Healthy Juices from Vegetables

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Product Features
Filter

Vegetable Juices: 25 items

Alnatura Organic Beetroot Juice

Alnatura Organic Beetroot Juice, 1 l

  • Juice from organic beets
  • Naturland quality
  • Vegan
€ 2,49 (€ 2,49 / l)

Delivery by October 06

Organic Sauerkraut - Lacto-Fermented Pure Juice

Alnatura Organic Sauerkraut -​ Lacto-​Fermented Pure Juice, 500 ml

  • Freshly pressed juice
  • Enjoy pure or mixed
  • Refined with sea salt
€ 1,79 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 06

Organic Beetroot - Lacto-Fermented Pure Juice

Alnatura Organic Beetroot -​ Lacto-​Fermented Pure Juice, 500 ml

  • Beverage & ingredient
  • 100% Demeter organic cultivation
  • Aromatic and mildly sweet with a hint of acidity
€ 1,79 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Vegetable Cocktail

BIO PRIMO Organic Vegetable Cocktail, 0,50 l

  • Freshly pressed juice
  • 85% tomato juice
  • Refined with sea salt
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Carrot Juice

BIO PRIMO Organic Carrot Juice, 0,50 l

  • Direct juice
  • Finely pasteurized
  • A dash of lemon adds a tangy note
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Tomato Juice

BIO PRIMO Organic Tomato Juice, 0,50 l

  • Freshly pressed juice
  • Gently pasteurised
  • Seasoned with sea salt
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Tomato Juice

Alnatura Organic Tomato Juice, 500 ml

  • Vegan
  • With sea salt
  • Made from Italian tomatoes
€ 1,79 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Carrot Juice

Alnatura Organic Carrot Juice, 1 l

  • Pure carrot juice (not from concentrate)
  • Organic
  • Mildly tangy flavour
€ 2,19 (€ 2,19 / l)

Delivery by October 06

Organic Carrot - Lacto-Fermented Freshly Pressed Juice

Alnatura Organic Carrot -​ Lacto-​Fermented Freshly Pressed Juice, 500 ml

  • 100% freshly pressed juice
  • Rich in provitamin A
  • Suitable for drinking and cooking
€ 1,79 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Field-Fresh Vegetable Juice

Alnatura Organic Field-​Fresh Vegetable Juice, 330 ml

  • Aromatic and tasty
  • With carrot, celery & beetroot
  • As a drink or as a soup base
€ 1,59 (€ 4,82 / l)

Delivery by October 06

Alnatura Organic Field-Fresh Beetroot Juice

Alnatura Organic Field-​Fresh Beetroot Juice, 330 ml

  • Freshly pressed
  • Organic quality
  • Resealable glass bottle
€ 1,49 (€ 4,52 / l)

Delivery by October 06

Organic Carrot Juice, Fresh from the Field

Alnatura Organic Carrot Juice, Fresh from the Field, 330 ml

  • Pure carrot juice
  • 100% Demeter organic cultivation
  • Glass bottle with screw cap
€ 1,59 (€ 4,82 / l)

Delivery by October 06

BIO PRIMO Organic Sauerkraut Juice

BIO PRIMO Organic Sauerkraut Juice, 0,50 l

  • Pressed fermented white cabbage
  • Seasoned with sea salt
  • Lactic acid fermentation
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

Biotta Organic Classic Beetroot Juice

Biotta Organic Classic Beetroot Juice, 500 ml

  • Naturally healthy ingredients
  • Organically grown
  • Directly from the field to the bottle
€ 4,29 (€ 8,58 / l)

Not available at the moment

Biotta Organic Classic Sauerkraut

Biotta Organic Classic Sauerkraut, 500 ml

  • Source of natural vitamin C
  • Without artificial additives
  • Identical flavour
€ 3,79 (€ 7,58 / l)

Not available at the moment

Biotta Organic Classic Breuss Vegetable Juice

Biotta Organic Classic Breuss Vegetable Juice, 500 ml

  • Gently and freshly processed
  • Juice from 672 g vegetables
€ 4,79 (€ 9,58 / l)

Not available at the moment

Biotta Organic Classic Celery Root

Biotta Organic Classic Celery Root, 500 ml

  • Made from freshly pressed celeriac
  • Particularly intense taste
  • Natural potassium
€ 5,39 (€ 10,78 / l)

Not available at the moment

Alnatura Organic Vegetable Juice

Alnatura Organic Vegetable Juice, 500 ml

  • Freshly pressed juice
  • Refined with herbal salt
  • Ideal for soups & sauces
€ 1,79 (€ 3,58 / l)

Delivery by October 13

Biotta Organic Classic Potato

Biotta Organic Classic Potato, 500 ml

  • Made from freshly harvested organic potatoes
  • Very mild
  • Pasteurised
€ 5,39 (€ 10,78 / l)

Not available at the moment

BIO PRIMO Organic Beetroot Juice

BIO PRIMO Organic Beetroot Juice, 0,50 l

  • Freshly pressed juice
  • Gently pasteurised
  • Partial lactic acid fermentation
€ 1,39 (€ 2,78 / l)

Delivery by October 06

Biotta Organic Classic Tomato Juice

Biotta Organic Classic Tomato Juice, 500 ml

  • Made from sun-ripened, pressed organic tomatoes
  • Pure and natural
  • Yummy flavour
€ 4,29 (€ 8,58 / l)

Not available at the moment

Biotta Classic Vegetable Cocktail

Biotta Classic Vegetable Cocktail, 500 ml

  • With naturally occurring vitamin A
  • Can be served in many ways
  • Ideal for combining on juice days
€ 4,29 (€ 8,58 / l)

Not available at the moment

Biotta Organic Classic Carrot

Biotta Organic Classic Carrot, 500 ml

  • Freshly harvested pressed carrots
  • Contains natural vitamin A
  • Pasteurised
€ 4,29 (€ 8,58 / l)

Not available at the moment

Biotta Organic Breuss

Biotta Organic Breuss, 500 ml

  • Original recipe according to Rudolf Breuss
  • 100 % certified organic vegetable juices
  • Natural source of potassium without salt
€ 4,79 (€ 9,58 / l)

Not available at the moment

Biotta My Juice Day 2, Organic

Biotta My Juice Day 2, Organic, 500 ml

  • Absolutely delicious
  • With valuable dietary fibre
  • Ideal for the second half of the day
€ 5,39 (€ 10,78 / l)

Not available at the moment