Food Supplements by Kräutermax

Natural Supplement

Food supplements from Kräutermax offer, among other things, vitamins, minerals and trace elements to supplement everyday nutrition. We use our own recipes and natural ingredients from plant and animal sources. Natural Austrian food supplements.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

Food Supplements: 1 - 30 of 63 items

Kräuter Max Teasel Plant Extract

Kräuter Max Teasel Plant Extract, 50 ml

  • 14% vol. alcohol
  • Gentle production
€ 17,94 € 29,99 (€ 358,80 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Quercetin

Kräuter Max Quercetin, 90 capsules

  • Vegetable capsule shell
  • Easy to dose and take
  • Free from gluten, lactose & fructose
€ 37,99 (€ 1.245,57 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Fenugreek

Kräuter Max Fenugreek, 60 capsules

  • Conveniently dosage
  • Tried-and-tested formula
  • Vegetable-based capsule shell
€ 17,94 € 29,99 (€ 515,52 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Flaxseed Extract

Kräuter Max Flaxseed Extract, 90 capsules

  • Vegan formula
  • Easy to measure out
  • Gluten-free & lactose-free
€ 34,99 (€ 1.422,36 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Elixir Ginseng-Ginkgo-Lecithin

Kräuter Max Elixir Ginseng-​Ginkgo-​Lecithin, 500 ml

  • Contains ginseng root and ginkgo leaves
  • Vanilla and coffee flavour
  • Alcohol content: 15% vol.
€ 22,14 € 36,99 (€ 44,28 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Saw Palmetto+

Kräuter Max Saw Palmetto+, 60 capsules

  • With vitamin C
  • For daily intake
  • Free from lactose and added colourings
€ 32,99 (€ 921,51 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Acacia Fibre +

Kräuter Max Acacia Fibre +, 50 capsules

  • With vegetable dietary fibre
  • Gluten & lactose free
  • Vegetable capsule shell
€ 29,99 (€ 895,22 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Kräuter Max Coriander

Kräuter Max Coriander, 60 capsules

  • With coriander extract
  • No gelatine
  • Free from artificial colourings
€ 32,99 (€ 1.428,14 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Weinlaub+ (Red Vine Leaves)

Kräuter Max Weinlaub+ (Red Vine Leaves), 60 capsules

  • Plant extracts
  • With magnesium
  • Lactose-free
€ 17,94 € 29,99 (€ 562,38 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Artichoke +

Kräuter Max Artichoke +, 60 capsules

  • Vegan
  • Lactose- and gluten-free
  • Simple dosage, easy to take
€ 17,94 € 29,99 (€ 687,36 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max NADH+

Kräuter Max NADH+, 60 capsules

  • Nicotinamide adenine dinucleotide hydride
  • For daily intake
  • Vegetable capsule shell
€ 79,99 (€ 2.666,33 / kg)

Free delivery by October 06

Kräuter Max Hair+

Kräuter Max Hair+, 60 capsules

  • With silica
  • With vitamin B6 & zinc
  • With millet & fenugreek
€ 29,99 (€ 1.020,07 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Hemp Plant Extract

Kräuter Max Hemp Plant Extract, 50 ml

  • THC free
  • High quality
  • Free from plasticizers
€ 7,98 € 39,99 (€ 159,60 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Dandelion Root Plant Extract

Kräuter Max Dandelion Root Plant Extract, 50 ml

  • Alcohol: 14% vol
€ 5,98 € 29,99 (€ 119,60 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Melatonin+

Kräuter Max Melatonin+, 100 capsules

  • Vegan formula
  • With extracts of hops and lemon balm
  • Free from gluten, lactose and fructose
€ 49,99 (€ 1.514,85 / kg)

Free delivery by October 06

Kräuter Max Lutein+

Kräuter Max Lutein+, 60 capsules

  • With minerals
  • With lycopene and vitamins
  • With beta-carotene and zeaxanthin
€ 42,99 (€ 1.592,22 / kg)

Free delivery by October 06

Kräuter Max Vitamin B Complex Intense

Kräuter Max Vitamin B Complex Intense, 60 capsules

  • Simple dosage, easy to take
  • Lactose-free and fructose-free
  • Vegetable capsule shell
€ 34,99 (€ 853,41 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Icelandic Moss+ Lozenges

Kräuter Max Icelandic Moss+ Lozenges, 36 Pastilles

  • Based on an original recipe
  • With vitamin C
  • Sugar-free
€ 11,99 (€ 140,23 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Boswellia

Kräuter Max Boswellia, 60 capsules

  • Contains boswellic acids
  • Vegetable capsule shell
  • Gluten-, lactose- and fructose-free
€ 27,99 (€ 920,72 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max A-Z Capsules

Kräuter Max A-​Z Capsules, 60 capsules

  • Contains various vitamins
  • Lactose-free and gelatine-free
  • Convenient capsule form
€ 37,99 (€ 784,92 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Valerian Drops

Kräuter Max Valerian Drops, 50 ml

  • Alcohol: 15% vol.
  • With real valerian root tincture
  • Easy to use: 30 drops daily
€ 7,96 € 19,99 (€ 159,20 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Melatonin 1 mg & Passionflower+

Kräuter Max Melatonin 1 mg & Passionflower+, 100 capsules

  • Vegan formula
  • With passion flower & lemon balm
  • Enriched with vitamin B6 & magnesium
€ 39,99 (€ 854,49 / kg)

Free delivery by October 06

Kräuter Max Turmeric & Black Pepper

Kräuter Max Turmeric & Black Pepper, 90 capsules

  • Vegan & additive-free
  • Just 2 capsules daily
€ 39,99 (€ 714,11 / kg)

Free delivery by October 06

Kräuter Max Artichoke Drops

Kräuter Max Artichoke Drops, 50 ml

  • Alcohol: 15% vol.
  • With artichoke herb tincture
  • In a practical 50 ml amber glass bottle
€ 7,96 € 19,99 (€ 159,20 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Vitamin E

Kräuter Max Vitamin E, 15 ml

  • Based on an original formulation
  • Precious argan oil base
  • Natural source of vitamin E
€ 29,99 (€ 1.999,33 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Iron & Vitamin Complex

Kräuter Max Iron & Vitamin Complex, 90 capsules

  • Lactose-free and gluten-free
  • With folic acid
  • With vitamins C and B12
€ 34,99 (€ 1.053,92 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Chaste Tree Plant Extract

Kräuter Max Chaste Tree Plant Extract, 50 ml

  • Made according to the original recipe
  • Alcohol: 14% vol
€ 11,96 € 29,99 (€ 239,20 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Dandelion Drops

Kräuter Max Dandelion Drops, 50 ml

  • Alcohol: 15% vol.
  • Dandelion herb with root
  • Easy to take
€ 7,96 € 19,99 (€ 159,20 / l)

Delivery by October 06

Kräuter Max Vitamin D3+K2 Vegan

Kräuter Max Vitamin D3+K2 Vegan, 50 ml

  • For daily intake
  • Lactose-free and gluten-free
  • Plant-based
€ 39,99 (€ 357,05 / kg Drained weight)

Free delivery by October 06

Kräuter Max Iron+

Kräuter Max Iron+, 60 capsules

  • Vegan
  • Contains various vitamins
  • Enriched with copper, folic acid and more
€ 32,99 (€ 1.034,17 / kg)

Delivery by October 06