Nature Love - Back to Natural Roots

High-quality nutrients for a health-conscious lifestyle.

Filter & sort

Price Highlights Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

Nature Love: 1 - 30 of 58 items

Nature Love Probiona Cultures Complex

Nature Love Probiona Cultures Complex, 120 capsules

  • With organically grown inulin
  • Released in the intestines
  • Package lasts for two months
€ 21,99 (€ 360,49 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vitamin D3+K2

Nature Love Vitamin D3+K2, 30 ml

  • Dissolved in coconut oil
  • Highly dosed annual supply
  • With premium vitamin K2
€ 17,99 (€ 599,67 / l)

Delivery by October 07

Nature Love Magnesium Complex

Nature Love Magnesium Complex, 90 capsules

  • Non-GMO
  • Magnesium dose: 400 mg
  • 1 pack sufficient for 1.5 months
€ 12,49 (€ 171,10 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vitamin D3 1000

Nature Love Vitamin D3 1000, 30 ml

  • Highly dosed
  • Only 1 drop daily
  • Enough for 1 year
€ 7,49 (€ 249,67 / l)

Delivery by October 07

Nature Love Organic Maca (Black)

Nature Love Organic Maca (Black), 120 capsules

  • 3,000 mg Maca powder
  • High dose
  • Optimised with natural vitamin C
€ 18,49 (€ 174,43 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Iron & Vitamin C

Nature Love Iron & Vitamin C, 60 tablets

  • Iron bisglycinate
  • High bioavailability
  • Enough for 2 months
€ 9,99 (€ 222,00 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vitamin K2 MK-7 Drops

Nature Love Vitamin K2 MK-​7 Drops, 30 ml

  • Made with premium K2VITAL®
  • Coconut MCT oil
  • 1 bottle lasts for three months
€ 16,49 (€ 549,67 / l)

Delivery by October 07

Nature Love Milk Thistle Complex

Nature Love Milk Thistle Complex, 60 capsules

  • Secondary plant compounds
  • With 200 mg silymarin
  • 1 pack: 2-month supply
€ 11,99 (€ 299,75 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vitamin B Komplex

Nature Love Vitamin B Komplex, 90 capsules

  • High bioavailability
  • Vegan and gluten-free
  • Package lasts for 3 months
€ 15,99 (€ 380,71 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love MSM

Nature Love MSM , 180 tablets

  • 100 % vegan
  • Made without unnecessary additives
  • Package lasts for 3 months
€ 12,99 (€ 69,47 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vegan Omega 3

Nature Love Vegan Omega 3, 45 capsules

  • Sustainably extracted
  • From algae oil
  • Enough for 2 weeks
€ 12,99 (€ 481,11 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Curcuma Extract

Nature Love Curcuma Extract, 45 capsules

  • High curcumin content per capsule
  • Very good bioavailability
  • Package lasts for 4.5 months
€ 14,49 (€ 414,00 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Vitamin B12

Nature Love Vitamin B12, 90 tablets

  • 1000mcg vitamin B12
  • Methylcobalamin & Adenosylcobalamin
  • Pack contains a 6 month supply
€ 11,99 (€ 444,07 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Zinc & Vitamin C

Nature Love Zinc & Vitamin C, 120 capsules

  • Zinc bisglycinate
  • High bioavailability
  • Enough for 4 months
€ 11,99 (€ 218,00 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Organic Ashwagandha

Nature Love Organic Ashwagandha, 135 capsules

  • Without unnecessary additives
  • Daily dose contains 1950 mg of root powder
  • 1 pack contains enough for 1.5 months
€ 15,99 (€ 155,24 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Collagen Complex

Nature Love Collagen Complex, 120 capsules

  • No unnecessary additives
  • Easy to swallow
  • Enough for 2 months
€ 18,49 (€ 190,62 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Organic Black Cumin Oil

Nature Love Organic Black Cumin Oil, 120 capsules

  • Allergen-free
  • High linoleic acid content
  • Enough for 2 months
€ 18,99 (€ 267,46 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Selenium Complex

Nature Love Selenium Complex, 90 capsules

  • Contains 3 different selenium compounds
  • 100 % vegan, made without gelatine
  • Package lasts for 3 months
€ 6,99 (€ 174,75 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love L-lysine

Nature Love L-​lysine, 180 capsules

  • 1,000 mg l-lysine per daily dose
  • Made from fermented plants
  • Enough for 3 months
€ 14,49 (€ 135,42 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love L-Tryptophan

Nature Love L-​Tryptophan, 90 capsules

  • Obtained from plant fermentation
  • To be taken before bedtime
  • 1 pack contains a 3 month supply
€ 11,99 (€ 214,11 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Magnesium Oxide

Nature Love Magnesium Oxide, 90 capsules

  • 400 mg elemental magnesium
  • Free from undesirable additives
  • Package lasts for 3 months
€ 9,49 (€ 139,56 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love L-Arginin Base

Nature Love L-​Arginin Base, 180 capsules

  • Vegan formulation
  • Made using plant fermentation
  • Package lasts 1 month
€ 18,99 (€ 147,21 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Sango Sea Coral

Nature Love Sango Sea Coral, 90 capsules

  • Natural supplier of calcium and magnesium
  • Does not exploit living coral
  • Naturally basic pH
€ 13,99 (€ 128,35 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Organic Barley Grass

Nature Love Organic Barley Grass, 90 capsules

  • Made from natural raw materials
  • 1500 mg barley grass per daily dose
  • Enough for 1 month
€ 11,99 (€ 218,00 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Organic Spirulina & Chlorella

Nature Love Organic Spirulina & Chlorella, 360 tablets

  • 6000 mg algae
  • Pure supplements
  • No other ingredients
€ 14,99 (€ 83,28 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Buffered Vitamin C

Nature Love Buffered Vitamin C, 180 capsules

  • Gentle recipe
  • Acid-free
  • Enough for 3 months
€ 15,49 (€ 117,35 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Kids Vitamin D3 & K2

Nature Love Kids Vitamin D3 & K2, 20 ml

  • For children aged 4 and over
  • Without added sugar
  • Only 2 drops daily
€ 8,99 (€ 449,50 / l)

Delivery by October 13

Nature Love Eye Vitamin Complex

Nature Love Eye Vitamin Complex, 30 capsules

  • With marigold & bilberry extract
  • Vegan formulation
  • Only 1 capsule daily
€ 8,99 (€ 749,17 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Melatonin Complex

Nature Love Melatonin Complex, 60 capsules

  • Vegetarian formula
  • With Ashwagandha & valerian
  • With lavender & lemon balm
€ 15,99 (€ 326,33 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love Chasteberry

Nature Love Chasteberry, 90 capsules

  • 11 mg chasteberry per capsule
  • Gentle extraction
  • 3-month supply
€ 9,99 (€ 285,43 / kg)

Delivery by October 07

Nature Love inspires with products that are free of added flavours, dyes, preservatives and sweeteners. They stand for high-quality, GMO-free products.

Nature Love made a conscious decision to take a step back and to go back to our natural roots. They use natural nutrients to support a balanced and varied diet.