Nutritional Supplements from Bee Products

Traditional and Innovative Products

The Slovenian brand Medex is all about the fascinating world of bees. The company has a pioneering position in the field of apitherapy. In the production of Nutritional Supplements from bee products, the focus is on both traditional knowledge and innovative developments. In addition, respectful treatment of the bees is central to the company. Because they are important for the environment and also for all of our lives.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

Medex: 1 - 30 of 33 items

Medex Geleé Royal Junior

Medex Geleé Royal Junior, 90 ml

  • 10 x 9ml ampoules
  • In liquid form
  • With vitamins A, C, E
€ 21,49 (€ 238,78 / l)

Delivery by October 06

Medex Api Complex

Medex Api Complex, 250 g

  • Honey with bee pollen, royal jelly & propolis
  • Enriched with vitamins C & B2
  • Also suitable for children
€ 12,99 (€ 51,96 / kg)

Delivery by October 06

Medex MSM + Beauty Minerals Powder

Medex MSM + Beauty Minerals Powder, 180 g

  • Purest MSM with zinc, copper, selenium etc.
  • Skin, hair & nails
  • Vegan product
€ 18,99 (€ 105,50 / kg)

Delivery by October 06

Medex Propolis Forte Lozenges

Medex Propolis Forte Lozenges, 18 lozenges

  • With bioflavonoids from propolis
  • Supplemented with vitamins A & C.
  • Also suitable for children
€ 8,49 (€ 235,83 / kg)

Delivery by October 06

Medex Omega-3 Junior Sirup

Medex Omega-​3 Junior Sirup, 140 ml

  • Delicious taste
  • Contains DHA & EPA
  • With lots of vitamins
€ 14,99 (€ 107,07 / l)

Delivery by October 06

Medex Propolis C + Zn

Medex Propolis C + Zn, 20 effervescent tablets

  • 20 effervescent tablets
  • With bioflavonoids
  • Perfect for use when travelling
€ 9,49 (€ 81,11 / kg)

Delivery by October 06

Medex Propolis Oral Junior

Medex Propolis Oral Junior, 30 ml

  • From 3 years and up
  • Ready-to-use spray with applicator
  • Made on a water basis
€ 15,89 (€ 529,67 / l)

Delivery by October 06

Medex Iron, Vitamin C + Folic Acid Syrup

Medex Iron, Vitamin C + Folic Acid Syrup, 150 ml

  • Tasty syrup
  • Ideal for athletes and children
  • With 74% honey
€ 15,99 (€ 106,60 / l)

Delivery by October 06

Medex Guarana Natural Energy Caps

Medex Guarana Natural Energy Caps, 30 capsules

  • Energy seeds
  • Combined with niacin
  • For work or school
€ 9,99 (€ 876,32 / kg)

Delivery by October 06

Medex Spruce Tip Syrup

Medex Spruce Tip Syrup, 150 ml

  • For adults & children from 3 years
  • With vitamins A & C
  • Slightly bitter & resinous taste
€ 12,99 (€ 86,60 / l)

Delivery by October 06

Medex MAGNESIUM + D3

Medex MAGNESIUM + D3, 20 sachets

  • 20 sachets at 6.8g each
  • With vitamin D3, B2 & B6
  • Orange flavour
€ 12,99 (€ 95,51 / kg)

Delivery by October 06

Medex Royal Jelly Super + D

Medex Royal Jelly Super + D, 30 capsules

  • Lyophilised royal jelly
  • With natural 10-HDA
  • Combined with vitamin D
€ 14,99 (€ 1.249,17 / kg)

Delivery by October 06

Medex Royal Jelly Forte Organic

Medex Royal Jelly Forte Organic, 90 ml

  • 1500mg royal jelly
  • With vitamin C from organic acerola juice
  • 10 ampoules of 9ml each
€ 26,49 (€ 294,33 / l)

Delivery by October 06

Medex Sage & Reindeer Moss Syrup

Medex Sage & Reindeer Moss Syrup, 150 ml

  • Sweetened with organic agave syrup
  • With vitamin A & C
  • Also suitable for children
€ 12,99 (€ 86,60 / l)

Delivery by October 06

Medex Collagen Flex Curcumin Capsules

Medex Collagen Flex Curcumin Capsules, 40 capsules

  • Patented collagen form
  • With turmeric & hyaluronic acid
  • Also contains silicon & vitamins
€ 34,99 (€ 2.733,59 / kg)

Delivery by October 06

Medex Apisirup

Medex Apisirup, 140 ml

  • Traditional recipe
  • Honey syrup with vitamins A & C
  • Lots of bioflavonoids
€ 13,79 (€ 98,50 / l)

Delivery by October 06

Medex Collagen Flex + Powder

Medex Collagen Flex + Powder, 110 g

  • A patented form of hydrolysed, native collagen
  • With hyaluronic acid, silicon & vitamins
  • Without added sugar or sweeteners
€ 34,99 (€ 318,09 / kg)

Delivery by October 06

Medex VITAMIN D Spray

Medex VITAMIN D Spray, 30 ml

  • 25 mcg (1000 IU) cholcefarol
  • For approx. 60 pumps
  • Delicious taste
€ 10,49 (€ 349,67 / l)

Delivery by October 06

Medex Collagen Lift Powder

Medex Collagen Lift Powder, 120 g

  • Sufficient for 15 servings
  • With anti-aging effect
  • Ideal for women over 30
€ 26,99 (€ 224,92 / kg)

Delivery by October 06

Medex ColdPlus

Medex ColdPlus, 3 sachets

  • With vitamins & minerals
  • Contains propolis & echinacea
  • Selected, natural extracts
€ 17,09 € 17,99 (€ 569,67 / kg)

Delivery by October 06

Medex Echinaceae Syrup

Medex Echinaceae Syrup, 140 ml

  • For adults
  • With honey & propolis
  • Rich in bioflavonoids
€ 12,99 (€ 92,79 / l)

Delivery by October 06

Medex Geleé Royal Super + VIT.D

Medex Geleé Royal Super + VIT.D, 90 ml

  • 10 x 9 ml ampoules
  • In liquid form
  • For teenagers & adults
€ 19,99 (€ 222,11 / l)

Delivery by October 06

Medex Organic Geleé Royal Forte

Medex Organic Geleé Royal Forte, 30 capsules

  • Clinically tested
  • With vitamin C & agave syrup
  • For adults
€ 19,99 (€ 555,28 / kg)

Delivery by October 06

Medex Multivitamin Junior Syrup

Medex Multivitamin Junior Syrup, 150 ml

  • Sweet, liquid multi with honey
  • Flavoured with orange & pear juice
  • For children from 3 years
€ 9,99 (€ 66,60 / l)

Delivery by October 06

Medex Collagen Powder with Vitamins

Medex Collagen Powder with Vitamins, 150 g

  • Sufficient for 15 applications
  • For adults from 20 years and up
  • Ideal for skin, hair and nails
€ 25,83 € 27,49 (€ 172,20 / kg)

Delivery by October 06

Medex Vitamin D3 4000

Medex Vitamin D3 4000, 30 ml

  • With liquid propolis extract
  • Absorption through the oral mucosa
  • For adults & children from 11 years
€ 18,89 (€ 629,67 / l)

Delivery by October 06

Medex Nature Bar

Medex Nature Bar, Sea-​Salt (40 g)

  • Combination of nuts, almonds & honey
  • Without additives
  • Gluten-free power snack
€ 2,29 (€ 57,25 / kg)

Delivery by October 06

Medex Protein Bar - Forest Fruits

Medex Protein Bar -​ Forest Fruits, 45 g

  • Chocolate bar with little sugar
  • With 30% protein content
  • Ideal for on the go
€ 2,49 (€ 55,33 / kg)

Delivery by October 06

Medex Collagen Q+

Medex Collagen Q+, 40 capsules

  • Anti-ageing effect
  • Made from eggshell membrane
  • Vegetarian collagen
€ 24,99 (€ 2.082,50 / kg)

Delivery by October 06

Medex MSM lift + Q10

Medex MSM lift + Q10, 300 ml

  • A little bitter in taste
  • Innovative formula
  • Vegan product
€ 28,49 € 29,99 (€ 94,97 / l)

Delivery by October 06