Maharishi Ayurveda - Food Products

Ayurvedic tea compositionss, spices & food

Filter & sort

Price Product Features
Filter

Food Products: 9 items

Maharishi Ayurveda Organic Vata Tea

Maharishi Ayurveda Organic Vata Tea, 15 teabags (15 sachets)

  • For intellectual challenges
  • Ideal for the cold season
  • Contains cinnamon
€ 5,49 (€ 244,00 / kg)

Delivery by October 06

Herbal Coffee Ayurveda Raja's Cup

Maharishi Ayurveda Herbal Coffee Ayurveda Raja's Cup, 228 g

  • 100% caffeine-free
  • Long lasting
  • In convenient bags
€ 19,99 (€ 87,68 / kg)

Delivery by October 06

Organic Ayurveda Ghee

Maharishi Ayurveda Organic Ayurveda Ghee, 800 g

  • Nutty taste
  • Ghee made from silage-free hay milk
  • Withstands extremely high temperatures
€ 34,99 (€ 43,74 / kg)

Delivery by October 06

Tsampa - Biodynamically Grown Barley, Organic

Maharishi Ayurveda Tsampa -​ Biodynamically Grown Barley, Organic, 250 g

  • Very delicious
  • Enjoyable both warm & cold
  • Versatile in use
€ 4,59 (€ 18,36 / kg)

Delivery by October 06

Maharishi Ayurveda Organic Pitta Tea

Maharishi Ayurveda Organic Pitta Tea, 15 teabags (15 sachets)

  • Soothes
  • Mild & cooling effect
€ 5,49 (€ 305,00 / kg)

Delivery by October 06

Maharishi Ayurveda Organic Kapha Tea

Maharishi Ayurveda Organic Kapha Tea, 15 teabags (15 sachets)

  • Fights fatigue & tiredness
  • For well-being during the colder seasons
  • With zesty lemon
€ 5,49 (€ 305,00 / kg)

Delivery by October 06

Maharishi Ayurveda Ayurvedic Rock Salt

Maharishi Ayurveda Ayurvedic Rock Salt, 250 g

  • No chemical additives
  • Natural and non-iodised salt
  • Does not increase Pitta
€ 8,99 (€ 35,96 / kg)

Delivery by October 06

Maharishi Ayurveda Ashokarishta Tonic

Maharishi Ayurveda Ashokarishta Tonic, 200 ml

  • Perfect for women
  • Fermented ingredients
  • From Ayurvedic tradition
€ 18,99 € 19,99 (€ 94,95 / l)

Delivery by October 06

Maharishi Ayurveda Organic Churna Vata

Maharishi Ayurveda Organic Churna Vata, 35 g

  • For the Vata type
  • Intensive flavour
€ 8,99 (€ 256,86 / kg)

Not available at the moment