Aquatadeus Healing Water

Perfect for irritated skin

Filter & sort

Price Skin Type Hair Type Product Features
Filter

Aquatadeus: 5 items

Aquamedica Acute Cream

Aquamedica Acute Cream, 50 ml

  • No cortisone
  • Free of silicone oils
€ 17,99 (€ 359,80 / l)

Delivery by October 06

Aquamedica Care Lotion - oh lucky skin

Aquamedica Care Lotion -​ oh lucky skin, 200 ml

  • With Aquatadeus healing mineral water
  • Pleasantly subtle fragrance
  • Very moisturising
€ 19,99 (€ 99,95 / l)

Delivery by October 06

Aquamedica Hand Cream - fine soft hands

Aquamedica Hand Cream -​ fine soft hands, 50 ml

  • Tender care for irritated hands
  • Moisturising
  • Skin-friendly pH
€ 8,99 (€ 179,80 / l)

Delivery by October 06

Aquamedica Medicinal Water Spray

Aquamedica Medicinal Water Spray, 125 ml

  • Free of silicone oils, parabens and paraffin oils
  • Moisturizing
  • Vegan
€ 9,99 (€ 79,92 / l)

Delivery by October 06

Aquamedica Nourishing Shampoo - it's show time

Aquamedica Nourishing Shampoo -​ it's show time, 200 ml

  • Heavenly natural fragrance
  • With Aquatadeus healing mineral water
  • Skin-friendly pH
€ 11,19 € 13,99 (€ 55,95 / l)

Delivery by October 06

The Austrian care line for neurodermatitis and sensitive, irritated skin.

Unique natural water with exceptional properties

Aquatadeus is a natural, healing spring water from Styria, Austria - pure and without any added ingredients. The spring is located in Walchen, southeast of Öblarn in Styria.

Unique natural water with exceptional properties

Aquatadeus is a recognized Austrian medicinal water from Styria / Austria. It is genuine and has no additional ingredients. The origin of the spa is in Walchen, in southeastern Styria.