BRAINEFFECT Premium Greens, Tropical Mix (270 g)

The daily companion for the day

New!

€ 69,99

(€ 259,22 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Flavour: Tropical Mix

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Free delivery by Thursday, 15 October

Austria: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • No added sugar
  • 13 different vitamins
  • Contains iron, magnesium and potassium

Frequently bought together with BRAINEFFECT Daily Gut Powder, Mango - Passion Fruit (240 g)

BRAINEFFECT Premium Greens, Tropical Mix (270 g) € 69,99 (€ 259,22 / kg)
BRAINEFFECT Daily Gut Powder, Mango - Passion Fruit (240 g) € 49,99 (€ 208,29 / kg)
Total price: € 119,98
Description

The Premium Greens from BRAINEFFECT is a drink powder containing fruit, vegetables and an enzyme complex to support your daily routine. The blend enriches your morning without any grassy aftertaste.

Product highlights at a glance:

  • Comprehensive blend: Contains 13 fruits and 22 vegetables.
  • Integrated micronutrients: Provides 13 vitamins & 10 minerals.
  • Plant-based omega-3: Derived from flavourless algae oil.

Recommended intake:
Every morning, dissolve 1 measuring spoon in 250 ml of water, stir well and drink.


In a nutshell:
BRAINEFFECT’s Premium Greens combines a variety of botanical ingredients in a soluble powder form. The formula combines extracts from numerous fruits and vegetables with selected vitamins and minerals. It also contains ashwagandha, resveratrol, plant-based omega-3 fatty acids and an enzyme complex.

It is easy to prepare as part of your daily cold morning drink. Without the typical herbal taste, the dissolved mixture adds a fruity touch to your usual diet.

Item no.: BE-BE20483
Content: 270 g
EAN: 4260697147464
Manufacturer No.: BE20483
Manufacturer: BRAINEFFECT
Pharmaceutical form: Powder
Use: In the Morning, With meals
Categories: Plant Extracts
Product Features: NO Added Sugar
For Whom: Especially for Women, Especially for Men
General Information: Not suitable for those who are pregnant, Not suitable for those who are breastfeeding, Not suitable for children
Storage Advice: Store in a cool and dry place
May contain traces of: C - Egg, F - Soya beans, G - Milk, P - Lupins
Focus area: Energy metabolism, Reduction of fatigue, Muscle function
Dietary supplements are not a substitute for a varied and balanced diet. Keep away from children.
The recommended daily dosage should not be exceeded.
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g per daily dosage/serving (9 g)
Calories 1110 / 265 kJ / kcal 100 / 24 kJ / kcal
Fat 3,1 g <0,5 g
  from Saturated fatty acids 0,5 g 0,1 g
Carbohydrates 24 g 2,1 g
  from Sugar 7,8 g 0,7 g
Fibre 26 g 2,3 g
Protein 9,8 g 0,9 g
Salt 1,56 g 0,14 g
Components
Components per daily dosage/serving (9 g)
DigeZyme® 80 mg
Ashwagandha KSM 66 50 mg
Resveratrol 50 mg
Beta-Glucan 50 mg
DHA (decosahexaenoic acid) 11 mg
Potassium 391 mg
Calcium 157 mg
Phosphorus 101 mg
Magnesium 57,6 mg
Zinc 5 mg
Iron 3,1 mg
Manganese 0,51 mg
Copper 0,2 mg
Selenium 28 mcg
Chrome 20 mcg
Vitamin A 164 mcg
Vitamin D 5 mcg
Vitamin E 12 mg
Vitamin K 19 mcg
Vitamin B1 (thiamine) 1,1 mg
Vitamin B2 (riboflavin) 1,4 mg
Vitamin B3 (niacin) 16 mg
Vitamin B5 (pantothenic acid) 6 mg
Vitamin B6 1,4 mg
Vitamin B7 (biotin) 50 mcg
Folic acid 206 mcg
Vitamin B12 2,6 mcg
Vitamin C 82 mg
Ingredients

Mixed greens powder (Spinach, Broccoli, Kale, Barley grass, Wheatgrass, Alfalfa, Chlorella extract, Spirulina), Inulin, Potassium, Acidifier (Citric acid), Calcium, Natural Aroma, Apple fruit powder, Magnesium, Kiwi fruit powder, Fruit powder mixture (Apples, Strawberries, Sour cherries, Blackberries, Blueberry, Raspberries), 10 % Dha (Docosahexaensäure) (Modified starch, Schizochytrium oil, Maltodextrin, Vitamin E), emulsifierE (Sunflower lecithin), Salt, Chlorella powder, spirulina powder, Vitamin C, DigeZyme® enzyme mix[2] (Amylase, Protease, Lactase, Cellulase, Lipase), Sweetener (Steviol glycosides from stevia), Resveratrol, Dermaval™ mix (Pomegranate extract, Asparagus, Okra Extract, Coffee Extract, Quercetin, Acerola juice concentrate, Camu-Camu fruit juice concentrate, Acai Juice Concentrate, Mangosteen Fruit Concentrate), KSM-66® Ashwagandha root extract[1], Beta-glucans (Oats), S7™ mix[3] (Green coffee bean extract, Green tea extract, Turmeric Extract, Sour cherry powder, Blueberry fruit powder, Broccoli powder, Kale powder), Vitamin E, artichoke extract, Lycopene, Reishi extract, Cordyceps extract, Maca (Lepidium meyenii) powder, Mixed vegetable powder (Apples, Beetroot, Broccoli, Spinach, Carrot, Tomatoes, Green Paprika, Ginger, Garlic, Onions, Parsley , Cauliflower, Cabbage, Kale, Brussels sprouts, Cucumber, Asparagus, Pumpkin), Niacin, Zinc , Chromium, Iron, Pantothenic acid, Sodium selenate (selenium), Manganese, Vitamin B12, Vitamin E, Vitamin B6, Vitamin D, Riboflavin, Thiamine, Vitamin A, Copper, Folic acid, Vitamin K, Biotin

  1. KSM66® is a registered trade mark of Ixoreal Biomed Pvt Ltd.
  2. digezyme®
  3. S7™ is a trademark of VDF FutureCeuticals.
Legal information
Responsible food business operator: Whitewall GmbH, Revaler Straße 30-31, 10245, Berlin, Germany, www.brain-effect.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BRAINEFFECT Premium Greens

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder