Several Varieties of Rice, Grain & Cereals

Support your health-conscious or Ayurvedic diet with our selection of rice, grains and cereal products.

Filter & sort

Price Manufacturer Diets & Dietary Restrictions Product Features
Filter

Rice, Grain & Cereals: 18 items

Govinda Banana Flour

Govinda Banana Flour, 350 g

  • Versatile
  • For cooking, baking & sauces
  • Neutral flavour
€ 6,99 (€ 19,97 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Grape Seed Flour

Govinda Organic Grape Seed Flour, 200 g

  • High OPC content
  • Over 50% fibre
  • Sodium-free & gluten-free
€ 5,79 (€ 28,95 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Brown Kashmir Basmati Rice

Cosmoveda Organic Brown Kashmir Basmati Rice, 500 g

  • Brown basmati rice
  • From India from the mountain valleys of the Himalayas
€ 4,99 (€ 9,98 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic White Basmati Rice

Cosmoveda Organic White Basmati Rice, 1 kg

  • From India
  • A real speciality
  • Has a light, nutty flavour
€ 8,49 (€ 8,49 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic White Kashmir Basmati Rice

Cosmoveda Organic White Kashmir Basmati Rice, 1 kg

  • Long, light and deliciously fragrant grains
  • Provides a particularly deliciously nutty aroma after cooking
  • From India
€ 8,99 (€ 8,99 / kg)

Delivery by October 06

Terra Elements Organic Purple Corn Powder

Terra Elements Organic Purple Corn Powder, 250 g

  • Organic zea mays
  • From Peru
  • Ideal for smoothies
€ 12,99 (€ 51,96 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Black Ayurveda Rice

Cosmoveda Organic Black Ayurveda Rice, 1 kg

  • Nutty flavour
  • Strong wholegrain rice
€ 11,99 (€ 11,99 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Red Ayurveda Navara Rice

Cosmoveda Organic Red Ayurveda Navara Rice, 1 kg

  • Red Navara rice from India
  • With a reddish-brown colour
€ 9,99 (€ 9,99 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Almond Flour

Govinda Organic Almond Flour, 200 g

  • Finely ground
  • Low fat content
  • More protein and fibre
€ 11,59 (€ 57,95 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Punjabi Brown Basmati Rice

Cosmoveda Organic Punjabi Brown Basmati Rice, 1 kg

  • Fragrant rice from India
  • Light, nutty flavour
€ 7,99 (€ 7,99 / kg)

Delivery by October 06

Classic Ayurveda Organic Basmati Rice

Classic Ayurveda Organic Basmati Rice, 1.000 g

  • Delicious taste
  • Nutritious
  • Basmati means "fragrant" in Hindi
€ 7,99 (€ 7,99 / kg)

Delivery by October 10

Cosmoveda Organic Besan Chickpea Flour

Cosmoveda Organic Besan Chickpea Flour, 1 kg

  • Mild flavour
€ 9,99 (€ 9,99 / kg)

Delivery by October 06

Cosmoveda Organic Coconut Flour

Cosmoveda Organic Coconut Flour, 1 kg

  • For cooking and baking
  • Naturally gluten-free
  • Great flour alternative
€ 10,99 (€ 10,99 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Sweet Lupine Flour

Govinda Organic Sweet Lupine Flour, 300 g

  • Gluten-free
  • High protein content
  • High fibre content
€ 10,99 (€ 36,63 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Organic Cassava Flour

Govinda Organic Cassava Flour, 450 g

  • Mild taste
  • Very fine texture
  • With fibre
€ 4,99 (€ 11,09 / kg)

Delivery by October 06

Govinda Teff Flour

Govinda Teff Flour, 450 g

  • Nutty aroma
  • Slightly sweet taste
  • Gluten-free, rich in fibre
€ 6,99 (€ 15,53 / kg)

Not available at the moment

Cosmoveda Organic Rice Flour

Cosmoveda Organic Rice Flour, 1 kg

  • Binds dough
  • Contains no gluten
  • Only suitable for pastry and bread
€ 10,99 (€ 10,99 / kg)

Delivery by October 28

Govinda Organic Coconut Flour

Govinda Organic Coconut Flour, 350 g

  • A tropical treat
  • A high percentage of protein
  • Lots of fibre
€ 3,39 (€ 9,69 / kg)

Delivery by October 30