Obsthof Retter Organic Pure Lingonberry Juice, 750 ml

100% natural juice from freshly pressed lingonberries, also often called cranberries

€ 11,61 € 12,99 -11%

(€ 15,48 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 750 ml

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Austria: Free standard delivery from € 39,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From fully ripe fruit
  • Rich in vitamins
  • Gently pressed
  • Certified organic Certified organic
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with Obsthof Retter Organic Ginger Elixir, 500 ml

Obsthof Retter Organic Pure Lingonberry Juice, 750 ml € 11,61 (€ 15,48 / l)
Obsthof Retter Organic Ginger Elixir, 500 ml € 14,31 (€ 28,62 / l)
Total price: € 25,92
Description

Organic Pure Lingonberry Juice by Obsthof Retter is deliciously fruity and refreshing. The 100% organic juice is obtained from gently pressed, fully ripe lingonberries, also often called cranberries, which ensures the intensely fruity, authentic flavour. They are rich in vitamins A, C, E and B as well as potassium, magnesium, calcium, iron and polyphenols.

Item no.: OR-43038004b
Content: 750 ml
EAN: 9005336008004
Manufacturer No.: 43038004b
Manufacturer: Obsthof Retter
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Categories: Instant drinks, powder & syrups
Product Features: Certified organic, Vegan, Vegetarian, Made WITHOUT Alcohol
Storage Advice: Consume quickly after opening
Ingredients

Lingonberries[1]

  1. Organic
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 134 / 32 kJ / kcal
Fat 0,3 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 7,1 g
  from Sugar 7 g
Protein 0,3 g
Salt <0,01 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Obsthof Retter GmbH, Winzendorf 142, 8225, Pöllau, Austria, office@obsthof-retter.at, www.obsthof-retter.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Obsthof Retter Organic Pure Lingonberry Juice

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder