Dr. med. Ehrenberger Organic & Natural Products

Natural food supplements from Austria

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features For Whom Focus area
Filter

Dr. med. Ehrenberger: 1 - 30 of 41 items

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Colloidal Silicon

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Colloidal Silicon, 200 ml

  • 100% natural origin
  • Vegan
  • Free from allergens
€ 35,99 (€ 179,95 / l)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Bitter Melon

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Bitter Melon, 60 capsules

  • With Coprinus medicinal mushroom
  • Contains cinnamon polyphenols & chromium
  • Free from additives
€ 24,99 (€ 694,17 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products MSM Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products MSM Capsules, 150 capsules

  • 100% natural & vegetable based
  • Handmade with love
  • Free from allergens
€ 45,99 (€ 306,60 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Reduced L-Glutathione

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Reduced L-​Glutathione, 90 capsules

  • 100% natural origin
  • Based on 3 amino acids
  • Free from allergens
€ 37,99 (€ 938,02 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte, 90 capsules

  • Purely plant-based
  • With natural vitamins
  • Free from allergens
€ 26,99 (€ 535,52 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acacia Fibre Powder

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acacia Fibre Powder, 360 g

  • 80% soluble fibre
  • Safe for pregnant women, nursing people and children
  • Neutral flavour
€ 31,99 (€ 88,86 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Star Anise

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Star Anise, 180 capsules

  • 100% natural origin
  • Powdered whole star anise
  • Contains no fillers or preservatives
€ 41,99 (€ 466,56 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Vitamin B-Complex Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Vitamin B-​Complex Forte, 60 capsules

  • Made from quinoa seedlings
  • 100% natural origin
  • Gently processed by hand
€ 25,99 (€ 742,57 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Incense + Ginger + Curcuma Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Incense + Ginger + Curcuma Capsules, 120 capsules

  • 100% natural origin
  • Unique combination
  • Lovingly filled by hand
€ 37,99 (€ 614,72 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Black Cumin Seeds

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Black Cumin Seeds, 180 capsules

  • 100% natural
  • From whole seeds
  • Encapsulated by hand
€ 27,99 (€ 311,00 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Acerola Vitamin C + Zinc

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Acerola Vitamin C + Zinc, 60 capsules

  • Also for children 12 years old and over
  • Made with acerola cherries
  • Vegan
€ 17,99 (€ 519,94 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Grapefruit Seed Extract

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Grapefruit Seed Extract, 90 capsules

  • 100% natural origin
  • Made by hand
  • Contains flavonoids & vitamin C.
€ 29,99 (€ 599,80 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Olive Leaf Extract

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Olive Leaf Extract, 90 capsules

  • 100% natural origin
  • Rich in bitter substances
  • Free from allergens
€ 26,99 (€ 833,02 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Coleus Extract Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Coleus Extract Capsules, 120 capsules

  • 100% natural origin
  • Free from allergens
  • Suitable for diabetics
€ 25,99 (€ 325,69 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Magnesium Complex 5 in 1

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Magnesium Complex 5 in 1, 180 capsules

  • With 5 distinct magnesium forms
  • Ideal for daily intake
  • Optimum dosage
€ 43,99 (€ 436,41 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Pro Collagen Vegan

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Pro Collagen Vegan, 360 g

  • 60 sachets of 6 g each
  • With L-lysine, glycine and L-proline
  • Vitamin C and Tremella mushroom
€ 39,99 (€ 111,08 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Willow Bark Extract Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Willow Bark Extract Capsules, 120 capsules

  • 100% natural monoproduct
  • Cellulose capsule shell
  • Carefully made by hand
€ 24,99 (€ 425,00 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Lactobacillus 10 Strains

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Lactobacillus 10 Strains, 60 capsules

  • 15 billion bacteria & 10 high-quality strains
  • With Triphala powder & Triphala extract
  • Handmade in Austria
€ 36,99 (€ 1.027,50 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Red Rice + Olive Leaf

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Red Rice + Olive Leaf, 180 capsules

  • Monascin & ankaflavin
  • Without monacolin K
  • Vegan & free from fillers
€ 99,99 (€ 974,56 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Yam Extract Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Yam Extract Capsules, 180 capsules

  • Made without dyes or fillers
  • Purely vegetable capsule
€ 41,99 (€ 476,08 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Chondroitin + MSM + Glucosamine

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Chondroitin + MSM + Glucosamine, 180 capsules

  • Free from animal products
  • Improved absorption
  • In crystalline form
€ 65,99 (€ 488,81 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Pomegranate Extract

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Pomegranate Extract, 60 capsules

  • 100% natural origin
  • Plant-based capsule shell
  • Free from allergens
€ 29,99 (€ 1.003,01 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Stinging Nettles

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Stinging Nettles, 120 capsules

  • Valuable superfood
  • From whole leaves
  • Without fillers or additives
€ 16,99 (€ 363,03 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Krill Oil Premium

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Krill Oil Premium, 100 capsules

  • 4 mg astaxanthin content per daily dose
  • 100% Antarctic krill
  • No fishy taste
€ 86,99 (€ 1.054,42 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Endothel Life

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Endothel Life, 480 g

  • With acerola extract
  • With vitamin B complex
  • Vegan and free from added sugar
€ 39,99 (€ 83,31 / kg)

Free delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acerola Vitamin C Powder

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acerola Vitamin C Powder, 100 g

  • Made from Acerola cherries and Aronia berries
  • High dosage
  • Stir into liquid or sprinkle over food
€ 25,99 (€ 259,90 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Natural Multivitamin 10+

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Natural Multivitamin 10+, 120 capsules

  • Vitamin B complex
  • Contains Vitamin C & vitamin D
  • Gluten & lactose-free
€ 34,99 (€ 510,80 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products OPC + C Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products OPC + C Capsules, 60 capsules

  • 100% natural origin
  • Contains polyphenols
  • Free from allergens
€ 22,99 (€ 709,57 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Moringa

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Moringa, 120 capsules

  • 100% natural & vegetable-based
  • Contains lots nutrients
  • Free from allergens
€ 21,99 (€ 469,87 / kg)

Delivery by October 03

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Milk Thistle Liver Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Milk Thistle Liver Capsules, 120 capsules

  • 100% natural origin
  • With artichoke & dandelion extract
  • Optimized with algae calcium
€ 34,99 (€ 595,07 / kg)

Delivery by October 03

The beauty of nature and all its unique abilities - this is what the formulation of Dr. Ehrenberger's nutritional supplements is based on. As a young doctor, he focused more on research, where he was guided by his studies to visit other societies and civilisations and learn about their healing practices. But he also came into contact with Nobel Prize winners and the most modern research institutions in Russia. Based on this knowledge, Dr. Ehrenberger founded a company in the south of Burgenland, where development, production, and distribution still take place without technical means and are constantly developing. The cans are also made of 100% recyclable organic plastic from sugar cane. Ideal as natural support all along the line.