Eco-Friendly Cleaning Products by AlmaWin

For the environment and especially for you!

Filter & sort

Price Pharmaceutical form
Filter

AlmaWin: 4 items

AlmaWin Lime Blossom Laundry Fragrance

AlmaWin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibers except membrane textiles
  • Dermatologically tested
€ 5,59 (€ 7,45 / l)

Delivery by October 06

AlmaWin Verbena Laundry Scent

AlmaWin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
€ 5,89 (€ 7,85 / l)

Delivery by October 06

AlmaWin Lavender Fabric Softener

AlmaWin Lavender Fabric Softener, 750 ml

  • Well tolerated by the skin
  • Dermatologically tested
  • Biodegradable
€ 3,39 (€ 4,52 / l)

Delivery by October 06

AlmaWin Sports & Outdoor Detergent

AlmaWin Sports & Outdoor Detergent, 750 ml

  • Effective against odours
  • Gentle on breathable linen
  • Effective even at 20 ° C
€ 8,99 (€ 11,99 / l)

Delivery by October 06

AlmaWin is a Winterbach brand that is committed to combining excellent performance with the best possible skin and environmental compatibility. AlmaWin's products are made with biodegradable concentrates. The selected natural raw materials of AlmaWin products are of vegetable and mineral origin and wherever possible, the company uses products from controlled organic cultivation.