Minerals & Trace Elements for Children

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Minerals Trace Elements Allergens Product Features
Filter

Minerals & Trace Elements: 22 items

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products MSM Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products MSM Capsules, 150 capsules

  • 100% natural & vegetable based
  • Handmade with love
  • Free from allergens
€ 45,99 (€ 306,60 / kg)

Free delivery by October 06

Natural Point Magnesio Supremo

Natural Point Magnesio Supremo, 300 g

  • High-quality magnesium carbonate
  • Free from chemical additives
  • For daily intake
€ 29,49 (€ 98,30 / kg)

Delivery by October 06

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte, 90 capsules

  • Purely plant-based
  • With natural vitamins
  • Free from allergens
€ 26,99 (€ 535,52 / kg)

Delivery by October 06

Natural Point Magnesio Supremo Stick

Natural Point Magnesio Supremo Stick, 20 sticks of 20 ml each (400 ml)

  • Ready-to-drink magnesium
  • Lemon and lime flavour
  • Sweetened with stevia
€ 18,99 (€ 47,48 / l)

Delivery by October 06

Natural Point Magnesio Supremo Ciliegia

Natural Point Magnesio Supremo Ciliegia, 150 g

  • Organic magnesium
  • Fruity cherry flavour
  • Without chemical additives
€ 17,95 € 18,99 (€ 119,67 / kg)

Delivery by October 06

Natural Point Magnesio Supremo DONNA

Natural Point Magnesio Supremo DONNA, 150 g

  • Especially for women
  • Natural magnesium
  • B vitamins & vitamin K2, D3
€ 23,99 (€ 159,93 / kg)

Delivery by October 06

Igennus Triple Magnesium Complex Tablets

Igennus Triple Magnesium Complex Tablets, 180 tablets

  • Non-buffered forms of magnesium
  • Free of magnesium oxide
  • Effective absorption
€ 42,99 (€ 176,19 / kg)

Free delivery by October 06

Igennus Neurobalance™

Igennus Neurobalance™, 120 tablets

  • Zinc picolinate
  • Magnesium citrate
  • Vitamin B6 (pyridoxal-5-phosphate)
€ 13,99 (€ 257,17 / kg)

Delivery by October 06

Natural Point Magnesio Supremo Limone

Natural Point Magnesio Supremo Limone, 150 g

  • Highly soluble magnesium
  • Natural lemon flavour
  • Free from allergens
€ 18,99 (€ 126,60 / kg)

Delivery by October 06

Alpinamed Iron Acerola Stick

Alpinamed Iron Acerola Stick, 30 pieces

  • Microencapsulated iron
  • Vitamin C from acerola cherry
  • Pleasant raspberry flavour
€ 14,06 € 16,59 (€ 0,47 / pc)

Delivery by October 15

Igennus Calm Magnesium Gummies

Igennus Calm Magnesium Gummies, 90 Gummies

  • For children 4 years and up
  • With L-theanine & vitamin B6
  • Watermelon flavour
€ 27,99 (€ 115,19 / kg)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Animal Parade® Calcium

NaturesPlus® Animal Parade® Calcium, 90 chewable tablets

  • For children from 2 years
  • In fun animal shapes
  • With vanilla flavour
€ 15,99 (€ 88,83 / kg)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Animal Parade KidZinc

NaturesPlus® Animal Parade KidZinc, 90 chewable tablets

  • For children
  • In fun animal shapes
  • Tasty tangerine flavour
€ 21,99 (€ 157,07 / kg)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Animal Parade Calcium Without Sugar

NaturesPlus® Animal Parade Calcium Without Sugar, 90 chewable tablets

  • Sugar-free
  • Gluten-free
  • Vegetarian
€ 18,49 (€ 101,59 / kg)

Delivery by October 06

BjökoVit Zinc Citrate for Children

BjökoVit Zinc Citrate for Children, 120 Chewable Tablets

  • For children from 4 years
  • Fruity cherry flavour
  • In a 4-month pack
€ 13,99 (€ 259,07 / kg)

Delivery by October 06

Burgerstein Zinc-C Toffees, Jar

Burgerstein Zinc-​C Toffees, Jar, 60 pieces

  • Easy to take
  • Pleasant orange flavour
  • For adults and children aged 4 years and over
€ 32,50 (€ 0,54 / pc)

Delivery by October 06

FutuNatura Kids Super Iron

FutuNatura Kids Super Iron, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Vitamin B
  • Non-GMO
€ 12,99 (€ 86,60 / l)

Delivery by October 06

FutuNatura Hocus Focus for Children

FutuNatura Hocus Focus for Children, 60 chewable tablets

  • Chewable tablets
  • Suitable for ages 11 years & up
  • With magnesium & Griffonia
€ 10,99 (€ 268,05 / kg)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Animal Parade MAG Kidz Powder

NaturesPlus® Animal Parade MAG Kidz Powder, 171 g

  • Magnesium effervescent powder for drinking
  • Magnesium as citrate
  • With fruit flavor
€ 17,49 (€ 102,28 / kg)

Delivery by October 06

Natural Point Magnesio Supremo FERRO

Natural Point Magnesio Supremo FERRO, 150 g

  • Natural magnesium
  • Liposomal iron
  • Pleasantly sweet taste
€ 23,99 (€ 159,93 / kg)

Delivery by October 06

Life Light All Day Immune-Juice

Life Light All Day Immune-​Juice, 300 ml

  • Vitamins & minerals in liquid form
  • With phyto extracts
  • Also suitable for children and adolescents
€ 23,99 (€ 79,97 / l)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Animal Parade Mag Kidz

NaturesPlus® Animal Parade Mag Kidz, 90 chewable tablets

  • Chewable tablets in animal form
  • With a cherry flavour
  • Sugar-free
€ 15,99 (€ 99,94 / kg)

Not available at the moment