Vitaplex

Vitaplex products are manufactured in Europe using high-quality production processes that guarantee the highest possible bioavailability. Their range includes vitamin D products, amino acids, omega- 3 products as well as many other products that help meet different requirements and needs.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

Vitaplex: 18 items

Vitaplex FibreControl

Vitaplex FibreControl, 450 g

  • Natural fibre
  • Pure acacia fibre from the Acacia senegal tree
  • Easy to dose
€ 21,09 € 23,49 (€ 46,87 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Glutathione Complex Tablets

Vitaplex Glutathione Complex Tablets, 90 tablets

  • Reduced Setria® glutathione
  • With NAC & alpha-lipoic acid
  • Also contains selenium
€ 52,64 € 58,49 (€ 482,94 / kg)

Free delivery by October 07

Vitaplex Vitamin D3 Liquid, 1,000 IU

Vitaplex Vitamin D3 Liquid, 1,000 IU, 30 ml

  • Easy to use thanks to the pipette
  • # 1 among our vitamin D supplements
€ 30,59 € 33,99 (€ 1.019,67 / l)

Delivery by October 07

Vitaplex Vitamin D3 Liquid, 3000 IU

Vitaplex Vitamin D3 Liquid, 3000 IU, 30 ml

  • Made from wool fat
  • Highly bioavailable
  • Take 1 drop daily
€ 31,49 € 34,99 (€ 1.049,67 / l)

Delivery by October 07

Vitaplex Active B-Complex

Vitaplex Active B-​Complex, 90 capsules

  • Easy to swallow
  • Vegetarian capsule shell
€ 32,84 € 36,49 (€ 980,30 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Glycine

Vitaplex Glycine, 400 g

  • Free amino acid
  • Component of collagen
  • Hypoallergenic & vegetarian
€ 31,49 € 34,99 (€ 78,73 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Vitamin K2

Vitaplex Vitamin K2, 90 veg. capsules

  • Vitamin K2 MK-7
  • Hypoallergenic
  • 100 mcg of pure vitamin K2 per capsule
€ 19,34 € 21,49 (€ 537,22 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex L-Tryptophan 400 mg

Vitaplex L-​Tryptophan 400 mg, 90 veg. capsules

  • Pharmaceutical quality
  • No additives
  • Suitable for vegetarians
€ 33,64 € 37,49 (€ 547,26 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Magnesium Taurate

Vitaplex Magnesium Taurate, 90 tablets

  • Magnesium + Taurine
  • Vegetarian formula
  • Allergen-free
€ 23,46 € 26,49 (€ 217,22 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex L-Glutamine

Vitaplex L-​Glutamine, 300 g

  • With Certificate of Analysis
  • Contains no known allergens
€ 27,89 € 30,99 (€ 92,97 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Q10 Ubiquinol

Vitaplex Q10 Ubiquinol, 90 veg. capsules

  • Vegan
  • Gluten free
  • Stabilised powder
€ 55,43 € 61,99 (€ 2.410,00 / kg)

Free delivery by October 07

Vitaplex Liquid Melatonin

Vitaplex Liquid Melatonin, 30 ml

  • Each drop provides .25 mg of melatonin
  • Bitter taste
  • Hypoallergenic & vegan
€ 26,09 € 28,99 (€ 869,67 / l)

Delivery by October 07

Vitaplex L-Carnitine

Vitaplex L-​Carnitine, 90 veg. capsules

  • Vegetarian capsules
  • 500 mg per capsule
€ 38,24 € 42,49 (€ 575,90 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Vitamin D3 Drops + Vitamin K2 Capsules

Vitaplex Vitamin D3 Drops + Vitamin K2 Capsules, 30 ml Vitamin D3 + 90 Vitamin K2 Capsules

  • 1x Liquid Vitamin D3, 1000IE, 30 ml
  • 1x Vitamin K2, 90 veg. capsule
€ 52,71 € 55,48

Free delivery by October 07

Vitaplex R(+) Lipoic Acid Complex

Vitaplex R(+) Lipoic Acid Complex, 60 veg. capsules

  • Vegetarian capsules
  • Gluten-free
€ 42,29 € 46,99 (€ 1.174,72 / kg)

Free delivery by October 07

Vitaplex L-Arginine Capsules

Vitaplex L-​Arginine Capsules, 90 veg. capsules

  • Free, active amino acid
  • Also perfect for athletes
  • Hypoallergenic product
€ 17,57 € 19,59 (€ 224,39 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex Selenium 100 mcg

Vitaplex Selenium 100 mcg, 90 capsules

  • Sodium selenite
  • Easy to swallow
€ 12,59 € 13,99 (€ 552,19 / kg)

Delivery by October 07

Vitaplex L-Glutamine Capsules

Vitaplex L-​Glutamine Capsules, 90 veg. capsules

  • Glutamine from Kyowa
  • Hypoallergenic, vegetable capsules
  • Active, semi-essential amino acid
€ 17,54 € 19,49 (€ 292,82 / kg)

Delivery by October 17

Vitaplex - Top Quality Products

The Vitaplex brand was founded to offer people previously unavailable biochemically active substances. With these unique products, Vitaplex quickly managed to become the top producer in this niche. At the same time, Vitaplex adapts its products to the constantly changing needs of people and the market. All products meet the following standards:

  • They are made from the highest quality raw materials.
  • They are formulated from the purest ingredients.
  • They contain no genetically modified substances and artificial additives.
  • They are hypoallergenic.
  • They have the highest bioavailability.

Consistent adherence to these standards makes it possible for Vitaplex to produce products of superior quality.