Nutritional Supplements featuring Seaweed

Filter & sort

Price Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Seaweed: 1 - 30 of 53 items

Purasana Organic Green Mix Powder

Purasana Organic Green Mix Powder, 200 g

  • With chlorella, spirulina & barley grass
  • Contains vitamins & trace elements
  • A natural source of plant substances
€ 16,99 (€ 84,95 / kg)

Delivery by October 03

Purasana Organic Chlorella Powder

Purasana Organic Chlorella Powder, 200 g

  • Contains essential nutrients
  • Contains secondary plant substances
  • Strong taste
€ 19,99 (€ 99,95 / kg)

Delivery by October 03

Purasana Organic Spirulina Powder

Purasana Organic Spirulina Powder, 200 g

  • Made without any additives
  • Ideal for smoothies & fruit juices
  • From fair trade farms
€ 13,99 (€ 69,95 / kg)

Delivery by October 03

Life Light Spirulina

Life Light Spirulina, 90 tablets

  • 100% spirulina (Spirulina platensis)
  • With natural chlorophyll
  • Suitable for vegetarians & vegans
€ 11,59 (€ 321,94 / kg)

Delivery by October 03

Nature Love Organic Spirulina & Chlorella

Nature Love Organic Spirulina & Chlorella, 360 tablets

  • 6000 mg algae
  • Pure supplements
  • No other ingredients
€ 14,99 (€ 83,28 / kg)

Delivery by October 03

Terra Elements Dulse Flakes

Terra Elements Dulse Flakes, 100 g

  • Nutty taste
  • Raw food product
  • Made without gelatine
€ 19,99 (€ 199,90 / kg)

Delivery by October 03

Terra Elements Kelp Powder

Terra Elements Kelp Powder, 250 g

  • Brown algae from marine waters
  • With natural iodine
  • In raw food quality
€ 19,99 (€ 79,96 / kg)

Delivery by October 03

Raab Vitalfood Organic Spirulina Tablets

Raab Vitalfood Organic Spirulina Tablets, 200 tablets

  • Free from gluten & lactose
  • 100 g spirulina per daily dose
  • Vegan
€ 14,99 (€ 187,38 / kg)

Delivery by October 03

Raab Vitalfood Organic Chlorella Powder

Raab Vitalfood Organic Chlorella Powder, 150 g

  • Chlorella freshwater microalgae
  • Versatile use in drinks
  • Vegan, gluten & lactose free
€ 19,94 € 20,99 (€ 132,93 / kg)

Delivery by October 03

Optima Naturals Spirulina Tablets

Optima Naturals Spirulina Tablets, 120 tablets

  • Spirulina algae
  • From blue-green microalgae
€ 32,49

Delivery by October 03

Terra Elements Organic Spirulina Powder

Terra Elements Organic Spirulina Powder, 125 g

  • Contains vegetable iron
  • In raw food quality
  • Made from Spirulina platensis
€ 14,99 (€ 119,92 / kg)

Delivery by October 03

Govinda Organic Chlorella

Govinda Organic Chlorella, 180 g

  • Vitamin B12
  • Iron
  • Chlorophyll
€ 34,99 (€ 194,39 / kg)

Delivery by October 03

KAL Kelp

KAL Kelp, 250 tablets

  • 225 mcg of iodine per tablet
  • Rich in minerals and trace elements
  • Vegetarian
€ 11,99 (€ 153,72 / kg)

Delivery by October 03

FutuNatura Organic Spirulina 400 mg

FutuNatura Organic Spirulina 400 mg, 150 g

  • With carotenoids & phycocyanin
  • Excellent during transitional periods
  • 100% natural
€ 13,49 (€ 89,93 / kg)

Delivery by October 03

anatis Naturprodukte Organic Spirulina

anatis Naturprodukte Organic Spirulina, 180 capsules

  • 8 essential amino acids
  • 10 non-essential amino acids
  • Rich in chlorophyll
€ 35,99 (€ 399,89 / kg)

Delivery by October 03

Terra Elements Organic Chlorella Tablets

Terra Elements Organic Chlorella Tablets, 240 tablets

  • With vegetable iron
  • Broken cell walls
  • Ideally suited for fasting
€ 19,99 (€ 39.980,00 / kg)

Delivery by October 03

Raab Vitalfood Organic Spirulina Powder

Raab Vitalfood Organic Spirulina Powder, 150 g

  • Ideal for smoothies & drinks
  • From organic aquaculture
  • Without additives, vegan & gluten-free
€ 20,99 (€ 139,93 / kg)

Delivery by October 03

FutuNatura Organic Chlorella Tablets

FutuNatura Organic Chlorella Tablets, 375 tablets

  • Contains chlorophyll & carotenoids
  • With naturally occurring sulfides
  • Organic quality you can taste
€ 17,99 (€ 111,05 / kg)

Delivery by October 03

Life Light Yeast-Free Zinc Spirulina

Life Light Yeast-​Free Zinc Spirulina, 500 tablets

  • Contains vitamin B12
  • Contains organically bound zinc
€ 81,99 (€ 409,95 / kg)

Free delivery by October 03

Life Light Chlorella

Life Light Chlorella, 250 tablets

  • High-quality chlorella microalgae
  • Organically bound chlorophyll
  • Iodine-free and suitable for long-term use
€ 34,99 (€ 349,90 / kg)

Delivery by October 03

Terra Elements Organic Spirulina Tablets

Terra Elements Organic Spirulina Tablets, 240 tablets

  • Contain vegetable-based iron
  • Gently dried
€ 14,99 (€ 29.980,00 / kg)

Delivery by October 03

Life Light Mineral Complex Spirulina

Life Light Mineral Complex Spirulina, 90 tablets

  • With selenium & zinc
  • With organically bound chromium
  • Iodine & GMO-free
€ 21,99 (€ 610,83 / kg)

Delivery by October 03

bioasia Organic Wakame

bioasia Organic Wakame, 25 g

  • For soups, salads and more
  • Fine organic quality
  • Very aromatic
€ 5,39 (€ 215,60 / kg)

Delivery by October 03

i like it clean Premium Spirulina Powder

i like it clean Premium Spirulina Powder, 250 g

  • High purity
  • Gently processed
  • Excellent bioavailability
€ 29,99 (€ 119,96 / kg)

Delivery by October 03

BioKing Organic Spirulina Powder

BioKing Organic Spirulina Powder, 200 g

  • Cultivated in salt water
  • 100% pure algae powder
€ 13,99 (€ 69,95 / kg)

Delivery by October 03

Terra Elements Kelp Capsules

Terra Elements Kelp Capsules, 150 capsules

  • With natural iodine
  • From wild growth
€ 19,99 (€ 49.975,00 / kg)

Delivery by October 03

bioasia Organic Konbu

bioasia Organic Konbu, 25 g

  • Adds aroma and flavour
  • For soups & broths
  • Aromatic edible kelp
€ 5,69 (€ 227,60 / kg)

Delivery by October 03

BioKing Hawaiian Spirulina Powder

BioKing Hawaiian Spirulina Powder, 200 g

  • From breeding ponds on the coast of Hawaii
  • Made without chemical-synthetic fertilizers
€ 34,99 (€ 174,95 / kg)

Delivery by October 03

BioKing Organic Hawaiian Spirulina Tablets

BioKing Organic Hawaiian Spirulina Tablets, 250 g

  • From breeding ponds on the coast of Hawaii
  • Made without chemical-synthetic fertilizer
€ 49,99 (€ 199,96 / kg)

Free delivery by October 03

BioKing Organic Algae Alfa Mix Powder

BioKing Organic Algae Alfa Mix Powder, 250 g

  • Vegetable protein source
  • With organic calcium & iron
€ 18,05 € 19,09 (€ 72,20 / kg)

Delivery by October 03