Products to Support Fasting & Daily Balance

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Fasting & Daily Balance: 20 items

Panaceo Basic Detox Powder

Panaceo Basic Detox Powder, 200 g

  • Ideal as a companion during fasting diets
  • With PMA-Zeolith®
  • Authorised medical product
€ 38,61 € 42,99 (€ 193,05 / kg)

Delivery by October 07

Maharishi Ayurveda Organic Guggul

Maharishi Ayurveda Organic Guggul, 60 tablets

  • Balances Vata and Kapha doshas
  • Suitable for taking while fasting
  • Based on Ayurvedic tradition
€ 17,99 € 19,99 (€ 599,67 / kg)

Delivery by October 07

Pure Ella Water Removal

Pure Ella Water Removal, 60 capsules

  • Vegan & hormone-free
  • Including magnesium
  • No artificial additives
€ 14,99 € 24,99 (€ 320,30 / kg)

Delivery by October 07

Organic Finely Ground Barley Grass Powder

Ölmühle Solling Organic Finely Ground Barley Grass Powder, 500 g

  • Gently processed
  • Finely ground
  • Lactose-free & vegan
€ 13,41 € 14,99 (€ 26,82 / kg)

Delivery by October 07

Kenrico TRMX-5 Herbal Patch DETOX RELAX RECOVER

Kenrico TRMX-​5 Herbal Patch DETOX RELAX RECOVER, 2 pieces

  • Warming tourmaline
  • Caring properties
  • Hypoallergenic adhesive
€ 7,60 € 9,59 (€ 3,80 / pc)

Delivery by October 07

kruut Inner Glow - Wild Herb Tincture Organic

kruut Inner Glow -​ Wild Herb Tincture Organic, 30 ml

  • With rosehip & walnut
  • With plant-based glycerine
  • Harvested by hand
€ 17,55 € 19,59 (€ 585,00 / l)

Delivery by October 07

SOJALL Elektro

SOJALL Elektro, 1.000 ml

  • Spring water with natural brine
  • Natural electrolytes
  • Vegan & sugar-free
€ 35,91 € 39,99 (€ 35,91 / l)

Delivery by October 07

3 Chênes Laboratoires Detox Ampoules Organic

3 Chênes Laboratoires Detox Ampoules Organic, 200 ml

  • 20 ampoules of 10ml
  • Ready to drink & practical
  • Innovative micellar technology
€ 14,85 € 16,59 (€ 74,25 / l)

Delivery by October 14

Kenrico ZEO MAX Herbal Pads with Zeolite

Kenrico ZEO MAX Herbal Pads with Zeolite, 10 pieces

  • Contents: 17 g per pad
  • To be applied to the soles of the feet
  • With patented Sporolife®
€ 44,91 € 49,99 (€ 4,49 / pc)

Free delivery by October 07

Maharishi Ayurveda MA697

Maharishi Ayurveda MA697, 60 tablets

  • Balances Vata & Kapha
  • Contains Guggul & Triphala
  • Kindles Agni
€ 31,49 € 34,99 (€ 1.049,67 / kg)

Delivery by October 07

Carnium Botanicals Organic Green D Tox

Carnium Botanicals Organic Green D Tox, 180 capsules

  • Vegan formula
  • With wheat & barley grass
  • No preservatives
€ 18,32 € 22,99 (€ 185,05 / kg)

Delivery by October 07

Life Light Detox Plus

Life Light Detox Plus, 90 capsules

  • Contains B vitamins, zinc & selenium
  • Contains amino acids & coenzyme Q10
  • With plant extracts & algae
€ 42,48 € 47,49 (€ 965,45 / kg)

Free delivery by October 07

anatis Naturprodukte Organic Triphala Powder

anatis Naturprodukte Organic Triphala Powder, 140 g

  • 100% pure organic Triphala powder
  • Free from fillers & additives
  • Vegan, lactose-free & gluten-free
€ 14,31 € 15,99 (€ 102,21 / kg)

Delivery by October 07

Phytorelax Laboratories Drenante (Fluid Drainage)

Phytorelax Laboratories Drenante (Fluid Drainage), 60 tablets

  • Based on pineapple extract
  • Free from gluten & lactose
  • Only 1 tablet daily
€ 14,31 € 15,99

Delivery by October 07

‘As Good as New’ Herbal Peat Juice with Beetroot

SonnenMoor ‘As Good as New’ Herbal Peat Juice with Beetroot, 500 ml

  • With 14 exquisite herbal ingredients
  • Contains beetroot & acerola powder
  • Purely plant-based & no added sugar
€ 26,95 € 29,99 (€ 53,90 / l)

Delivery by October 07

Miraherba Organic Triphala Tablets

Miraherba Organic Triphala Tablets, 200 tablets

  • 400 mg per tablet
  • Tridosha-balancing
€ 19,71 € 21,99 (€ 246,38 / kg)

Delivery by October 07

Panaceo Basic Detox Capsules

Panaceo Basic Detox Capsules, 200 capsules

  • Ideal as a companion during fasting diets
  • With PMA Zeolite®
  • Approved medical product
€ 38,61 € 42,99 (€ 386,10 / kg)

Delivery by October 07

SonnenMoor ‘As Good As New’ Herbal Peat Juice

SonnenMoor ‘As Good As New’ Herbal Peat Juice, 500 ml

  • Contains 15 carefully selected herbs
  • Rich in natural vitamin C
  • Free from alcohol & added sugar
€ 23,96 € 29,99 (€ 47,92 / l)

Delivery by October 07

Phytorelax Laboratories Depurativo (Cleansing)

Phytorelax Laboratories Depurativo (Cleansing), 1.000 ml

  • With aloe vera juice base
  • Includes aloe vera pulp
  • With measuring cup for easy dosage
€ 23,31 € 25,99 (€ 23,31 / l)

Delivery by October 07

Nikolaus - Nature NN Detox special

Nikolaus - Nature NN Detox special, 90 capsules

  • With chlorella & wild garlic
  • Non-GMO
  • Made in Austria
€ 30,51 € 33,99 (€ 649,15 / kg)

Delivery by October 07