Neurology Products for Advanced Age

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Vitamins Minerals Trace Elements Allergens Product Features Other Nutrients
Filter

Memory & Concentration: 1 - 30 of 68 items

ZeinPharma Omega-3 1000 mg

ZeinPharma Omega-​3 1000 mg, 140 Softgels

  • With EPA & DHA
  • In softgel capsules
  • Made from fish gelatine
€ 18,99 (€ 106,69 / kg)

Delivery by October 06

Igennus Ashwagandha+ L-Theanine & Magnesium

Igennus Ashwagandha+ L-​Theanine & Magnesium, 60 veg. capsules

  • With zinc & B vitamins
  • L-theanine from green tea
  • Hypoallergenic formulation
€ 22,99 (€ 522,50 / kg)

Delivery by October 06

Igennus Pure L-Methylfolate 400 mcg

Igennus Pure L-​Methylfolate 400 mcg, 180 tablets

  • Contains folic acid
  • Hypoallergenic
  • Vegan & GMO free
€ 20,99 (€ 355,76 / kg)

Delivery by October 06

ZeinPharma Vitamin B12 500 μg

ZeinPharma Vitamin B12 500 μg, 60 lozenges

  • High dosage
  • Sweetened with xylitol
  • Fruity fresh lemon taste
€ 11,69 (€ 403,10 / kg)

Delivery by October 06

Pure Encapsulations Magnesium Energy

Pure Encapsulations Magnesium Energy, 60 capsules

  • Magnesium and vitamins
  • Use before, during or after workouts
€ 22,99 (€ 310,68 / kg)

Delivery by October 06

SANOPOLY Priosa®ENERGY

SANOPOLY Priosa®ENERGY, 150 capsules

  • Contains B vitamins
  • With 16 amino acids
€ 49,99 (€ 485,34 / kg)

Free delivery by October 06

Maharishi Ayurveda Ashwagandha

Maharishi Ayurveda Ashwagandha, 60 tablets

  • Daily dose 950 mg Ashwagandha
  • Balances Vata & Kapha
  • Contains tapioca starch
€ 14,59 (€ 243,17 / kg)

Delivery by October 06

SOJALL Organic Royal

SOJALL Organic Royal, 240 g

  • Germinated & fermented
  • With valuable spermidine & soy proteins
  • Natural vitamin B source
€ 31,99 (€ 133,29 / kg)

Delivery by October 06

Burgerstein Omega 3 DHA

Burgerstein Omega 3 DHA, 60 capsules

  • 470 mg DHA per daily portion
  • 130 mg EPA per daily portion
  • With vitamin E
€ 28,99 (€ 402,64 / kg)

Delivery by October 06

Igennus Neurobalance™

Igennus Neurobalance™, 120 tablets

  • Zinc picolinate
  • Magnesium citrate
  • Vitamin B6 (pyridoxal-5-phosphate)
€ 13,99 (€ 257,17 / kg)

Delivery by October 06

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil, Lemon

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil, Lemon, 237 ml

  • From 100% wild cod
  • Pleasant lemon flavour
  • 1060 mg total omega-3 per 5 ml
€ 40,99 (€ 172,95 / l)

Free delivery by October 06

anatis Naturprodukte Brahmi

anatis Naturprodukte Brahmi, 90 capsules

  • Vegetable capsule shell
  • Free from artificial substances
  • Encapsulated by hand
€ 28,99 (€ 685,34 / kg)

Delivery by October 06

Pure Encapsulations Zinc (Zinc Citrate)

Pure Encapsulations Zinc (Zinc Citrate), 60 capsules

  • Vegan
  • Only 1 capsule every other day
  • No unnecessary additives
€ 31,49 (€ 2.099,33 / kg)

Delivery by October 06

Raab Vitalfood Organic Ginkgo Biloba

Raab Vitalfood Organic Ginkgo Biloba, 60 capsules

  • Vegan
  • 400mg per capsule
  • 1 capsule daily
€ 14,99 (€ 499,67 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Elixir Ginseng-Ginkgo-Lecithin

Kräuter Max Elixir Ginseng-​Ginkgo-​Lecithin, 500 ml

  • Contains ginseng root and ginkgo leaves
  • Vanilla and coffee flavour
  • Alcohol content: 15% vol.
€ 22,14 € 36,99 (€ 44,28 / l)

Delivery by October 06

waterdrop Microdrink - FOCUS Lemon-Lime

waterdrop Microdrink -​ FOCUS Lemon-​Lime, 12 pieces

  • 12 cubes for about 500 ml each
  • For still or sparkling water
  • Granules made from fruit and plant extracts
€ 7,49 (€ 0,62 / pc)

Delivery by October 06

Purasana Organic Ginkgo Biloba 250 mg

Purasana Organic Ginkgo Biloba 250 mg, 70 veg. capsules

  • 100% vegan
  • With acacia fibre
  • Take 2 capsules daily
€ 16,99 (€ 390,57 / kg)

Delivery by October 06

Pure Encapsulations B12 Folate Melt

Pure Encapsulations B12 Folate Melt, 90 lozenges

  • Activated vitamin B12 with Metafolin®
  • B12 as methylcobalamin
  • Folic acid as calcium L-methylfolate from Metafolin®
€ 34,99 (€ 1.345,77 / kg)

Delivery by October 06

Purasana Organic Ginseng 300 mg

Purasana Organic Ginseng 300 mg , 80 veg. capsules

  • Optimal nutritional supplement
  • High quality
  • 100% vegan
€ 24,99 (€ 1.041,25 / kg)

Delivery by October 06

Herbal actives Ashwagandha

Herbal actives Ashwagandha, 60 veg. capsules

  • With biologically active substances
  • 100% natural
  • Support for stressful situations
€ 29,49 (€ 491,50 / kg Drained weight)

Delivery by October 06

Pure Encapsulations L-Tryptophan

Pure Encapsulations L-​Tryptophan, 60 capsules

  • Proteinogenic α-amino acid
  • L-tryptophan with vitamin B6
  • B6 from pyridoxal-5-phosphate
€ 58,99 (€ 1.685,43 / kg)

Free delivery by October 06

KAL Coenzyme B-Complex Chewable

KAL Coenzyme B-​Complex Chewable, 60 chewable tablets

  • Sugarless chewing tablets
  • Chocolate-mint flavour
  • Vegetarian
€ 29,99 (€ 205,41 / kg)

Delivery by October 06

Bauers Bitter Gedächtnis (Memory)

Bauers Bitter Gedächtnis (Memory), 100 ml

  • Alcoholic extract (30% vol.)
  • Elixir from herbs & roots
  • With Ginkgo Biloba
€ 19,99 (€ 199,90 / l)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Vitamin B12 500 mcg

NaturesPlus® Vitamin B12 500 mcg, 90 tablets

  • Water-soluble vitamin
  • Hypoallergenic
  • Suitable for vegetarians
€ 14,49 (€ 289,80 / kg)

Delivery by October 06

NaturesPlus® Vitamin B-12 2000 mcg SR

NaturesPlus® Vitamin B-​12 2000 mcg SR, 60 tablets

  • Yeast-free vitamin B12
  • As cyanocobalamin
€ 26,99 (€ 385,57 / kg)

Delivery by October 06

Kräuter Max Lutein+

Kräuter Max Lutein+, 60 capsules

  • With minerals
  • With lycopene and vitamins
  • With beta-carotene and zeaxanthin
€ 42,99 (€ 1.592,22 / kg)

Free delivery by October 06

Burgerstein Brain PS+

Burgerstein Brain PS+, 60 capsules

  • With phosphatidylserine
  • For adults & age 6 years & up
  • Gluten-free
€ 46,49 (€ 1.162,25 / kg)

Free delivery by October 06

Nikolaus - Nature NN Ginseng + Lecithin

Nikolaus - Nature NN Ginseng + Lecithin, 120 capsules

  • With vitamin E
  • Naturally contains phospholipids
  • Very popular for older people
€ 37,71 € 39,99 (€ 698,33 / kg)

Delivery by October 06

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Denk Fit Brahmi

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Denk Fit Brahmi, 90 capsules

  • 300 mg Brahmi extract per daily dose
  • Without synthetic additives
  • Vegan & free from allergens
€ 28,99 (€ 685,34 / kg)

Delivery by October 06

3 Chênes Laboratoires Neurogenius Premium

3 Chênes Laboratoires Neurogenius Premium, 60 tablets

  • Ashwagandha from the Sensoril® brand
  • For people 12 years old and older
  • With caffeine
€ 34,99 (€ 711,18 / kg)

Delivery by October 06