Lean Living & Active Lifestyle

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Fitness Goals Allergens Product Features For Whom
Filter

Lean Living: 1 - 30 of 68 items

Peeroton Mineral Vitamin Drink

Peeroton Mineral Vitamin Drink, Cranberry (300 g)

  • Enjoy warm or cold
  • Very economical
  • A delicious thirst quencher during workouts
€ 17,94 € 29,99 (€ 59,80 / kg)

Delivery by October 07

LAYENBERGER Fit+Feelgood Slim Shake

LAYENBERGER Fit+Feelgood Slim Shake, Vanilla Cream (396 g)

  • Wholesome meal replacement
  • Only around 214 kcal per serving
  • Gluten-free & high-fibre formula
€ 8,05 € 8,99 (€ 20,33 / kg)

Delivery by October 07

Pure Encapsulations Bromelain DR

Pure Encapsulations Bromelain DR, 30 capsules

  • Contains 2.400 enzyme activity units (GDU) per gram.
  • In acid-stable capsule shell (DRcaps®)
  • Plant-based
€ 20,70 € 23,49 (€ 1.725,00 / kg)

Delivery by October 07

Vilgain Clear Plant Protein

Vilgain Clear Plant Protein, Orange -​ Mango (700 g)

  • 75% plant-based protein
  • Hydrolysed pea peptides
  • Sweetened with steviol glycosides
€ 32,39 € 35,99 (€ 46,27 / kg)

Delivery by October 07

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acacia Fibre Powder

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acacia Fibre Powder, 360 g

  • 80% soluble fibre
  • Safe for pregnant women, nursing people and children
  • Neutral flavour
€ 31,99 (€ 88,86 / kg)

Delivery by October 07

SHAPE-LINE Base Soup

SHAPE-LINE Base Soup, 500 g

  • With whey
  • Suitable as a snack
  • Contains amino acids
€ 21,69 € 24,49 (€ 43,38 / kg)

Delivery by October 07

Peeroton SLIM Shake

Peeroton SLIM Shake, Chocolate (500 g)

  • Soy Protein, Honey & Yogurt
  • Contains vitamins & minerals
  • Easy to use
€ 23,39 € 25,99 (€ 46,78 / kg)

Delivery by October 07

FutuNatura Artichoke Juice

FutuNatura Artichoke Juice, 500 ml

  • Food supplements
  • Different substances
  • With vitamin C
€ 11,24 € 12,49 (€ 22,48 / l)

Delivery by October 07

Vilgain Clear Whey Isolate

Vilgain Clear Whey Isolate, Peach Fuzz (500 g)

  • Protein content: more than 84%
  • Free from chemical anti-foaming agents
  • Sweetened with steviol glycosides
€ 26,99 € 29,99 (€ 53,98 / kg)

Delivery by October 07

yfood Fresh Berry Meal Replacement Drink

yfood Fresh Berry Meal Replacement Drink, 0,50 l

  • No added sugar
  • Gluten- and lactose-free
  • Fruity berry flavour
€ 4,49 € 4,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 07

yfood Heavenly Hazelnut Meal Replacement Drink

yfood Heavenly Hazelnut Meal Replacement Drink, 0,50 l

  • Convenient for on the go
  • Gluten- and lactose-free
  • With vitamins & minerals
€ 4,49 € 4,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 07

yfood Fruity Mango Meal Replacement Drink

yfood Fruity Mango Meal Replacement Drink, 0,50 l

  • High in protein
  • No added sugar
  • Fresh mango flavour
€ 4,49 € 4,99 (€ 8,98 / l)

Delivery by October 07

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 Sachets

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 Sachets, Neutral (1.500 g)

  • In a resealable bag
  • With 94% protein content
  • Free from fats
€ 89,91 € 99,99 (€ 59,94 / kg)

Free delivery by October 07

SATURO® Vegan Balanced Powder

SATURO® Vegan Balanced Powder, Vanilla (1.400 g)

  • High quality vegetable protein
  • High in fibre & vitamins
  • Contains 14 servings of 100g
€ 29,69 € 32,99 (€ 21,21 / kg)

Delivery by October 07

SHAPE-LINE Rhubarb Capsules FORTE

SHAPE-LINE Rhubarb Capsules FORTE, 120 capsules

  • With butternut rind
  • With many different plant substances
  • Suitable as an intestinal treatment
€ 52,19 € 57,99 (€ 912,41 / kg)

Free delivery by October 07

FutuNatura Glucomannan Weight Control

FutuNatura Glucomannan Weight Control, 180 capsules

  • With glucomannan from the konjac plant
  • Supplemented with the mineral chrome
  • Perfect for those who don't like sports
€ 16,19 € 17,99 (€ 148,53 / kg)

Delivery by October 07

Doppelherz aktiv Weightloss Shake

Doppelherz aktiv Weightloss Shake, Vanilla (500 g)

  • With soya protein & milk protein
  • With vitamins & minerals
  • Quick to prepare
€ 16,15 € 17,99 (€ 32,30 / kg)

Delivery by October 07

SATURO® Classic Powder

SATURO® Classic Powder, Chocolate (1.430 g)

  • Made from soy protein
  • Rich in vitamins & minerals
  • High protein content
€ 28,30 € 31,49 (€ 19,79 / kg)

Delivery by October 07

OMNi-BiOTiC® METAtox

OMNi-BiOTiC® METAtox, 90 g

  • Diet management support
  • With 9 important bacterial strains
  • 30 sachets of 3g
€ 26,70 € 44,99 (€ 296,67 / kg)

Delivery by October 07

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 425g Dose

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 425g Dose, Caffe Latte (425 g)

  • Milk from grass-fed cows
  • Low in fat
  • Ideal for everyday use
€ 32,40 € 36,49 (€ 76,24 / kg)

Delivery by October 07

Life Light Najara® Protein Drink Power

Life Light Najara® Protein Drink Power, 500 g

  • Vegetable protein
  • With coenzyme Q10
  • Vitamins, minerals & trace elements
€ 24,12 € 26,99 (€ 48,24 / kg)

Delivery by October 07

Golden Tree Coffee Booster

Golden Tree Coffee Booster, 15 sachets

  • 2 high-quality plant extracts
  • With L-carnitine & chromium picolinate
  • Neutral taste & odour
€ 31,99 (€ 2.132,67 / kg)

Delivery by October 07

nu3 Collagen Fit Shake

nu3 Collagen Fit Shake, Cherry Delight (360 g)

  • 5g collagen hydrolysate per serving
  • At least 22–23g protein per shake
  • With essential vitamins & minerals
€ 17,59 € 21,99 (€ 48,86 / kg)

Delivery by October 07

Vitanu Organic Konjac Tagliatelle

Vitanu Organic Konjac Tagliatelle, 270 g

  • 1-2 servings
  • Ready to eat in just 3 minutes
  • Low in calories
€ 2,99 (€ 11,07 / kg)

Delivery by October 07

FutuNatura Glucomannan Slimming Drink

FutuNatura Glucomannan Slimming Drink, 170 g

  • Orange taste
  • From the konjac plant
  • With inulin & vitamin C
€ 17,09 € 18,99 (€ 100,53 / kg)

Delivery by October 07

Abtei Milk Thistle Plus with Artichoke

Abtei Milk Thistle Plus with Artichoke, 30 capsules

  • 20x concentrated artichoke extract
  • Gluten and lactose free
  • Just 1 capsule daily
€ 6,29 € 6,99 (€ 285,91 / kg)

Delivery by October 07

Amaiva Ayurvedic Organic Slim Tea

Amaiva Ayurvedic Organic Slim Tea, 140 g

  • According to Original Ayurveda recipes
  • All ingredients from certifed organic cultivation
€ 13,05 € 14,59 (€ 93,21 / kg)

Delivery by October 07

Sandhya vedi boost

Sandhya vedi boost

  • All-in-one formula
  • With 8 plant-based ingredients
  • With vitamin C from acerola
€ 42,99 (€ 286,60 / kg)

Free delivery by October 07

Peeroton Power Pack Bar

Peeroton Power Pack Bar, Chocolate Split (70 g)

  • With a low glycaemic index
  • Delicious taste
  • Made without industrial sugar
€ 2,52 € 2,89 (€ 36,00 / kg)

Delivery by October 07

Golden Tree Nighttime Burn

Golden Tree Nighttime Burn, 30 capsules

  • Contains L-carnitine
  • Natural plant extracts
  • With vitamin B6 & B3
€ 26,99 (€ 1.226,82 / kg)

Delivery by October 07