Foot Care Products

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Product Features Products Made According to Ayurveda
Filter

Feet: 1 - 30 of 68 items

Kneipp Regenerating Foot Butter

Kneipp Regenerating Foot Butter, 100 ml

  • For dry & stressed feet
  • Moisturising care
  • Citrus scent
€ 4,79 (€ 47,90 / l)

Delivery by October 06

ENZBORN Red Wine Leaf Gel

ENZBORN Red Wine Leaf Gel, 200 ml

  • For the legs & feet
  • Slightly cooling & refreshing
  • Not sticky & absorbs quickly
€ 7,29 (€ 36,45 / l)

Delivery by October 06

Sebamed Acute Foot Cream, 10% Urea

Sebamed Acute Foot Cream, 10% Urea, 100 ml

  • For dry & cracked feet
  • Intensive moisture
  • Relieves itching
€ 4,99 (€ 49,90 / l)

Delivery by October 06

Kneipp Seconds - Express Foot Cream

Kneipp Seconds -​ Express Foot Cream, 75 ml

  • With lemon verbena & avocado butter
  • Absorbs quickly
  • Vegan
€ 3,09 (€ 41,20 / l)

Delivery by October 06

Kneipp Foot Bath Crystals - Revitalising Care

Kneipp Foot Bath Crystals -​ Revitalising Care, 600 g

  • Perfect for stressed feet
  • Suitable for sensitive skin
  • With 20% urea
€ 5,99 (€ 9,98 / kg)

Delivery by October 06

3 Chênes Laboratoires Lymphaveine® Roll-on

3 Chênes Laboratoires Lymphaveine® Roll-​on, 50 ml

  • 95% natural ingredients
  • Ideal for heavy legs
  • Gives a feeling of freshness
€ 10,89 (€ 217,80 / l)

Delivery by October 06

Scholl Shoe Deodorant

Scholl Shoe Deodorant, 150 ml

  • Suitable for all types of shoes
  • Dries without leaving behind any residues
  • 48h odour protection
€ 3,19 (€ 21,27 / l)

Delivery by October 06

Scholl Fresh Step Antiperspirant

Scholl Fresh Step Antiperspirant, 150 ml

  • 48-hour odour protection
  • Dual-active formula
  • Pleasant scent
€ 3,19 (€ 21,27 / l)

Delivery by October 06

ENZBORN Pretty Feet Cream

ENZBORN Pretty Feet Cream, 75 ml

  • Cream-gel consistency
  • With urea, hawthorn, jojoba oil & allantoin
  • Absorbs quickly & does not stick
€ 6,29 (€ 83,87 / l)

Delivery by October 06

Scholl Deer Tallow Cream

Scholl Deer Tallow Cream , 100 ml

  • For dry skin
  • With chamomile extract
  • pH-neutral
€ 3,19 (€ 31,90 / l)

Delivery by October 06

Zechsal Foot Bath

Zechsal Foot Bath, 750 g

  • For all skin types
  • Made from magnesium flakes
  • Sufficient for approx. 6 applications
€ 11,99 (€ 15,99 / kg)

Delivery by October 06

Scholl Toe Separator

Scholl Toe Separator, 3 pieces

  • Washable
  • Soft foam
  • Easy to use
€ 3,19 (€ 1,06 / pc)

Delivery by October 06

ExpertCare Intense Care Foot & Nail Cream

Scholl ExpertCare Intense Care Foot & Nail Cream , 75 ml

  • For dry feet
  • With provitamin B5
  • Contains allantoin
€ 3,79 (€ 50,53 / l)

Delivery by October 06

Scholl Pressure Point Foam Padding

Scholl Pressure Point Foam Padding

  • Foam pads
  • For heels & toes
  • Can be cut to size
€ 3,19

Delivery by October 06

Scholl Anti-Calluses Intensive Cream

Scholl Anti-​Calluses Intensive Cream , 75 ml

  • Moisturising
  • Quickly absorbed
  • Non-greasy
€ 7,49 (€ 99,87 / l)

Delivery by October 06

Kneipp Active Leg Gel

Kneipp Active Leg Gel, 100 ml

  • Refreshes tired legs
  • With witch hazel & organic comfrey
  • Pleasant cooling effect
€ 6,99 (€ 69,90 / l)

Delivery by October 06

Scholl Wart & Verruca Complete Treatment Pen

Scholl Wart & Verruca Complete Treatment Pen

  • Precision tip
  • One-click precision applicator
  • Age: 4 years +
€ 14,99

Delivery by October 06

Zechsal Starter Package

Zechsal Starter Package, 750 g Foot Bath + 100ml Magnesium Oil

  • 1 x bath crystals, 750 g
  • 1 x oil spray, 100 ml
€ 24,99 (€ 12,50 / pc)

Delivery by October 06

Scholl Active Repair K+ Cracked Heel Balm

Scholl Active Repair K+ Cracked Heel Balm, 60 ml

  • For dry, cracked feet
  • Perfume-free
  • With keratin
€ 6,29 (€ 104,83 / l)

Delivery by October 06

Weleda Foot Balm

Weleda Foot Balm, 75 ml

  • Keeps your feet soft and dry
  • Cools and leaves a pleasant subtle fragrance
  • Moisturises and nourishes
€ 8,39 (€ 111,87 / l)

Delivery by October 06

Scholl Calluses Plasters

Scholl Calluses Plasters , 4 pieces

  • Targeted application
  • 2-patch system
  • Particularly soft
€ 3,79 (€ 0,95 / pc)

Delivery by October 06

Compeed Extreme Blister Plasters

Compeed Extreme Blister Plasters, 6 pieces

  • Honeycomb structure
  • Very good padding
  • With hydrocolloid technology
€ 7,39 (€ 1,23 / pc)

Delivery by October 06

Zechsal Gift Bag

Zechsal Gift Bag, 125 g

  • Enough for 1 foot bath
  • Gift this bag or try it out yourself!
  • Packaged in a gift box
€ 4,59 (€ 36,72 / kg)

Delivery by October 06

Scholl Gel Finger & Toe Protection

Scholl Gel Finger & Toe Protection

  • Protects sensitive areas
  • Very soft inner layer
  • Optimum comfort
€ 9,49

Delivery by October 06

Scholl ExpertCare Foot Mask with Manuka Honey

Scholl ExpertCare Foot Mask with Manuka Honey , 1 pair

  • For dry skin
  • Intensive moisture
  • With shea butter
€ 3,99

Delivery by October 06

ExpertCare Foot Mask with 3 Valuable Oils

Scholl ExpertCare Foot Mask with 3 Valuable Oils , 1 pair

  • For dry skin
  • Intensive care
  • With urea
€ 3,99

Delivery by October 06

doc nature's Zeovital® Detox Powder

doc nature's Zeovital® Detox Powder, 250 g

  • 100% natural material from zeolite rock
  • Biogenic minerals & silicon
  • Designed for external use
€ 29,99 (€ 119,96 / kg)

Delivery by October 06

Scholl ExpertCare Foot File

Scholl ExpertCare Foot File

  • For rough, dry skin
  • 2-step application
  • File & smooth
€ 3,59

Delivery by October 06

Compeed Blister Plasters - Medium

Compeed Blister Plasters -​ Medium , 6 pieces

  • Strong padding
  • Adheres for several days
  • Waterproof & breathable
€ 7,19 (€ 1,20 / pc)

Delivery by October 06

Dr. Töth Base Foot Cream

Dr. Töth Base Foot Cream, 75 ml

  • For your tootsies
  • 100 ml
  • Made of high-quality and natural raw materials
€ 16,59 (€ 221,20 / l)

Delivery by October 06