 2.076,54 / kg)

Delivery by October 07

American Biologics L. Rhamnosus Plus Probiotika

American Biologics L. Rhamnosus Plus Probiotika, 60 capsules

  • No lactate-producing germs
  • 4 probiotic strains
  • Also suitable for children
€ 35,99 € 39,99 (€ 599,83 / kg)

Delivery by October 07

ZeinPharma Propionic Acid 500 mg

ZeinPharma Propionic Acid 500 mg, 120 capsules

  • Sodium propionate
  • Pure formula
  • Optimal dosage
€ 17,95 € 19,99 (€ 260,14 / kg)

Delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® 10 AAD

OMNi-BiOTiC® 10 AAD, 50 g

  • Sachets at 5g
  • Can be used while taking antibiotics
  • Also suitable for children
€ 14,00 € 17,59 (€ 280,00 / kg)

Delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® Metabolic

OMNi-BiOTiC® Metabolic, 90 g

  • 30 sachets of 3g
  • With 7 bacterial strains
€ 40,05 € 44,99 (€ 445,00 / kg)

Free delivery by October 07

SFI HEALTH Ther-Biotic® Complete Powder

SFI HEALTH Ther-​Biotic® Complete Powder, 64 g

  • 12 different species
  • Based on inulin
  • With InTactic® technology
€ 80,99 € 89,99 (€ 1.265,47 / kg)

Free delivery by October 07

Pure Encapsulations Probio Basic

Pure Encapsulations Probio Basic, 60 capsules

  • Contains acid-stable bacteria
  • With Bifidobacterium
  • With lactobacillus
€ 43,29 € 48,49 (€ 1.731,60 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Saccharomyces boulardii

Allergy Research Group® Saccharomyces boulardii, 60 veg. capsules

  • 9 billion CFU per serving
  • Yeast strain remains stable in low-pH environments
  • Free from dairy-based additives
€ 31,68 € 35,49 (€ 736,74 / kg)

Delivery by October 07

Orthica Original

Orthica Orthica Original, 120 capsules

  • 9 living culture strains
  • Gluten-free, without flavourings
  • Easy to dose
€ 46,75 € 51,99 (€ 458,33 / kg)

Free delivery by October 07

Animal Parade Inner Ear Support - Sugar-Free

NaturesPlus® Animal Parade Inner Ear Support -​ Sugar-​Free, 90 chewable tablets

  • Funny chewable animal shapes
  • Great taste
  • Special combination of nutrients
€ 22,45 € 24,99 (€ 118,16 / kg)

Delivery by October 07

Saint Charles N°27 - Probiotic 13

Saint Charles N°27 -​ Probiotic 13, 60 capsules

  • With 13 bacterial strains
  • Evenly distributed concentration
  • With inulin
€ 25,92 € 28,99 (€ 1.152,00 / kg)

Delivery by October 07

BRAINEFFECT Daily Gut Powder

BRAINEFFECT Daily Gut Powder, Strawberry (240 g)

  • 16 billion live bacterial cultures
  • More than 1/5 of your fibre requirement
  • With exclusive EPx12® complex
€ 44,91 € 49,99 (€ 187,13 / kg)

Free delivery by October 15

Allergy Research Group® Essential-Biotic® L. Rhamnosus GG

Allergy Research Group® Essential-​Biotic® L. Rhamnosus GG, 60 veg. capsules

  • 25 billion colony-forming units
  • The world's best-researched bacterial strain
  • Stable at room temperature
€ 44,55 € 49,99 (€ 685,38 / kg)

Free delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® PANDA

OMNi-BiOTiC® PANDA, 90 g

  • 30 portions of 3g
  • Especially for pregnant people and babies
  • With highly active intestinal bacteria
€ 37,35 € 41,99 (€ 415,00 / kg)

Delivery by October 07

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Lactobacillus 10 Strains

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Lactobacillus 10 Strains, 60 capsules

  • 15 billion bacteria & 10 high-quality strains
  • With Triphala powder & Triphala extract
  • Handmade in Austria
€ 36,99 (€ 1.027,50 / kg)

Delivery by October 07

BRAINEFFECT Daily Gut Powder

BRAINEFFECT Daily Gut Powder, Peach -​ Raspberry (240 g)

  • No added sugar
  • Easy to measure out
  • Carefully formulated
€ 44,91 € 49,99 (€ 187,13 / kg)

Free delivery by October 07

Allergy Research Group® Lactobacillus

Allergy Research Group® Lactobacillus, 100 veg. capsules

  • Three robust lactic acid bacteria
  • 17 billion CFU per capsule
  • Gluten-free & dairy-free
€ 40,89 € 45,49 (€ 371,73 / kg)

Free delivery by October 07

anatis Naturprodukte Intestinal Lactobacillus Bacteria

anatis Naturprodukte Intestinal Lactobacillus Bacteria, 60 capsules

  • Contains an extremely high number of viable germs
  • Stomach acid and gallic acid resistant
  • No fillers and excipients
€ 30,51 € 33,99 (€ 1.130,00 / kg)

Delivery by October 07

SANOPOLY PriosaBIOTICS

SANOPOLY PriosaBIOTICS, 60 capsules

  • Made with many tiny microorganisms
  • Supplies large qualities of dietary fibre
€ 53,99 € 59,99 (€ 1.349,75 / kg)

Free delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® Active

OMNi-BiOTiC® Active, 60 g

  • 30 sachets at 2g
  • 5 billion bacteria per package
  • With highly active intestinal symbionts
€ 40,05 € 44,99 (€ 667,50 / kg)

Free delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® METAtox

OMNi-BiOTiC® METAtox, 90 g

  • Diet management support
  • With 9 important bacterial strains
  • 30 sachets of 3g
€ 26,70 € 44,99 (€ 296,67 / kg)

Delivery by October 07

BRAINEFFECT Gut Shape²

BRAINEFFECT Gut Shape², 60 capsules

  • For daily intake
  • Bifidobacterium strains
  • With selected ingredients
€ 71,91 € 79,99 (€ 1.403,40 / kg)

Free delivery by October 07

Vitamaze Darmflora Vital

Vitamaze Darmflora Vital, 60 capsules

  • Made without the release agent magnesium stearate
  • Lactobacilli, Bifidobacteria & Lactococci
  • With inulin
€ 16,17 € 17,99 (€ 679,41 / kg)

Delivery by October 07

Botanicy Candida Complex

Botanicy Candida Complex, 60 capsules

  • Provides vitamin C
  • Contains bioflavonoids
  • With grapefruit seed extract
€ 17,99 € 19,99 (€ 637,94 / kg)

Delivery by October 07