Alnatura Organic Sencha Green Tea, 20 tea bags (30 g)

Tea for every moment

€ 1,34 € 1,49 -10%

(€ 44,67 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 tea bags

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Dry, subtly astringent
  • Organic
  • Vegan
  • Certified organic Certified organic
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with Alnatura Organic Forest Honey, 500 g

Alnatura Organic Sencha Green Tea, 20 tea bags (30 g) € 1,34 (€ 44,67 / kg)
Alnatura Organic Forest Honey, 500 g € 6,29 (€ 12,58 / kg)
Total price: € 7,63
Description

Organic Green Tea Sencha by Alnatura stands out with its delicately dry flavour and subtle astringency. Adjust the steeping time to brew it to your taste.

Item no.: XPI-MM-112240
Content: 30 g
EAN: 4104420036826
Manufacturer No.: 112240
Manufacturer: Alnatura
Tea: Tea Bags
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Categories: Teas
Product Features: Certified organic, Vegan, Vegetarian
Storage Advice: Store dry
Ingredients

Green tea[1]

  1. from organic agriculture
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Sencha Green Tea